Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

Poeksperymentowałem ostatnio trochę z ICU100 i dyskami do nagrywania, trochę zinspirowany tym tematem:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Funbox-6-brak-internetu-dla-niektorych-urzadzen-po-podlac...

 

Okazuje się, że faktycznie nieekranowany dysk zakłóca WiFi dla pasm 2,4GHz. Co prawda nie ma to normalnie praktycznego znaczenia, bo ten dekoder do WiFi używa nadajnika 5GHz, ale w pewnych sytuacjach może być istotne. W szczególności konfiguracja z mostkiem na AP 2,4GHz, jeśli AP jest bardzo blisko dekodera na krótkim kabelku eternetowym, to słabo ekranowane USB 3.0 może ten mostek zakłócić.

 

Przy okazji, podłączając w ramach eksperymentów różne, niekoniecznie najbardziej niezawodne dyski, przekonałem się, że jakość dysku ma ogromne znaczenie dla normalnej aktywności dekodera. Podłaczony do dekodera dysk "do nagrywania" jest używany bez przerwy, jeśli występują jakiekolwiek zakłócenia jego pracy to objawem jest zacinanie się i pogorszenie jakości oglądanego programu. Podkreślam, że dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie ma żadnych nagrań, we wszystkich trybach pracy.

Najwyraźniej ICU100 używa tego dysku jako podręcznego buforu, co swoją drogą jest dość dziwnym rozwiązaniem. To oznacza że przy wyborze dysku nie należy iść na kompromisy, a przy inwestycji w dysk SSD należy się liczyć z jego szybszym zużyciem.

 

Pytanie: czy ktoś może potwierdzić związek między problemami "dyskowymi" a jakością obrazu?

8 ODPOW. 8

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

@j131  poczytaj co znalazłem

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Funbox-6-brak-internetu-dla-niektorych-urzadzen-po-podlac...

Już Intel robił badania  i wie o wycinaniu pasma  i o ekranowaniu dysku 

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

@agat13 

No właśnie po Twoim poscie się tym zainteresowałem. Problem jest zupełnie nieakademicki, nie jest trudno na niego się nadziać.

Co więcej WiFi Analyzer nie szczególnie jest dobrym "diagnostą": kiedy pojawia się interferencja z nieekranowanego USB3, wszystkie sieci 2.4GHz poważnie tracą sygnał, te które są słabsze znikają tak, jakby nadajniki zostały wyłaczone. Tak że w kontekście tamtego tematu, to FB6 po podłączeniu pena USB3.0 nie wyłącza radia 2,4GHz (na co mógłby wskazywać pomiar WiFi Analyzerem), tylko po prostu sygnał ten jest skutecznie zagłuszony. Problem czysto sprzętowy, nie programowy.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

W tym temacie, bardziej niż o interferencję WiFi z USB, chodzi mi o wpływ podłączenia dysku do nagrywania na jakość oglądanego (nie: nagrywanego, normalnie oglądanego "na żywo") kanału.

Nie spodziewałem się żadnego efektu, a tymczasem jest on poważny. Czy ktoś może spróbować to potwierdzić?

Anonim

Nie dotyczy

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

@j131  cały ten temat jakoś trąci myszką...

Jak fatalnej jakości kable usb trzeba by mieć, czy obudowy dysków, by zakłócić 2,4Ghz.

5Ghz jest podatne na zakłócenia, ale też nie da się go zakłócić w takim stopniu by w pomieszczeniu, było bez użyteczne.

Te wszystkie pomiary zignoruję, bo jeśli telefonem robione to są mało wiarygodne.

Dobra karta wi-fi w Laptopie i dopiero pomiary można robić.

Choć jeśli testuje się sprzęt operatora, to różne wyniki wychodzą, FB20 czy FB 3.0 to nieprodukowane i naprawiane ciągle routery.

Testy trzeba by robić na FB6, tu akcent na nie piszczący (cewki), bo gro piszczy i niestabilna jest.

Ten wrzucony temat o FB6, to ewidentny bug w oprogramowaniu, nie problem z zakłóceniem vs usb.

Ale to lużnne wejście w temat i można mnie zignorować 😎


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

od czasu kiedy @agat13  podrzucił ten tekst od Intela, zacząłem rozumieć co się dzieje z myszką gdy podłączam dysk pod usb3 i że to właśnie wtedy.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

Zakłócenia WiFi 2,4GHz przez USB3.0 są realnym problemem, także dla ICU100. Ale ponieważ ten dekoder nie używa tego pasma, to jeśli podłączony dysk nie jest naprawdę fatalnie nieekranowany to problemu z WiFi nie będzie. Nie o to mi tu chodzi.

Chodzi o to, że jeśli dysk podłączony do USB3.0 (czyli przeznaczony tylko do nagrywania) zaczyna szwankować, to obraz wyświetlany przez ICU100 zaczyna się drastycznie psuć. Pojawiają się zacięcia, pikselizacja i generalnie dopóki dysk "próbuje" działać ale mu to nie za bardzo wychodzi, to sytuacja się pogarsza. Kiedy w końcu dysk pada i ICU100 "poddaje się" w zakresie jego obsługi, obwieszcza że dysk jest odłączony, i w tym momencie obraz wraca do normy.

Zadałem to pytanie na AMA, ale dostałem z dużym opóźnieniem tylko odpowiedź że o niczym takim nie wiedzą, dlatego pytam tutaj.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7536
  • 28

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100

Sprzęt za wolny, soft ułomny i nie nadąża z obrazem, zwłaszcza kiedy trafi na dysk szczególnej troski.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

Niebezpieczeństwa związane z nagrywaniem w ICU100


@pirenejnapisał(-a)

Sprzęt za wolny, soft ułomny i nie nadąża z obrazem, zwłaszcza kiedy trafi na dysk szczególnej troski.


Byłoby to zrozumiałe, gdyby dotyczyło odtwarzania z uszkodzonego dysku. Ale zakłócenia dotyczą normalnego oglądania TV "na żywo". Telewidz nie spodziewa się w tym momencie, że kiepska jakość dysku który w danym momencie nie powinien być w ogóle używany, może być przyczyną złej jakości obrazu.