Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

IPTV przez system mesh?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

IPTV przez system mesh?

@agat13 

 

Zgadzam się. Jednak zerknij na odpowiedź eksperta z AMA oraz innych użytkowników z forum NO, które nie pozostawiają wątpliwości co do stosowania takiej konfiguracji.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 27
  • 80
  • 0

IPTV przez system mesh?

Dekoder łączy się z Funboxem przez WPS. Nie ma opcji ręcznego połączenia się z wifi wpisując hasło?

 

Niemożliwe, że wcisnę WPS na poddaszu w Funboxie tym samym wciskając WPS na dekoderze 2 piętra niżej, i że te dwa urządzenia się wykryją. Czyli pozostaje połączenie dwóch urządzeń na poddaszu, potem znieść dekoder dwa piętra niżej i liczyć że będzie działać? Sieć Wi-Fi Tendy nazwać tak samo jak Wi-Fi generowane przez Funboxa?

 

Czy może jednak istnieje możliwość podłączenia ręcznie przez Wi-Fi?


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

IPTV przez system mesh?

@KKKrystian 

 

Właśnie tak 🙂


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

IPTV przez system mesh?


@KKKrystiannapisał(-a)

Dekoder łączy się z Funboxem przez WPS. Nie ma opcji ręcznego połączenia się z wifi wpisując hasło?

 

Niemożliwe, że wcisnę WPS na poddaszu w Funboxie tym samym wciskając WPS na dekoderze 2 piętra niżej, i że te dwa urządzenia się wykryją. Czyli pozostaje połączenie dwóch urządzeń na poddaszu, potem znieść dekoder dwa piętra niżej i liczyć że będzie działać? Sieć Wi-Fi Tendy nazwać tak samo jak Wi-Fi generowane przez Funboxa?

 

Chociaż to wszystko może być prostsze, zależy jak ten Mesh będzie z FB skonfigurowany. Jeśli będą stanowiły część jednego WiFi to WPS powinien zadziałać. Jeśli nie będą stanowiły, to przenoszenie nic nie pomoże.

Czy może jednak istnieje możliwość podłączenia ręcznie przez Wi-Fi?


Istnieje możliwość ale jest to trochę pogięte. Ręcznie w dekoder nic nie wpiszesz. Ale możesz spróbować mostu bezprzewodowego z jakimś bezprzewodowym ruterem/AP w trybie "odwróconego AP" czyli klienta - to podłączasz bezprzewodowo do Mesh a kabelkiem do dekodera. Powinno działać.

 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1178
  • 2452
  • 70

IPTV przez system mesh?

Dla normalnego użytkownika @j131 takie działanie jest niewykonalne. 

 

Czy nie lepiej wejść z dekoderem na górę a później zejść na dół ?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

IPTV przez system mesh?

@DawidOrangenie jestem pewien jak działa Mesh z WiFi FB6, czy będzie całkiem "przezroczysty" i czy urządzeniom będzie się "wydawało" że gadają z FB6, jeśli tak to w sumie nie powinno być potrzebne przemieszczanie, a jeśli nie to obawiam się że trik z przenoszeniem nie zadziała z dekoderem. Jest jeszcze kwestia tego, że dekoder gada tylko w 5GHz. IMHO samo nazwanie WiFi Tendy tak samo jak WiFi FB6 jeszcze nie zrobi z nich jednej sieci.

@KKKrystianzawsze rekomenduję przede wszystkim kablowe łączenie dekoderów z modemem, przez WiFi to działa różnie. Bardzo różnie. Rozumiem Twoją sytuację i stąd podpowiadam jak to ewentualnie obejść. W sumie skoro już masz tyle zinwestowane w to WiFi to ten pomysł żeby dekoderowi "dołożyć" niejako zewnętrzną kartę korzystającą z tego WiFi nie jest może aż tak szalony. I nie wymaga żadnych zmian w konfiguracji - WiFi FB możesz wtedy nawet wyłączyć zupełnie.

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 27
  • 80
  • 0

IPTV przez system mesh?

Te jednostki od Tendy mają też wejście LAN, więc ewentualnie można podłączyć Mesh do Funboxa, a na parterze router połączyć z Tendą kablem LAN, jeżeli nie dałoby rady przez WPS. Tylko, czy telewizja zadziała? Gdzie indziej czytałem, że w przypadku używania jakiegokolwiek urządzenia, które tworzy własną sieć, możliwe jest że dekoder nie będzie z tym współgrał.

 

Teraz sprawdziłem i w przypadku połączenia się z siecią routera od Plusa mam IP routera 192.168.0.1

Przy łączeniu się z siecią Tendy, IP jest takie samo. 

Wchodząc na 192.168.0.1 na przeglądarce będąc połączonym do Wi-Fi od Tendy, wchodzi mi do ustawień Routera od Plusa. To chyba dobry znak?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

IPTV przez system mesh?


@KKKrystiannapisał(-a)

Te jednostki od Tendy mają też wejście LAN, więc ewentualnie można podłączyć Mesh do Funboxa, a na parterze router połączyć z Tendą kablem LAN, jeżeli nie dałoby rady przez WPS. Tylko, czy telewizja zadziała? Gdzie indziej czytałem, że w przypadku używania jakiegokolwiek urządzenia, które tworzy własną sieć, możliwe jest że dekoder nie będzie z tym współgrał.

 

Taka konfiguracja zadziała na 100%. Na Twoim miejscu tak bym zrobił. Nie można dać gwarancji na jakość i stabilność (to będzie oczywiście zależało od sygnału WiFi), ale co do zasady zadziała na pewno. WiFi w FB będzie bezpieczniej w tej konfiguracji wyłączyć.

 

Teraz sprawdziłem i w przypadku połączenia się z siecią routera od Plusa mam IP routera 192.168.0.1

Przy łączeniu się z siecią Tendy, IP jest takie samo. 

Wchodząc na 192.168.0.1 na przeglądarce będąc połączonym do Wi-Fi od Tendy, wchodzi mi do ustawień Routera od Plusa. To chyba dobry znak?


OK, tu już wchodzimy na grunt konfiguracji sieci - to co piszesz potwierdza poniekąd że Tenda jest w trybie AP/bridge i nie tworzy własnej podsieci. To generalnie dobrze, ale adresacja będzie zdefiniowana w FB więc moze się zmienić. Możesz też sam to zrobić - to już jak Ci będzie pasowało. Najistotniejsze dla IP TV jest to, żeby dekoder wiedział, że serwerem DNS jest FB. To zapewnia w prosty sposób DHCP FB.

 

PS. Tutaj było trochę o uwarunkowaniach IPTV w bardziej złożonych konfiguracjach:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Dzia%C5%82anie-dekodera-IPTV-w-podsieci/m-p/258337#M20182

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 27
  • 80
  • 0

IPTV przez system mesh?

Podczas podłączania jednostki Mesh do dekodera portem LAN - czy jednostka Mesh musi mieć port gigabitowy?

 

Wydaje mi się, że gdzieś takie coś przeczytałem, w innym wątku. W moim zestawie tylko jednostka główna ma port gigabitowy, dwie pozostałe mają tylko 10/100mb/s - czy to będzie problemem?


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5376
  • 21546
  • 173

IPTV przez system mesh?

@KKKrystianPołaczenie kablowe FB - Tenda powinno być 1Gbps. Bez tego tracisz większość przepustowości za którą płacisz. Oprócz tego, dobrze byłoby móc osobnym kabelkiem połączyć drugi dekoder bezpośrednio do FB. Natomiast generalnie IP TV aż tyle nie potrzebuje, wystarczy jeśli łącze będzie stabilne na poziomie 50Mbps. Kabelek dekoder-Tenda 100Mbps będzie więcej niż wystarczający. Oczywiście musi być 100Mbps, 10Mbps to za mało.