Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

mms wirus

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

mms wirus

Witam mam takie może głupie pytanie, ale jestem noga w takich tematach, dlatego tu pytam. Chodzi o to,że kilka dni temu otrzymałam wiadomość z nieznanego numeru otwarłam sms ,który okazał się mms który trzeba pobrać żeby zobaczyć treść po otwarciu okazała się że to odp. na życzenia i kilka emotikonek. Czy pobierając takiego mmsa mogłam ściągnąć jakiegoś wirusa? Bo jeśli to był krótki tekst + emotki to raczej nie powinien zamienić się w mmsa bo mms to przecież duży plik. I tak myślę czy to był jakiś wirus na wiadomość nie odpisałam i ją wyrzuciłam. zrobiłam skan antywirusem i niby nic nie ma. Czy w mms może w ogóle być wirus?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18433
  • 52701
  • 710

mms wirus

@agul ryzyko zawsze jest, bo nigdy nie wiadomo, co się kryje w odebranej wiadomości. Raczej zakładam, że to może być ktoś ze znajomych, który zmienił(a) numer, bądź nie masz zapisanej osoby w kontaktach. Po kilku sygnałach zgłasza się poczta głosowa. W przypadku numeru podejrzanego nie było by sygnału oczekiwania na połączenie.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

7 ODPOW. 7

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36212
  • 1366

mms wirus

Obecnie jeśli to na pewno był MMS, to Orange ma ochronę antywirusową i są małe szanse.

Być może to nie był MMS, ale coś jak RCS (nowa forma wiadomości na Androidzie), zwykle też w aplikacji do SMS/MMS.

Ogólnie trzeba patrzeć na rozszerzenie plików i nadawców (nie tylko nazwę, ale i numer telefonu). Jak masz wątpliwości - to nie pobieraj.

Możesz też podejrzaną wiadomość wysłać na numer 8080 lub za pośrednictwem strony https://incydent.cert.pl/

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

mms wirus

no raczej to był mms bo był do pobrania tylko zaskoczyło mnie to bo wiadomość była krótka a to zazwyczaj przy bardzo długiej treści lub zdjęciach powstaje mms. Nr był taki bo zapisałam +48 XXX334454  pod nr 8080 przesyła siś chyba wiadomośći z lnkiem a tu nie było żadnego odnośnika po otwarciu do stront internetowej

ogólnie nie wiem czy powinnam przywrócić ustawienia fabryczne telefonu na wszelki wypadek , bo teraz boję się logować do aplikacji bankowej i innych

 

________________
* Edytowałem wpis – Rafał


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18433
  • 52701
  • 710

mms wirus

@agul ryzyko zawsze jest, bo nigdy nie wiadomo, co się kryje w odebranej wiadomości. Raczej zakładam, że to może być ktoś ze znajomych, który zmienił(a) numer, bądź nie masz zapisanej osoby w kontaktach. Po kilku sygnałach zgłasza się poczta głosowa. W przypadku numeru podejrzanego nie było by sygnału oczekiwania na połączenie.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

mms wirus

Bezpieczniej jest RCS wyłączyć w opcjach i pozostać przy starym SMS.
Teoretycznie telefon ma jakieś skanowanie instalowanych rzeczy ale własnej rozwagi nic nie zastąpi. Zobacz w opcjach baterii czy coś podejrzanego działa w tle i drenuje baterie. Reset do ustawień fabrycznych nigdy nie zaszkodzi ale nie sądzę aby był potrzebny.
Nie wiem czy masz ustawione logowanie biometryczne, wydaje mi się że jest to bezpieczniejsze bo nie wpisujesz hasła które ktoś może przejąć.

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

mms wirus

raczej nic podejrzanego się nie dzieje wszystkie aplikacje te co używam , może jestem przewrażliwiona raczej staram się nie otwierać takich rzeczy a tu mnie podkusiło może to jakaś zwykła pomyłka. dzięki za pomoc

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22120
  • 181

mms wirus

@agul 

Samo pobranie i obejrzenie MMSa jeszcze niczym nie grozi. Dopiero gdyby była w nim jakiś aktywna zawartość to otwarcie mogłoby uruchomić jakiś wrogi program. Na 99.9% w tym przypadku to zwykła pomyłka. MMSy tak się zachowują dziwacznie. Czasem dostaję od kolegów wiadomość w formie graficznego MMSa mimo że w środku jest sam tekst. To nie jest "normalne", ale się zdarza. Ryzyko jak na razie z tym związane jest niewielkie, przestępcy wolą wykorzystywać zwykłe SMSy z wbudowanymi klikalnymi linkami - to działa świetnie więc raczej nie szukają nowych wektorów.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

mms wirus

Dziękuje  za pomoc