Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

Witam

Zastanawiam się nad zmianą internetu bo zależy mi na większej prędkośći 1GB/s obecnie mam 600 mb/s.

Funbox mnie nie interesuję, potrzebuję odblokowanego NAT do gier sieciowych, dynamiczne publiczne ip.

Najlepiej gdybym dostał pewnie ONT, ale gdzieś czytałem że prędkość spadnie do 600 mb/s wtedy. A nie po to internet bym zmieniał. Nie wiem czy mój router zadziała dobrze ze światłowodem gdyż posiadam xiaomi mi router ax9000. Nie dawno go kupiłem i nie może się zmarnować. Musi być mój prywatny router gdyż jest naprawdę nie samowity i osiągnie nawet prawie 900 mb/s po wifi w moim pokoju tak myślę.

 

 

 

________________________

*Doprecyzowana nazwa tematu - moderator Wojciech.

9 ODPOW. 9

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?


@konrad573napisał(-a)
..

Najlepiej gdybym dostał pewnie ONT, ale gdzieś czytałęm że prędkość spadnie do 600 mb/s wtedy.

 

Gdzie to czytałeś? Pierwsze słyszę. Nie ma żadnych powodów żeby takie ograniczenie istniało. Oczywiście umowy na własny ruter nie próbuj zawierać, takiego czegoś nie ma. FB musisz mieć w umowie, zadbaj tylko o osobny ONT. Wtedy możesz podłączyć ONT plus swój ruter a FB schować, ale mieć go musisz.

 

...

Nie wiem czy mój router zadziała dobrze ze świałowodem gdyż posiadam xiaomi mi router ax9000

...

Trudno być pewnym, bo pełnej specyfikacji nie czytałem. Co do wydajności to oczywiście będzie więcej niż adekwatna, ale żeby ruter obsłużył też logowanie do sieci operatora musi on wspierać konkretne protokoły autoryzacyjne (ppoe) i tagi VLAN. Jestem jednak prawie pewien, że ten ruter się nada, zwłaszcza jeśli nie masz IP TV. Większość współczesnych ruterów średniej klasy potrafi zastąpić FB adekwatnie, z wyjątkiem obsługi IP TV.


 

Anonim

Nie dotyczy

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

@konrad573  masz spore wymagania, całkowicie NAT nie da się otworzyć, ONT załatw od Orange i wtedy skorzystasz że swojego routera Xiaomi, konfiguracja jest prosta, laik to ogarnie, tylko nie wspominaj o podmianie FunBox, lepiej wspomnieć o remoncie lokalu i przenoszeniu FunBox w inne miejsce, wtedy jest szansa na ONT. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

@konrad573  poczytaj jakie osiągi masz na FB6 

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/Internet-%C5%9Bwiat%C5%82owodowy-1Gb-s-spadki-wieczorami/m... 

Pamiętaj, że modem to jedno, a odbiornik kompatybilny z wifi6  to drugie..na starej N-ce  czy AC dalej będziesz miał tyle ile dawniej...

ONT musisz zamówić 4azem z wizytą technika i mądrze uzasadnić.  Najlepiej innym punktem zakończenia światłowodu niż planowane ustawienie modemu. To zawsze skutkuje 

Później i tak musisz wynajav FB6  ale radę to możliwość porównania osiągów Twojego routera i FB..To tylko kwestia przepięcia i prostej konfiguracji. Pamiętaj, że  nie na każdym routerze skonfigurujes, net ( musi mieć obsługę VLAN-ow) I na większości nie skonfigurujesz, IPTV...


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

to co mam zrobić z swoim nowym routerem?. Przecież nie będę go sprzedawał. a Funbox i tak będzie miał gorszy zasięg. U mnie jest bardzo dużo betonowych ścian, bardzo grubych. A ten router xiaomi ax9000 na internecie 600mb/s obecnie po wifi prawie wszędzie ma 600mb/s po wifi.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

ONT + router xiamoi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

@konrad573  to proste: zweryfikuj zasieg o prędkości obu  routerów, bo przecież FB dostaniesz. Jszli Twój będzie lepszy w zasięgu, to wyłącz wifi w FB, a Twój router ustaw w trybie AP lub całkiem wymień router na Swój...I po zabawie


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

Okej dzięki.

Nie chciałbym trybu AP. A mnie to zostanawia co się stanie jak przełączym był w tryb AP. Wydami się że wtedy głównym routerem będzie Funbox. Najlepiej jakby miał tryb mostka, bridge ale z tego co czytałęm to nie ma :(. Zależy mi na odblokowanym NAT, w Forhonor np. na zielone a nie półotwarty na żółtą lampke. Przekierowywaniu portów TCP/UDP i Upnp. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

@konrad573  zostaje więc zamówienie ONT-a i konfiguracja  Twojego routera, niestety...bo FB nie ma trybu bridge i nie będzie miał..

Anonim

Nie dotyczy

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

@agat13  tryb bridge jest 😁

Tylko jak się go aktywuje, to może FunBox nie wstać, stąd jest w ustawieniach zablokowany ten tryb, ciekawe czy zdalnie da się go aktywować, może MAX by to zrobił 😎

Tak realnie to jedynie własny router i można ustawić co się chce, ciekawe czy zielona lampka się zapali @konrad573 😎

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21545
  • 173

ONT + router xiaomi ax9000, a może inny router do prędkości 1Gb/s?

@konrad573 

Realistycznie to jednak FB trybu brigde nie ma. Kiedyś Hiszpanie opisali magiczną procedurę przy pomocy której dało się FB (IIRC był to FB3) przełączyć w tryb bridge. Ale to było dawno, oprogramowanie FB3 które chodzi w tej chwili w Polsce ma tą możliwość zablokowaną. Sprawdzone eksperymentalnie, procedura jest niemożliwa do zastosowania. Zresztą prawdopodobieństwo "uceglenia" FB było bliskie 100% więc nie ma czego żałować. Szkoda że operator oficjalnie nie wspiera takiej możliwości, ale decyzja w tym zakresie wygląda na nieodwołalną, więc nie ma chyba co wracać do dyskusji na ten temat.

 

Jak już będziesz miał ONT i FB6 i swój ruter to sobie możesz to skonfigurować tak jak Ci będzie pasowało. Adres IP dostaniesz jeden, publiczny, zmienny co około 10 dni. Będzie to adres IPv4. Wsparcie dla IPv6 jest dość problematyczne (kompletny brak dokumentacji), IMHO bezpieczniej pozostać przy IPv4. To jak skonfigurujesz NAT (jakiś musisz mieć skoro dostajesz jeden adres IPV4), to już całkowicie Twoja sprawa (i konfiguracji Twojego rutera, oczywiście).

 

Konfiguracja LAN z dwoma ruterami piętrowo (FB + Xiaomi, ale bez ONT) też jest możliwa (taki prawie-że-most-z-FB), ale akurat do grania nadaje się średnio, bo FB nie wspiera statycznych tras. Wobec tego w takiej konfiguracji nie można się obyć bez podwójnego NAT. Obawiam się że nie wszystkim grom to wystarczy.

 

Przy konfiguracji z FB jako ruterem i Xiaomi w roli AP tracisz większość (wszystkie?) z funkcji "gamingowych" Xiaomi, ale nadal w pełni korzystasz z mocnego WiFi. W FB WiFi wyłączasz zupełnie, konfigurujesz automatyczne otwieranie portów przez UPnP na FB i, teoretycznie, wszystko powinno śmigać OK.

 

Jeśli nie masz mieć IP TV (ani "stacjonatnego" telefonu), to konfiguracja z ONT i własnym ruterem, ale bez FB wydaje się najatrakcyjniejsza. Wystarczy ogarnąć konfigurację rutera i powinieneś w pełni cieszyć się jego osiągami. To nie tylko WiFi ale także np. dostosowane do gier QoS. IMHO gra warta świeczki.

 

Jak widzisz możliwości jest dużo. Na razie skupiłbym się na wynegocjowaniu jak najlepszych warunków umowy i uzyskaniu osobnego ONT.