Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 5
  • 0

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

Cześć. Po kilkunastu latach z internetem radiowym nareszcie przyszedł czas na zmiany. Na razie nic nie zamówiłem lecz zamierzam postawić na internet światłowodowy 1Gb/s. Sprawdzałem i jest u mnie dostępny. Nie tak dawno temu została położona cała sieć z logiem pomarańczowego operatora na skrzynkach. Ale do rzeczy. Ogólnie mieszkam w ponad stuletnim bloku, w którym nie ma żadnego gniazda, puszki abonenckiej czy szafy na kabelki. Kompletnie nie znam się na sieciach, ich montażu itp dlatego też piszę tutaj. Jeśli zamówię ten internet to technicy będą musieli przeciągnąć kabel z klatki do mieszkania. I teraz zaczyna się tak na prawdę zabawa, ponieważ jedyne miejsce do gniazda mogę mieć nad podwieszanym sufitem, aby nic nie było widać. Myślę, że technicy nie będą mieli żadnych 'ale' do wyboru tego miejsca. Wydaje mi się, że w moim przypadku będzie potrzebne także to urządzenie ONT. I tu pojawiają się problemy. W miejscu, w którym chciałbym przyłącze nie ma żadnego gniazdka elektrycznego, a z tego co czytałem to będzie potrzebne. Niestety jest to jedyne miejsce, w którym może być to wykonane. Teraz bodajże jest dodawany FB 6 do internetu. Jako, że gniazdo będzie w przedpokoju nad drzwiami wejściowymi to jak daleko mogę pociągnąć router od ONT ? Tak na oko to do pokoju mam gdzieś z 8-10m. A podobno to musi być obok siebie. Zastanawiam się czy tak można to pociągnąć daleko. Posiadam też w domu swój router TP Link AX1500 oraz zestaw meshowy TP Link Deco M4 (3-pack). Dlatego wcześniej wspomniałem o ONT. Kompletnie nie mam pojęcia jak to wszystko ze sobą połączyć, nie wiem czy można pominąć FB 6 i zostawić tylko Deco, może jednak nie potrzebuje tego ONT, pełno problemów. Poza tym jest to stary budynek i ściany tutaj są niesamowicie grube i czasem nawet potężny udar ekipy budowlanej ma problem się przebić, a obawiam się, że technicy nie dysponują tak mocnym sprzętem. Napisałem to trochę chaotycznie, ale może ktoś będzie wiedział o co mi chodzi. Pozdrawiam

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13935
  • 57357
  • 691

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

@Bunsen  mi osobiście jako technicznemu nie podoba się gniazdo na podsufitce. Jeśli tam być musi, i ma być ONT, to najlepszym pomysłem będzie pociągnięcie patchcordu światłowodowego z wtykami SC/APC po obu stronach o długości tych 10m ( do kupienia w necie- zielone wtyczki i nie bierz najtańszych) w miejsce modemu/ONT. 

Konwerter MUSISZ zamówić wcześniej, aby technicy widzieli to w zleceniu. Połóż na to nacisk przy zamawianiu usługi.

Jeśli zamówisz i IPTV, to Twój router będzie problematyczny w konfiguracji. 

Jeśli nie grasz, wyłącz wifi na FB i użyj MESH. 

Życzę szczęścia sąsiadom z wifi ..

Sam ONT nie wystarczy . Musi być router i to obsługujący VLAN-y

Czy to FB czy Twój, musi być....

Swoją drogą, jak nie wiesz jak to podłączyć to spodziewaj się trudności, a więc ja bym poszedł na łatwiznę: FB+ MESH i tyle 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19421
  • 56148
  • 763

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

@Bunsen odnośnie wprowadzenia światłowodu do mieszkania oraz lokalizacji urządzeń sieciowych nie powinno być problemu. Ustalasz z technikami wykonanie i bierzesz pod uwagę ewentualne sugestie techników.

Jeśli chcesz ONT, to w trakcie zawarcia umowy musisz to wyraźnie zaznaczyć. Technicy powinni przywieźć do uruchomienia ONT oraz router. Trzeba przypilnować, aby był ONT, jeśli Tobie na nim zależy.

ONT i router nie muszą być obok siebie, ale oba urządzenia wymagają zasilania 230 V. Musi być więc w pobliżu gniazdko.

Możesz zamiast FunBox-a podłączyć do ONT swój router, ale musi obsługiwać VLAN, PPPoE oraz trzeba podać login i hasło do połączenia z internetem.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13935
  • 57357
  • 691

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

@Bunsen  mi osobiście jako technicznemu nie podoba się gniazdo na podsufitce. Jeśli tam być musi, i ma być ONT, to najlepszym pomysłem będzie pociągnięcie patchcordu światłowodowego z wtykami SC/APC po obu stronach o długości tych 10m ( do kupienia w necie- zielone wtyczki i nie bierz najtańszych) w miejsce modemu/ONT. 

Konwerter MUSISZ zamówić wcześniej, aby technicy widzieli to w zleceniu. Połóż na to nacisk przy zamawianiu usługi.

Jeśli zamówisz i IPTV, to Twój router będzie problematyczny w konfiguracji. 

Jeśli nie grasz, wyłącz wifi na FB i użyj MESH. 

Życzę szczęścia sąsiadom z wifi ..

Sam ONT nie wystarczy . Musi być router i to obsługujący VLAN-y

Czy to FB czy Twój, musi być....

Swoją drogą, jak nie wiesz jak to podłączyć to spodziewaj się trudności, a więc ja bym poszedł na łatwiznę: FB+ MESH i tyle 

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 6018
  • 24540
  • 209

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

@Bunsen 

No jakoś przecież będziesz chciał na końcu ten ruter mieć do jakiegoś kabelka przyczepiony, to czemu nie dasz sobie do tego właśnie miejsca dociągnąć światłowodu zakończonego gustownym gniazdkiem? To ci technicy bez problemu dociągną. Skoro nie masz pojęcia jak i co to odpuść sobie lepiej ten ONT i pozostań przy FB6. IMHO naturalnie.

Co do odległości ONT-FB6 to przecież (gdybyś tak chciał to połączyć) to będzie robione kablem eternetowym. Zasięg takich połączeń to około 100m. Ale jest tu jednak kruczek: niekoniecznie zdołasz przekonać technika, żeby ci taki kabel eternetowy pociągnął; co innego gdybyś już go miał. A nie masz, bo się w tym wszystkim słabo orientujesz. Chyba że masz, ale nie napisałeś tego. No i w porządku, to zostaw techniczne kwestie technikom, niech zrobią tak, żeby było dobrze.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2643
  • 10875
  • 100

Internet światłowodowy 1Gb/s - parę pytań

Cześć @Bunsen 

Jeśli chodzi o wprowadzenie światłowodu do lokalu mieszkalnego w bloku to nie będzie problemu. Jedynie mam wątpliwości co do gniazda, które będzie zamontowane na suficie podwieszanym. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie tak jak kolega wspomniał w powyższym poście pociągnięcie po obu stronach patchcordu światłowodowego SC/APC. Sposób wykonania instalacji proponuje technik po ustaleniu oczekiwań Klienta. Jeśli potrzebujesz ONT to przy zamówieniu usługi Orange Światłowód musisz zaznaczyć, że jest Ci potrzebny ONT i konsultant powinien uwzględnić w zgłoszeniu/zleceniu instalacyjnym. Usługę Orange Światłowód najlepiej zamówić zamawiając rozmowę z  doradcą sprzedażowym w tym linku Zamówienie połączenia z doradcą sprzedażowym  W czasie rozmowy z doradcą zamawianiu usługi telefonicznie jeśli będzie Ci potrzebny ONT to musisz w czasie rozmowy zaznaczyć że ONT jest dla Ciebie obowiązkowy Jeśli technicy przyjadą lub przed montażem będą się z Tobą kontaktować telefonicznie musisz  zweryfikować czy posiadają ze sobą uradzenie ONT. Jeśli chciałbyś do Orange Światłowód dokupić telewizje kablową IPTV Orange to najlepszym rozwiązaniem będzie modem Orange czyli Funbox 6, ponieważ własny router  będzie stwarzał problemy jeśli chodzi o konfiguracje usługi telewizji kablowej IPTV Orange. Jeśli nie będziesz potrzebował telewizji kablowej IPTV a tylko sam internet to możesz zastąpić Funboxa swoim własny routerem ale musi on obsługiwać VLAN, PPPoE. Szczerze to polecam Ci Funboxa 6. Osobiście posiadam go już ponad 2 lata i sprawuje się rewelacyjnie 🙂

Jeśli chodzi o przygotowanie się do wizyty technika Orange w sprawie podłączenie usługi Orange Światłowód czy Orange Światłowód i Telewizji Orange IPTV przesyłam Ci artykuł Orange na temat

Przygotowania do wizyty technika https://www.orange.pl/omnibook/przygotowania-do-wizyty-technika

W powyższym linku od pkt 3 do 13 znajdziesz najważniejsze rzeczy jak przygotować się do wizyty technika

Zerknij do powyższego linka 🙂

Pozdrawiam 🙂