Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Proporcje obrazu w programach 4:3


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 137
  • 59
  • 0

Proporcje obrazu w programach 4:3

Mam WHD 80 podłączony do starszego telewizora przez SCART i zauważyłem że w programach nadawanych w proporcjach 4:3 obraz jest nieprawidłowo dopasowywany do ekranu nie jest wyświetlany na całym ekranie, tylko w okienku, w czym może być problem i jak to naprawić?

27 ODPOW. 27

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Proporcje obrazu w programach 4:3

@fHe9z3p  nie wiem czy w dekoderze jest ustawiana rozdzielczość na wyjściu (sprawdzę w domu) natomiast rozpocząłbym od ustawień w telewizorze. Ale, o ile automatyczne dostosowanie do całego ekranu wydawać się może przydatne, to moje doświadczenie mówi, że często wówczas dochodzi do zdeformowania obrazu, co raczej (jak dla mnie) nie jest właściwe.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 137
  • 59
  • 0

Proporcje obrazu w programach 4:3

W telewizorze nie ma ustawień obrazu bo to jest telewizor kineskopowy.
Prawidłowo powinien być wyświetlany obraz 4:3 na całym ekranie, a obraz 16:9 z czarnymi pasami od góry i od dołu tzw. letterbox i obraz 16:9 jest prawidłowo wyświetlany, a obraz 4:3 jest z czarnymi pasami od góry i od dołu i dodatkowo są czarne pasy po bokach tzw. Windowbox.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 1067
  • 1685
  • 7

Proporcje obrazu w programach 4:3

A masz tak na wszystkich kanałach, które nadają 4:3? Bo może być winny nadawca sygnału, który mimo zawartości starego typu (stare audycje, filmy nagrane w 4:3) nadaje to jako 16:9.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 137
  • 59
  • 0

Proporcje obrazu w programach 4:3

Na wszystkich kanałach tak jest, np. sprawdzałem na TVP ABC z Orange i z DVB-T
W DVB-T było prawidłowo, a w Orange z Windowboxem.
Tak samo jest też np. na TVP Rozrywka (w DVB-T prawidłowo, a w Orange z Windowboxem)
I też TVP Polonia (Na satelicie prawidłowo, a w Orange z windowboxem)


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 1067
  • 1685
  • 7

Proporcje obrazu w programach 4:3

Niektóre programy są nadawane w stałym formacie 16:9 i stąd takie "kwiatki", ale nie wiem czy to wina nadawcy czy Orange nie daje sobie rady z kanałami SD nadającymi dynamiczne proporcje obrazu.

Podobno w WHD 80 i po wciśnięciu przycisku OK są opcje zmiany formatu obrazu, spróbuj...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 137
  • 59
  • 0

Proporcje obrazu w programach 4:3

To nic nie daje, nawet jak zmienię to i tak nic się nie zmienia, ustawiam na pan&scan, żeby obciąć boczne pasy, ale po zatwierdzeniu okazuje się że nic się nie zmieniło.
I to raczej nie jest wina nadawcy, bo w przekazie DVB-T i na satelicie jest prawidłowo.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 1067
  • 1685
  • 7

Proporcje obrazu w programach 4:3

Czyli Orange sobie nie radzi i puszcza wszystko w 16:9...


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 137
  • 59
  • 0

Proporcje obrazu w programach 4:3

Ale nie rozumiem dlaczego w WHD 80 nie działa zmiana dopasowania proporcji obrazu z letterboxa na pan&scan


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 1067
  • 1685
  • 7

Proporcje obrazu w programach 4:3

Nie mam tego dekodera, może ktoś sprawdzi albo ja spróbuję wieczorem na moim UHD. Może być też tak, że to nie działa na SCART.