Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange.

ROZWIĄZANE

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Niestety nie, bo układ pomieszczeń w domu na to mi nie pozwala. W innym miejscu mam wejście światłowodu do domu z ulicy, a w innym miejscu mam główny router z którego rozprowadzone są kable sieciowe. Dekodery do Funboxa podłączałem kablem bezpośrednio tymczasowo tylko w ramach testów.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 jeżeli nie duże odległości między FunBox-em a dekoderami, to można przez WiFi, i na FunBox-ie uruchomić tylko Wi-Fi 5G, na potrzeby deweloperów.

 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Też próbowałem, ale nie łapie zasięgu po Wifi, to budynek piętrowy, więc dlatego tak bardzo jestem uzależniony od Asusa i znalezienia przyczyny dlaczego przycina mi obraz.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Wrzucam screen ze spisem przekierowanych portów na Asusie, może to kogoś naprowadzi na rozwiązanie. W samym Asusie nie mam włączonej funkcji przekierowania portów, ale w Funbox 3.0 ustawiłem zaporę na "tryb użytkownika" i ma wszystkie opcje na "akceptuj", więc zapora powinna przepuszczać wszystko do Asusa, a mimo to cały czas występują zakłócenia obrazu. Dekodery mają też statyczne IP .10 to jeden dekoder i .20 to drugi dekoder.


spis portów.jpg


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 25
  • 35
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85  jestem w podobnej sytuacji, tzn. mam Orange iptv na dwa dekodery z Multiroom i do tego internet. Sprzęt to ont + funbox 2.0, szukałem podobnego rozwiązania a najlepiej takiego które pozwala w ogóle schować do szafy funboxa i działać sobie na swoim własnym routerze. Jak rozumiem ten twój Asus posiada opcje tagowania kilku vlan dla jednego portu, jak aby działała tv, vod i przełączanie kanałów? Czy jednak całym ruchem sieciowym stresuje funbox, a Asus tylko do poprawy zasięgu sieci wifi? 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Tak jak opisywałem w pierwszym poście. Funbox 3.0 ma dla mnie pełnić funkcję "dostawcy internetu". Nie ma niestety trybu bridge, więc zgodnie z opisami tutaj na forum wyłączyłem DHCP w Funbox i podłączyłem Asusa do złącza Funboxa. Asus ma nadane stałe IP 192.168.1.2 i jest jedynym urządzeniem podłączonym do Funbox 3.0. Dodatkowo ustawiony jest DMZ na Asusa i zapora w trybie "niski". Asus dostaje "internet" z Funbox do swojego złącza WAN i rozprowadza mi sieć po całym domu - nie tylko wifi, ale również wiele urządzeń po kablu. Wszystkie te urządzenia działają prawidłowo i mają małe pingi i dobre prędkości zarówno po kablu jak i po wifi. Jedynym problemem w całej tej sieci są "artefakty" i sekundowe przycięcia obrazu "co jakiś czas" na dekoderach ICU 100, które wpięte są kablem do Asusa.

W samym Asusie nie ustawiłem nic związanego z tagowaniem ani VLAN. Po prostu gdy włączam w opcjach Asusa w zakładce LAN - IPTV "odblokować routing pakietów multicast (IGMP Proxy)" to włączam/wyłączam telewizję i wtedy działa mi internet, telewizja i VOD, ale tak jak mówiłem z tym "zmrożeniami" obrazu na obu dekoderach, które są podłączone kablem do Asusa. Druga opcja IGMP Snooping też na forum zalecano, aby była włączona, ale wygląda na to, że u mnie ona w niczym nie pomaga. Zarówno IGMP Snooping włączone i wyłączone nie wpływa na to czy pojawiają się te przycięcia obrazu czy nie.

Problem ustaje natychmiast, gdy podłączam kablem dekodery bezpośrednio do Funboxa 3.0. Oczywiście robiąc ten test, aby dekodery były widoczne w Funbox, włączam ponownie DHCP w Funbox, który działa w sieci 192.168.1.1 - a Asus wpięty jest tam jako IP statyczne 192.168.1.2, a sam już tworzy sieć 192.168.2.1 i tu wpięta jest reszta urządzeń, więc konfliktu DHCP nie ma). Niestety tak jak wcześniej pisałem nie może to być dla mnie ustawienie docelowe ze względu na układ pomieszczeń i urządzeń. Czyli muszę mieć wszystkie kable i cały ruch wifi wpięte do Asusa "na co dzień", a wtedy mam te przycięcia obrazu.


IPTV ustawienie.jpg


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 25
  • 35
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Dzięki za bardzo szczegółowy opis zastosowanego rozwiązania. Sam myślę nad podobnym, dekodery też mam wpięte po kablu do funboxa bo to jednak tv i zależy mi na stabilnym działaniu. Reszta urządzeń (powiedzmy 10) mogła by śmigać po wifi ale funbox ma tragiczny zasięg. Przeczytałem kilka wątków od deski do deski na tym forum i nie tylko ale nikt nie znalazł optymalnego rozwiązania. W czerwcu będę przedłużał umowę (iptv+net 300mbit) i chętnie dołożył bym jakiś router w cenie do 1000 PLN tylko żebym miał pewność, iż takie rozwiązanie zda egzamin i będzie działać optymalnie zarówno tv (bez przycinek) jak i net. Opcja kupna czegoś na próbę, zabawy z ustawieniami i ewentualne odesłanie sprzętu trochę czasochłonne i pewnie kosztowało by sporo nerwów. Gdybyś znalazł rozwiązanie, proszę podziel się tą informacją w tym wątku.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

W załączeniu przesyłam zdjęcie jak wygląda zakłócenie w obrazie, dekodery są podłączone przez router Asusa. Błąd ten występuje raz na jakiś czas, na 1 sekundę obraz się "mrozi" i wygląda jak poniżej: 

20200524_155302.jpg


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 25
  • 35
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

No takie całkiem spore te artefakty, jak przy uszkodzonej karcie graficznej bardziej. Dla mnie dyskwalifikuje oglądanie tv, zresztą nawet minimalne przycięcia jak przy zmianie kanałów gdyby miały się pojawiać co 5 min podczas oglądania sportu to odpada. Szkoda, że Orange chce za wszelką cenę uzależnić klientów od swojego bardzo słabego sprzętu typu funboxy. Mogli by chociaż zezwolić na tryb bridge w nim, a najlepiej umożliwić zakup sprzętu z wolnego rynku i dostarczać same usługi. Ja mam jeszcze problem z dlna w funboxie: podłącze pendrive z filmami, ustawie wszystko i działa ale po kilku dniach funbox przestaje widzieć pendrive'a. Pomaga restart urządzenia ale znów muszę ustawiać wszystko od nowa... dramat


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Widzę, że chyba nikt się nie spotkał z takim problemem generowanym przez router Asusa. Wina Asusa jest tutaj ewidentna, bo gdy tylko podłączam dekodery kablem lub nawet korzystając z extendera Wifi Smart Box to wszystko działa idealnie. Tak jakby Funbox miał w swoim strumieniu danych zakodowane "coś" co powoduje, że gdy idzie ten sygnał bezpośrednio to działa, a jak za pośrednictwem innego routera to się robią artefakty i przycięcia.