Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange.

ROZWIĄZANE

Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange.

Witam,

 

Mam obecnie podłączone dwa dekodery ICU 100 za pomocą kabla do routera Asus 4G-AC68 (opcja Multiroom aktywna i opłacona). Złącze WAN tego routera jest podłączone do złącza LAN w Funbox 3.0. Asus ma ustawioną sieć 192.168.2.1, a Funbox 3.0 ma sieć 192.168.1.1 i do niego podłączony jest wyłącznie Asus na statycznym IP 192.168.1.2. Funbox ma zakres IP dla DHCP od 192.168.1.1 do 192.168.1.3 (pod jedynką jest Funbox, a pod dwójką Asus, trójka nieużywana bo innych urządzeń nie podłączam do Funbox, wifi wyłączone - gdy próbowałem wyłączyć całkowicie DHCP na Funbox ze statycznym IP dla Asus, to wtedy w Asusie nie miałem internetu i zgłaszał błąd DHCP).

Głównym urządzeniem, które rozprowadza sieć jest Asus i również on zapewnia sygnał dla dekoderów. Zakładkę LAN - IPTV mam ustawioną tak jak wszyscy sugerują na tym forum, czyli

ISP - żaden

IPTV STB port - żaden

DHCP - Microsoft

IGMP Proxy - włączone

IGMP Snooping - włączone

UDP Proxy - 0

Niestety przy tych ustawieniach na obu dekoderach, podczas oglądania telewizji od czasu do czasu pojawiają się artefakty i przycinki obrazu (niezależnie czy działa jeden czy dwa dekodery jednocześnie). Złącze to światłowód 1gb/s, więc raczej prędkości przesyłu nie brakuje. Zapora w Funbox ustawiona na poziom niski, również zgodnie z zaleceniami, gdy podłącza się swój własny router do Funboxa 3.0

W problemie w końcu pomogło WYŁĄCZENIE funkcji IGMP Snooping, która teoretycznie miała usprawniać prędkość sieci przez wysyłanie transmisji multicast tylko do odbiorców, którzy tego chcą (czytaj dekoderów), a bez obciążania pozostałej części sieci. Jednak u mnie takie ustawienie powodowało opisane wyżej problemy z obrazem. Problem ustąpił natychmiast po wyłączeniu tej funkcji. Czy ktoś wie jak powinienem to skonfigurować i dlaczego IGMP Snooping pogarsza mi jakość obrazu? Czy ktoś miał podobny problemu, a jeżeli tak to jak sobie z tym poradził?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 możesz podłączyć dekodery kabelkiem do FunBox-a, a do Asusa pozostałe urządzenia?

Masz wtedy załatwiają sprawę IPTV, reszta urządzeń już jest w innej sieci.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

38 ODPOW. 38

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 jedyne co wygrzebalem na jakims starym forum to ktos mial podobny problem z z Asusem. Obraz na IPTV scinalo co 5 minut na ok pol sekundy. Tam rozwiazania nie znalezli. Skoro Ty jednak odkryles ze wylaczenie IGMP Snoopingu pomoaga to moze wlasnie w tym tkwi problem


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

U mnie to pomogło, ale dziwi mnie, że IGMP Snooping, który powinien zmniejszać obciążenie sieci i optymalizować ruch, to zamiast tego wprowadza zakłócenia przesyłu danych do dekoderów i stąd te artefakty. Ciekaw jestem, czy ktoś się z tym też męczył, bo to standardowa opcja dla każdego nowszego Asusa i czy wyłączył też tę opcję i tak zostawił, czy są może jakieś bardziej szczegółowe ustawienia, które pozwalają na współpracę IGMP Snooping z ICU-100.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 jaką przepustowość sieci masz na asus-ie?

Czy sprawdzałaś prędkości?

 

Jeżeli w FunBox-ie chcesz wyłączyć DHCP, to w Asus-ie w porcie WAN musisz przypisać parametry na sztywno, a pewnie obecnie masz przyznawane IP dynamicznie.

Wybież opcję statycznego IP portu WAN w Asus, wpisz:

IP: 192.168.1.2

MASKA: 255.255.255.0

Brama: 192.169.1.1

DNS: 192.168.1.1 lub DNS Orange albo Google 8.8.8.8 i powinno działać.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Komputer na kablu do Asusa wyciąga 700-800 mbit jeżeli jest jedynym urządzeniem, gdy jest TV włączona i inne urządzenia 500-600 mbit po kablu. Laptop i komórka po Wifi 5 GHz między 300, a 400 mbit.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 czyli przepustowość jest ok, i aktywne porty 1Gbit/s. To nie ma czego się przyczepić. Zostaje więc kombinowanie w ustawieniach routera, żeby poprawić IP TV.

Jak ping wychodzi?


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Przeważnie 2-3 ms po kablu, czasami do 8 ms. Sieć chodzi bez zastrzeżeń. Największy problem to opisane przeze mnie "zmrożenia" ekranu i artefakty co jakiś czas na ekranie podczas oglądania telewizji z włączonym IGMP Snooping. Gdy wyłączam tę opcję to telewizja działa dobrze, ale z opisów wynika, że takie ustawienie może mi zapychać sieć niepotrzebnym przesyłem multicastu do innych urządzeń. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto też miał taki problem i sobie jakoś z nim poradził.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 parametry masz ok, więc nie ma czego się przyczepić. Nic mi nie przychodzi, co jeszcze można sprawdzić i podpowiedzieć.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 23
  • 38
  • 0

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

Parametry samego połączenie internetowego są dobre. Dzisiaj niestety zaczęły się pojawiać artefakty podczas odbioru również z wyłączoną funkcją IGMP Snooping w routerze Asus.

Dodam, że gdy tylko podłączę dekodery bezpośrednio do Funboxa 3.0 to obraz jest idealny. Nie chcę jednak tego robić, bo głównym routerem u mnie jest tylko Asus i wszystkie inne urządzenia podłączone do niego w ramach sieci 192.168.2.1 działają dobrze.

Czy ktoś ma jakieś jeszcze pomysły jaka może tego być przyczyna? Problem występuje artefaktów i zmrożenia obrazu występuje wyłącznie przy podłączeniu dekoderów przez Asusa.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Asus 4G-AC68 i Funbox 3.0 - "zamrożenia" obrazu i artefakty podczas oglądania IPTV Orange

@tomasz85 możesz podłączyć dekodery kabelkiem do FunBox-a, a do Asusa pozostałe urządzenia?

Masz wtedy załatwiają sprawę IPTV, reszta urządzeń już jest w innej sieci.