Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

ROZWIĄZANE

Poziom 17, Komentator
 • 16
 • 33
 • 0

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

Mam taki telefon. Czytalem te tematy:

https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Telefony-i-tablety/Aktualizacja-telefon%C3%B3w-z-Androidem/ta-...

 

i widzialem ten temat tez:

 

https://nasz.orange.pl/t5/Telefony-i-tablety/Aktualizacja-Huawei-P8-Lite/m-p/11192#M951

 

ale juz dawno nic nie znajduje. Mam wersje android 6. Czy mozna na ten telefon dostac cos bardziej aktualnego?

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 31, Ekspert
 • 2917
 • 8770
 • 83

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Demostenes Skoro "polubiłeś" moje ostatnie pytanie, to zakładam że jesteś zainteresowany. OK.
Tak czy owak wszystko co poniżej opisałem robisz na własne ryzyko. Co prawda zweryfikowałem tę procedurę pozytywnie na kilku egzemplarzach Huawei P8 lite, ale oczywiście niczego gwarantować nie mogę. Niczego też nie wymyśliłem sam, cały kredyt należy się entuzjastom z forum XDA wymienionym na tej stronie:

https://forum.xda-developers.com/t/guide-unlock-bootloader-root-the-device-and-install-any-custom-ro...l23-21.3977067/

Ryzyko że zepsujesz telefon istnieje, nawet jeśli zrobisz wszystko tak jak napisałem.
Co więcej, nawet jeśli wszystko się uda, wszelkie aplikacje i dane zostaną z telefonuu usunięte więc trzeba je wcześniej zabezpieczyć poprzez wykonanie kopii poza telefonem (konto Google, karta pamięci, komputer... jest wiele opcji).

 

Wstęp
Aby zainstalować alternatywne oprogramowanie na tym telefonie konieczne będzie odblokowanie tzw. bootloadera. Wielu producentów telefonów pozwala to zrobić bez problemu, jednak Huawei kilka lat temu zaprzestał udostępniania tej funkcjonalności użytkownikom. Zakładam, że nie skorzystałeś z możliwości odblokowania bootloadera telefonu kiedy to było możliwe. Jeśli się mylę i masz odblokowany telefon to po

prostu pomiń pierwszą część.
Teoretycznie dałoby się zaktualizować to oprogramowanie bez dostępu do komputera, korzystając tylko z telefonu, ale znacznie wygodniej to zrobić korzystając komputera. Komputer ten musi mieć połączenie z internetem żeby sciągnąć niezbędne pliki oraz z telefonem poprzez port USB. Trzeba będzie zainstalować odpowiednie sterowniki, zawarte w dwóch pakietach. Pierwszy to sterowniki USB samego telefonu. Aktualne wersje najłatwiej znaleźć w oficjalnym oprogramowaniu Huawei dostępnym pod adresem:

https://consumer.huawei.com/pl/support/hisuite/

Nie ma potrzeby instalować sciągniętego pakietu HiSuite, wystarczy dowolnym archiwizatorem (np. 7zip) wyekstrachować z niego katalog "Drivers" i zainstalować sterowniki odpowiednie dla systemu operacyjnego komputera (odpalając DriverSetup.exe).

Drugi pakiet to "most do odpluskwiania androida" czyli ADB, dostępny pod adresem:

https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip

W tym wypadku nie trzeba niczego instalować, wystarczy rozpakować. Zapamiętaj sobie katalog w którym to oprogramowanie się znajduje, będzie później potrzebny.

 

Część pierwsza: uzyskanie kodu odblokowującego bootloader
Producent tych kodów już nie udostępnia, ale w sumie nie musi bo kod ten jest zapisany w pamięci urządzenia. Trzeba go tylko znaleźć. Niestety, żeby go znaleźć trzeba mieć pełen dostęp do wszystkich danych w pamięci urządzenia. Tu nie obędzie się bez włamania. Wiadomo, że wszystkie systemy operacyjne mają swoje podatności czyli luki zabezpieczeń które można wykorzystać żeby uzyskać pełną kontrolę. Producenci oprogramowania zwykle "łatają" go w miarę upubliczniania podatności i stąd łatwiej włamać się do starszych wersji systemu. W tym konkretnie przypadku może się okazać, że trzeba będzie na telefonie najpierw na chwilę zainstalować starszą wersję oprogramowania, tylko po to żeby móc się do niego włamać. Istotne w tym kontekście jest to, jaką wersję systemu operacyjnego w tej chwili posiadasz. Ten model telefonu jest bardzo popularny, dostępnych było wiele wersji i możliwości jest bardzo dużo. O tym, jaką wersję porogramowania posiadasz możesz się przekonać wchodząc w "ustawienia":

version.png

Informacje które nas interesują znajdują się w polu "Numer kompliacji". W tym miejscu trzeba wyjaśnić stosowaną w nazewnictwie konwencję. Pierwsze siedem znaków nazwy to zawsze "ALE-L21", jest to nazwa kodowa tego modelu telefonu. Jeśli u Ciebie jest to coś innego, to cały ten poradnik nie jest dla Ciebie bo masz inny telefon. Dalsze cztery znaki ("C432") to kod regionu. Nie spodziewam sie żebyś miał cokolwiek innego niż C432 który oznacza obszar europejski. Ostatnie cztery znaki ("B634" w tym przykładzie) to właściwy numer wersji oprogramowania. Tymi numerami będę się posługiwał w dalszej części. Jeśli Twój telefon ma wersję oprogramowania B5xx (gdzie "xx" to dowolne cyfry) to będzie go trzeba zaktualizować do wersji co najmniej B630, wersje B5xx do opisanej procedury się nie nadają, nie wiem dlaczego. Jeśli wersja jest B6xx, można kontynuować. Dodatkowo, wszystko to dotyczy wersji telefonu "dual SIM", nie miałem dostępu do aparatu na jedną kartę więc z nic nie mogę ręczyć, ale zdaje się że te jedno-kartowe mają nieparzyste numery wersji. W zasadzie wszystkie oficjalne wersje można znaleźć na tej stronie:

http://huawei-firmware.com/download/huawei-p8-lite/ale-l21

ale ostatnio niektóre odnośniki z tej strony nie działają. Na wszelki wypadek podaję więc alternatywnego linka do B634:

https://androidfilehost.com/?fid=2188818919693782703

Naturalnym pytaniem na tym etapie mogłoby być:
W jaki sposób zainstalować oficjalną aktualizację?

Zakładam, że to masz opanowane ponieważ była o tym mowa w poradnikach których przeczytanie deklarowałeś w swoim poscie. Mimo to krótko zreasumuję: aby zaktualizować oprogramowanie systemowe na tym telefonie trzeba stworzyć w głównym katalogu pamięci urządzenia katalog o nazwie "dload", wypakować do tego katalogu plik "UPDATE.APP" z odpowiedniego archiwum a następnie zrestartować telefon trzymając wszystkie trzy klawisze sprzętowe (wyłącznik, przygłaśnianie i przyciszanie) wciśnięte. Śledząc komunikaty na ekranie można przekonać się o postępie i efektach aktualizacji. Proces może trwać kilka minut, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Nieco problematyczne może być samo tworzenie katalogu i wypakowywanie plików. Można to zrobić na wiele sposobów, ale najprościej podłączyć telefon przez USB to komputera i opercje te przeprowadzić narzędziami dostępnymi na komputerze. Telefon musi w tym celu mieć przestawiony tryb dostępu do USB na umożliwiający udostępnianie plików. Alternatywnie można do tego użyć karty pamięci, czy to bezpośrednio w telefonie czy to przekładając ją do czytnika. W tym wypadku katalog dload utworzyć trzeba na karcie pamięci. Ten sposób jest bezpieczniejszy niż posługiwanie się wewnętrzną pamięcią telefonu.

Naszym celem jest zainstalowanie wersji oprogramowania o numerze nie wyższym niż B132 do której stosunkowo łatwo się włamać. Żeby ograniczyć związane z tym ryzyko wszystkie operacje należy wykonywać przy wyjętych kartach SIM i wyłączonych nadajnikach WiFi i Bt.
Zwykle nie da się zainstalować starszej wersji oprogramowania na nowszej, ale Huawei przewidział taką możliwość. W tym celu konieczne jest jednak najpierw zaistalowanie specjalnej "poprawki" imitującej wersję B900, potem normalnie da się zainstalować B132. Poniżej linki:

http://huawei-firmware.com/download/huawei-p8-lite/ale-l21/788 (B900)
http://huawei-firmware.com/download/huawei-p8-lite/ale-l21/1241 (B132)

Po pomyślnym zainstalowaniu obydwu "aktualizacji" jesteśmy wirtualnie "back to the future" czyli w roku 2015, a telefon pracuje pod kontrolą androida 5. Włamanie do tego systemu jest możliwe przy pomocy aplikacji KingRoot której aktualna wersja jest dostępna pod adresem:

https://kingroot.en.uptodown.com/android

Trzeba sciągnąć plik apk na komputer, przenieść go na telefon, zainstalować i uruchomić (na telefonie).

Nie ma 100% gwarancji że włamanie się powiedzie za pierwszym razem ani jak długo potrwa zanim się powiedzie. Zwykle trwa to co najmniej kilka-kilkanaście minut. Trzeba próbować do skutku. Powinieneś w ten sposób uzyskać dostęp do konta administracyjnego na telefonie. Dalsze kroki wygodniej jest przeprowadzić korzystając z komputera i ADB, ale w tym celu trzeba też zmodyfiować ustawienia telefonu, włączając "tryb odpluskwiania uniwersalnej magistrali szeregowej" czyli "Debugowanie USB".
Robi się to klikając wielokrotnie w pole "Numer kompliacji", o którym była mowa wcześniej. Po tej operacji wygląd menu ustawień nieco się zmienia, pomiędzy "Ustawieniami zaawansowanymi" a "Aktualizatorem" pojawia się pozycja "Opcje programistyczne". Po otwarciu tej nowej opcji trzeba się upewnić, że tryb "Debugowanie USB" jest włączony.

debug.png

Włączony telefon trzeba podłączyć przez USB do komputera. Następnie na komputerze otworzyć linię poleceń w katalogu w którym rozpakowany jest pakiet ADB (prawoklik na pustym polu):

opt.png

Następnie w linii poleceń należy napisać:

adb devices

W tym momencie telefon powinien zażądać autoryzacji, na co należy się zgodzić.
kolejna komenda to:

adb shell

a następnie (kluczowa komenda, o nią chodziło od samego początku):

su -c "grep -m1 -aoE 'WVLOCK.{14}[0-9]{16}' /dev/block/mmcblk0p7 |grep -aoE '[0-9]{16}'"

W tym momencie telefon powinien zgłosić żądanie dostępu do uprawnień przez adb, należy się zgodzić. Jeśli wszystko się udało, to na ekranie komputera powinien być wyświetlony kod odblokowujący który należy sobie zapisać (najlepiej w kilku miejscach). Znając ten kod, do odblokowywania bootloadera można wrócić w dowolnym momencie. Kod ten nie zmienia się i jest unikalny dla każdego egzemplarza telefonu, warto go zachować gdyby w przyszłości jakimś cudem bootloader się z jakiegoś powodu zablokował. UWAGA: nie należy samemu spowrotem blokować bootloadera po zainstalowaniu alternatywnego oprogramowania, to prawdopodobnie doprowadzi do uszkodzenia telefonu. Osobiście nie sprawdzałem tego ale nie radzę próbować.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby od razu wykorzystać kod do odblokowania bootloadera. W tym celu trzeba wyjść z powłoki adb:

exit

a następnie uruchomić telefon w trybie fastboot - w tym momencie najprościej to zrobić wpisując z linii poleceń na komputerze:

adb reboot bootloader

Telefon powinien się natychmiast zresetować i wyświetlić zielonego robocika.
Na komputerze wpisujemy:

fastboot devices

i upewniamy się że nasz telefon nadal dogaduje się z komputerem.
Jeśli nie ma żadnych "devices" wylistowanych na komputerze to coś poszło nie tak, trzeba spróbować ręcznie wprowadzić telefon w tryb bootloader i sprawdzić ponownie.
Jeśli fastboot "widzi" telefon, to odblokowujemy bootloader komendą:

fastboot oem unlock <tu wpisać kod odblokowujący uzyskany wcześniej>

Telefon powinien w tym momencie mieć odblokowany bootloader i tym samym powinien być gotowy do instalowania alternatywnego oprogramowania. Jeśli z jakiegoś powodu na tym etapie wolimy zostać jednak przy oprogramowaniu oficjalnym to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zainstalować np. B634 metodą klasyczną.

Istotne jest, aby nie zostawiać dziurawej wersji systemu której użyliśmy do włamywania się. Najlepiej od razu zainstalować alternatywne oprogramowanie zawierające najnowsze aktualizacje zabezpieczeń androida.

 

Część druga: instalowanie alternatywnego oprogramowania
Do instalacji oprogramowania alternatywnego nie wykorzystuje się triku z "dload" i "UPDATE.APP" tylko podmianę systemowej aplikacji służącej do odtwarzania uszkodzonego oprogramowania ("recovery") na znacznie potężniejsze narzędzie TWRP (https://twrp.me/about/). W niektórych telefonach TWRP można uruchomić bez modyfikacji systemowego oprogramowania, ale Huawei P8 lite do nich nie należy. W tym modelu żeby użyć TWRP trzeba go zainstalować w telefonie. Najpierw trzeba sciągnąc TWRP na komputer (proponowana wersja 3.1.1 niekoniecznie jest najnowsza ale działa adekwatnie, TWRP niestety nie jest oficjalnie wspierane na tym telefonie więc trzeba postarać się o wersję dostosowaną do tego konkretnie telefonu):

https://androidfilehost.com/?fid=1899786940962602140 (TWRP_3.1.1.zip)

Plik rozpakowujemy do katalogu ADB. Powinien się tam pojawić plik "recovery.img". Ponownie uruchamiamy telefon w trybie bootloader/fastboot, tak jak opisałem powyżej. Jeśli system operacyjny i ustawienia telefonu nie były zmieniane, to tym razem nie musimy niczego potwierdzać.
Następie instalujemy TWRP:
fastboot flash recovery recovery.img
Czekamy na wykonanie operacji (zajmuje to maksimum kilkanaście sekund) i restartujemy telefon w trybie recovery.
Można to zrobić albo z linii poleceń ADB:
adb reboot recovery
albo włączając telefon z wciśniętym klawszem przygłaśniania.

Tak czy owak powinniśmy a telefonie zobaczyć rozbudowane menu TWRP.
Przy jego pomocy musimy po pierwsze zainstalować B896 czyli ostatnią oficjalną wersję systemu która jednak nie jest łatwa do znalezienia ani możliwa do zainstalowania na nieodblokowanym telefonie metodą "klasyczną". Osobiście sciągałem ją stąd:

https://androidfilehost.com/?fid=962021903579489234 (B896_update.zip)

Telefon z uruchomionym TWRP podłączony do komputera powinien być normalnie widoczny. Można więc na tym etapie skopiować sciągnięty plik na telefon w dowolne miejsce pamięci wewnętrznej lub karty pamięci.
Następnie w menu TWRP wybieramy "Install" i wskazujemy skopiowany plik B896_update.zip.
Po instalacji wykonujemy jeszcze "wipe" kasując "cache" i "dalvik cache".
Następnie można telefon zrestartować. Pierwszy start po skasowaniu "cache" zajmuje dużo dłużej niż normalnie, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Na tym etapie nadal mamy telefon z oficjalnym androidem 6.0 ale EMUI jest w wersji 4.3, powinien on być w pełni funkcjonalny i po wykonaniu restartu do ustawień fabrycznych powinien być "jak nowy".
Zainstalowanie nowszego oprogramowania wiąże się z decyzją odejścia od EMUI: alternatywne oprogramowanie nie wspiera tej nakładki. Mimo to zachęcam.

Instalacja B896 niestety skasowała także TWRP więc żeby zainstalować cokolwiek innego trzeba jeszcze raz zainstalować TWRP, tak jak opisałem poprzednio.
Na dziś najnowsze, stabilne alternatywne oprogramowanie dla tego telefonu jest dostępne na stronie:
https://androidfilehost.com/?fid=2188818919693785993 (lineage-14.1-20210419-UNOFFICIAL-alice.zip)

Sciągamy je, kopiujemy na telefon i instalujemy w identyczny sposób jak B896. Podobnie jak poprzednio kasujemy "cache" i "dalvik cache". Natomiast istotną różnicę stanowi fakt że LineageOS nie zawiera systemu koniecznego do interakcji ze "Sklepem Google". Trzeba je doinstalować ale za to zainstalowane zostaną najnowsze wersje wszystkich aplikacji googlowskich a ich liczba może być dostosowana do indywidualnych preferencji. Strona z której można sciągnąć taki dopasowany do swoich wymagań pakiet aplikacji googlowskich jest pod adresem:

https://opengapps.org/

W tym wypadku wybieramy wersję dla ARM64, Android 7.1 i wariant w zależności od preferencji. Ja preferuję najmniejszy możliwy zestaw czyli "pico".
Sciągnięty plik zip kopiujemy na telefon i instalujemy z poziomu TWRP, można to zrobić bez resetowania telefonu po zainstalowaniu systemu. Bez instalacji tego pliku system nie będzie w pełni funkcjonalny.

I to by było na tyle. Na wszelki wypadek restart do ustawień fabrycznych i masz system z kwietniowymi aktualizacjami androida, a w bonusie brak jakichkolwiek śmieci.

final.png

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

10 ODPOW. 10

Poziom 19, Pasjonat
 • 80
 • 226
 • 1

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku


@Demostenesnapisał(-a)

Mam taki telefon. Czytalem te tematy:

https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Telefony-i-tablety/Aktualizacja-telefon%C3%B3w-z-Androidem/ta-...

 

i widzialem ten temat tez:

 

https://nasz.orange.pl/t5/Telefony-i-tablety/Aktualizacja-Huawei-P8-Lite/m-p/11192#M951

 

ale juz dawno nic nie znajduje. Mam wersje android 6. Czy mozna na ten telefon dostac cos bardziej aktualnego?

 


@Demostenes Do tej pory nie masz czegoś nowszego? HUAWEI P8 lite to już stary telefon a sam właśnie HUAWEI nie robi już wsparcia dla tego telefonu. Stąd również brak łatek, aktualizacji systemowych, itd., więc raczej nie otrzyma żadnej.


Poziom 36, Guru *
 • 2579
 • 6829
 • 189

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku


Poziom 36, Guru *
 • 5155
 • 17772
 • 211

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Demostenes niestety to stary model i Huawei już dawno go nie wspiera , ostatnia aktualizacja systemu jest z 1 czerwca 2017 dostał wtedy andka 6.0 i nakładkę EMUI 4.0.3, później kilka łatek i to wszystko, oczywiście można poszukać w sieci rootów nieoficjalnych, jednak ja nie skłaniałbym  się w tym kierunku, gdyż sięgając po nieautoryzowane oprogramowanie można narobić więcej szkód niż korzyści, poza tym mechanizm i procesor telefonu może nie udźwignąć takiego oprogramowania i będzie powodował zwiechy systemu i różnego rodzaju bugi.

Anonim

Nie dotyczy

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Demostenes  z tego co tu piszą, nic nowszego niż Android 6 nie wgrasz, zresztą to nie jest takie proste, jak niektórzy myślą 😉


Poziom 28, Specjalista
 • 1700
 • 4297
 • 56

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Demostenes Które masz EMUI i jaką wersję kompilacji?


Poziom 31, Ekspert
 • 2917
 • 8770
 • 83

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Demostenesskoro wiesz że nie ma i  nie będzie nic nowego OTA to zakładam że pytasz o soft alternatywny. Akurat dla tego modelu jest grupa zapaleńców produkująca LineageOS 14.1, ostatnie wydanie wyszło kilka dni temu. Napisz czy jesteś zainteresowany to podam szczegółowy sposób instalacji, ale uprzedzam że jest on trochę skomplikowany.

Dyskusję na ten temat znajdziesz na forum XDA:

https://forum.xda-developers.com/t/rom-ota-7-1-2-lineageos-14-1-for-p8-lite.3824247/

 

PS: LineageOS 14.1 to android 7.1.2.


Poziom 31, Ekspert
 • 2917
 • 8770
 • 83

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Demostenes Skoro "polubiłeś" moje ostatnie pytanie, to zakładam że jesteś zainteresowany. OK.
Tak czy owak wszystko co poniżej opisałem robisz na własne ryzyko. Co prawda zweryfikowałem tę procedurę pozytywnie na kilku egzemplarzach Huawei P8 lite, ale oczywiście niczego gwarantować nie mogę. Niczego też nie wymyśliłem sam, cały kredyt należy się entuzjastom z forum XDA wymienionym na tej stronie:

https://forum.xda-developers.com/t/guide-unlock-bootloader-root-the-device-and-install-any-custom-ro...l23-21.3977067/

Ryzyko że zepsujesz telefon istnieje, nawet jeśli zrobisz wszystko tak jak napisałem.
Co więcej, nawet jeśli wszystko się uda, wszelkie aplikacje i dane zostaną z telefonuu usunięte więc trzeba je wcześniej zabezpieczyć poprzez wykonanie kopii poza telefonem (konto Google, karta pamięci, komputer... jest wiele opcji).

 

Wstęp
Aby zainstalować alternatywne oprogramowanie na tym telefonie konieczne będzie odblokowanie tzw. bootloadera. Wielu producentów telefonów pozwala to zrobić bez problemu, jednak Huawei kilka lat temu zaprzestał udostępniania tej funkcjonalności użytkownikom. Zakładam, że nie skorzystałeś z możliwości odblokowania bootloadera telefonu kiedy to było możliwe. Jeśli się mylę i masz odblokowany telefon to po

prostu pomiń pierwszą część.
Teoretycznie dałoby się zaktualizować to oprogramowanie bez dostępu do komputera, korzystając tylko z telefonu, ale znacznie wygodniej to zrobić korzystając komputera. Komputer ten musi mieć połączenie z internetem żeby sciągnąć niezbędne pliki oraz z telefonem poprzez port USB. Trzeba będzie zainstalować odpowiednie sterowniki, zawarte w dwóch pakietach. Pierwszy to sterowniki USB samego telefonu. Aktualne wersje najłatwiej znaleźć w oficjalnym oprogramowaniu Huawei dostępnym pod adresem:

https://consumer.huawei.com/pl/support/hisuite/

Nie ma potrzeby instalować sciągniętego pakietu HiSuite, wystarczy dowolnym archiwizatorem (np. 7zip) wyekstrachować z niego katalog "Drivers" i zainstalować sterowniki odpowiednie dla systemu operacyjnego komputera (odpalając DriverSetup.exe).

Drugi pakiet to "most do odpluskwiania androida" czyli ADB, dostępny pod adresem:

https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip

W tym wypadku nie trzeba niczego instalować, wystarczy rozpakować. Zapamiętaj sobie katalog w którym to oprogramowanie się znajduje, będzie później potrzebny.

 

Część pierwsza: uzyskanie kodu odblokowującego bootloader
Producent tych kodów już nie udostępnia, ale w sumie nie musi bo kod ten jest zapisany w pamięci urządzenia. Trzeba go tylko znaleźć. Niestety, żeby go znaleźć trzeba mieć pełen dostęp do wszystkich danych w pamięci urządzenia. Tu nie obędzie się bez włamania. Wiadomo, że wszystkie systemy operacyjne mają swoje podatności czyli luki zabezpieczeń które można wykorzystać żeby uzyskać pełną kontrolę. Producenci oprogramowania zwykle "łatają" go w miarę upubliczniania podatności i stąd łatwiej włamać się do starszych wersji systemu. W tym konkretnie przypadku może się okazać, że trzeba będzie na telefonie najpierw na chwilę zainstalować starszą wersję oprogramowania, tylko po to żeby móc się do niego włamać. Istotne w tym kontekście jest to, jaką wersję systemu operacyjnego w tej chwili posiadasz. Ten model telefonu jest bardzo popularny, dostępnych było wiele wersji i możliwości jest bardzo dużo. O tym, jaką wersję porogramowania posiadasz możesz się przekonać wchodząc w "ustawienia":

version.png

Informacje które nas interesują znajdują się w polu "Numer kompliacji". W tym miejscu trzeba wyjaśnić stosowaną w nazewnictwie konwencję. Pierwsze siedem znaków nazwy to zawsze "ALE-L21", jest to nazwa kodowa tego modelu telefonu. Jeśli u Ciebie jest to coś innego, to cały ten poradnik nie jest dla Ciebie bo masz inny telefon. Dalsze cztery znaki ("C432") to kod regionu. Nie spodziewam sie żebyś miał cokolwiek innego niż C432 który oznacza obszar europejski. Ostatnie cztery znaki ("B634" w tym przykładzie) to właściwy numer wersji oprogramowania. Tymi numerami będę się posługiwał w dalszej części. Jeśli Twój telefon ma wersję oprogramowania B5xx (gdzie "xx" to dowolne cyfry) to będzie go trzeba zaktualizować do wersji co najmniej B630, wersje B5xx do opisanej procedury się nie nadają, nie wiem dlaczego. Jeśli wersja jest B6xx, można kontynuować. Dodatkowo, wszystko to dotyczy wersji telefonu "dual SIM", nie miałem dostępu do aparatu na jedną kartę więc z nic nie mogę ręczyć, ale zdaje się że te jedno-kartowe mają nieparzyste numery wersji. W zasadzie wszystkie oficjalne wersje można znaleźć na tej stronie:

http://huawei-firmware.com/download/huawei-p8-lite/ale-l21

ale ostatnio niektóre odnośniki z tej strony nie działają. Na wszelki wypadek podaję więc alternatywnego linka do B634:

https://androidfilehost.com/?fid=2188818919693782703

Naturalnym pytaniem na tym etapie mogłoby być:
W jaki sposób zainstalować oficjalną aktualizację?

Zakładam, że to masz opanowane ponieważ była o tym mowa w poradnikach których przeczytanie deklarowałeś w swoim poscie. Mimo to krótko zreasumuję: aby zaktualizować oprogramowanie systemowe na tym telefonie trzeba stworzyć w głównym katalogu pamięci urządzenia katalog o nazwie "dload", wypakować do tego katalogu plik "UPDATE.APP" z odpowiedniego archiwum a następnie zrestartować telefon trzymając wszystkie trzy klawisze sprzętowe (wyłącznik, przygłaśnianie i przyciszanie) wciśnięte. Śledząc komunikaty na ekranie można przekonać się o postępie i efektach aktualizacji. Proces może trwać kilka minut, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Nieco problematyczne może być samo tworzenie katalogu i wypakowywanie plików. Można to zrobić na wiele sposobów, ale najprościej podłączyć telefon przez USB to komputera i opercje te przeprowadzić narzędziami dostępnymi na komputerze. Telefon musi w tym celu mieć przestawiony tryb dostępu do USB na umożliwiający udostępnianie plików. Alternatywnie można do tego użyć karty pamięci, czy to bezpośrednio w telefonie czy to przekładając ją do czytnika. W tym wypadku katalog dload utworzyć trzeba na karcie pamięci. Ten sposób jest bezpieczniejszy niż posługiwanie się wewnętrzną pamięcią telefonu.

Naszym celem jest zainstalowanie wersji oprogramowania o numerze nie wyższym niż B132 do której stosunkowo łatwo się włamać. Żeby ograniczyć związane z tym ryzyko wszystkie operacje należy wykonywać przy wyjętych kartach SIM i wyłączonych nadajnikach WiFi i Bt.
Zwykle nie da się zainstalować starszej wersji oprogramowania na nowszej, ale Huawei przewidział taką możliwość. W tym celu konieczne jest jednak najpierw zaistalowanie specjalnej "poprawki" imitującej wersję B900, potem normalnie da się zainstalować B132. Poniżej linki:

http://huawei-firmware.com/download/huawei-p8-lite/ale-l21/788 (B900)
http://huawei-firmware.com/download/huawei-p8-lite/ale-l21/1241 (B132)

Po pomyślnym zainstalowaniu obydwu "aktualizacji" jesteśmy wirtualnie "back to the future" czyli w roku 2015, a telefon pracuje pod kontrolą androida 5. Włamanie do tego systemu jest możliwe przy pomocy aplikacji KingRoot której aktualna wersja jest dostępna pod adresem:

https://kingroot.en.uptodown.com/android

Trzeba sciągnąć plik apk na komputer, przenieść go na telefon, zainstalować i uruchomić (na telefonie).

Nie ma 100% gwarancji że włamanie się powiedzie za pierwszym razem ani jak długo potrwa zanim się powiedzie. Zwykle trwa to co najmniej kilka-kilkanaście minut. Trzeba próbować do skutku. Powinieneś w ten sposób uzyskać dostęp do konta administracyjnego na telefonie. Dalsze kroki wygodniej jest przeprowadzić korzystając z komputera i ADB, ale w tym celu trzeba też zmodyfiować ustawienia telefonu, włączając "tryb odpluskwiania uniwersalnej magistrali szeregowej" czyli "Debugowanie USB".
Robi się to klikając wielokrotnie w pole "Numer kompliacji", o którym była mowa wcześniej. Po tej operacji wygląd menu ustawień nieco się zmienia, pomiędzy "Ustawieniami zaawansowanymi" a "Aktualizatorem" pojawia się pozycja "Opcje programistyczne". Po otwarciu tej nowej opcji trzeba się upewnić, że tryb "Debugowanie USB" jest włączony.

debug.png

Włączony telefon trzeba podłączyć przez USB do komputera. Następnie na komputerze otworzyć linię poleceń w katalogu w którym rozpakowany jest pakiet ADB (prawoklik na pustym polu):

opt.png

Następnie w linii poleceń należy napisać:

adb devices

W tym momencie telefon powinien zażądać autoryzacji, na co należy się zgodzić.
kolejna komenda to:

adb shell

a następnie (kluczowa komenda, o nią chodziło od samego początku):

su -c "grep -m1 -aoE 'WVLOCK.{14}[0-9]{16}' /dev/block/mmcblk0p7 |grep -aoE '[0-9]{16}'"

W tym momencie telefon powinien zgłosić żądanie dostępu do uprawnień przez adb, należy się zgodzić. Jeśli wszystko się udało, to na ekranie komputera powinien być wyświetlony kod odblokowujący który należy sobie zapisać (najlepiej w kilku miejscach). Znając ten kod, do odblokowywania bootloadera można wrócić w dowolnym momencie. Kod ten nie zmienia się i jest unikalny dla każdego egzemplarza telefonu, warto go zachować gdyby w przyszłości jakimś cudem bootloader się z jakiegoś powodu zablokował. UWAGA: nie należy samemu spowrotem blokować bootloadera po zainstalowaniu alternatywnego oprogramowania, to prawdopodobnie doprowadzi do uszkodzenia telefonu. Osobiście nie sprawdzałem tego ale nie radzę próbować.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby od razu wykorzystać kod do odblokowania bootloadera. W tym celu trzeba wyjść z powłoki adb:

exit

a następnie uruchomić telefon w trybie fastboot - w tym momencie najprościej to zrobić wpisując z linii poleceń na komputerze:

adb reboot bootloader

Telefon powinien się natychmiast zresetować i wyświetlić zielonego robocika.
Na komputerze wpisujemy:

fastboot devices

i upewniamy się że nasz telefon nadal dogaduje się z komputerem.
Jeśli nie ma żadnych "devices" wylistowanych na komputerze to coś poszło nie tak, trzeba spróbować ręcznie wprowadzić telefon w tryb bootloader i sprawdzić ponownie.
Jeśli fastboot "widzi" telefon, to odblokowujemy bootloader komendą:

fastboot oem unlock <tu wpisać kod odblokowujący uzyskany wcześniej>

Telefon powinien w tym momencie mieć odblokowany bootloader i tym samym powinien być gotowy do instalowania alternatywnego oprogramowania. Jeśli z jakiegoś powodu na tym etapie wolimy zostać jednak przy oprogramowaniu oficjalnym to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zainstalować np. B634 metodą klasyczną.

Istotne jest, aby nie zostawiać dziurawej wersji systemu której użyliśmy do włamywania się. Najlepiej od razu zainstalować alternatywne oprogramowanie zawierające najnowsze aktualizacje zabezpieczeń androida.

 

Część druga: instalowanie alternatywnego oprogramowania
Do instalacji oprogramowania alternatywnego nie wykorzystuje się triku z "dload" i "UPDATE.APP" tylko podmianę systemowej aplikacji służącej do odtwarzania uszkodzonego oprogramowania ("recovery") na znacznie potężniejsze narzędzie TWRP (https://twrp.me/about/). W niektórych telefonach TWRP można uruchomić bez modyfikacji systemowego oprogramowania, ale Huawei P8 lite do nich nie należy. W tym modelu żeby użyć TWRP trzeba go zainstalować w telefonie. Najpierw trzeba sciągnąc TWRP na komputer (proponowana wersja 3.1.1 niekoniecznie jest najnowsza ale działa adekwatnie, TWRP niestety nie jest oficjalnie wspierane na tym telefonie więc trzeba postarać się o wersję dostosowaną do tego konkretnie telefonu):

https://androidfilehost.com/?fid=1899786940962602140 (TWRP_3.1.1.zip)

Plik rozpakowujemy do katalogu ADB. Powinien się tam pojawić plik "recovery.img". Ponownie uruchamiamy telefon w trybie bootloader/fastboot, tak jak opisałem powyżej. Jeśli system operacyjny i ustawienia telefonu nie były zmieniane, to tym razem nie musimy niczego potwierdzać.
Następie instalujemy TWRP:
fastboot flash recovery recovery.img
Czekamy na wykonanie operacji (zajmuje to maksimum kilkanaście sekund) i restartujemy telefon w trybie recovery.
Można to zrobić albo z linii poleceń ADB:
adb reboot recovery
albo włączając telefon z wciśniętym klawszem przygłaśniania.

Tak czy owak powinniśmy a telefonie zobaczyć rozbudowane menu TWRP.
Przy jego pomocy musimy po pierwsze zainstalować B896 czyli ostatnią oficjalną wersję systemu która jednak nie jest łatwa do znalezienia ani możliwa do zainstalowania na nieodblokowanym telefonie metodą "klasyczną". Osobiście sciągałem ją stąd:

https://androidfilehost.com/?fid=962021903579489234 (B896_update.zip)

Telefon z uruchomionym TWRP podłączony do komputera powinien być normalnie widoczny. Można więc na tym etapie skopiować sciągnięty plik na telefon w dowolne miejsce pamięci wewnętrznej lub karty pamięci.
Następnie w menu TWRP wybieramy "Install" i wskazujemy skopiowany plik B896_update.zip.
Po instalacji wykonujemy jeszcze "wipe" kasując "cache" i "dalvik cache".
Następnie można telefon zrestartować. Pierwszy start po skasowaniu "cache" zajmuje dużo dłużej niż normalnie, trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Na tym etapie nadal mamy telefon z oficjalnym androidem 6.0 ale EMUI jest w wersji 4.3, powinien on być w pełni funkcjonalny i po wykonaniu restartu do ustawień fabrycznych powinien być "jak nowy".
Zainstalowanie nowszego oprogramowania wiąże się z decyzją odejścia od EMUI: alternatywne oprogramowanie nie wspiera tej nakładki. Mimo to zachęcam.

Instalacja B896 niestety skasowała także TWRP więc żeby zainstalować cokolwiek innego trzeba jeszcze raz zainstalować TWRP, tak jak opisałem poprzednio.
Na dziś najnowsze, stabilne alternatywne oprogramowanie dla tego telefonu jest dostępne na stronie:
https://androidfilehost.com/?fid=2188818919693785993 (lineage-14.1-20210419-UNOFFICIAL-alice.zip)

Sciągamy je, kopiujemy na telefon i instalujemy w identyczny sposób jak B896. Podobnie jak poprzednio kasujemy "cache" i "dalvik cache". Natomiast istotną różnicę stanowi fakt że LineageOS nie zawiera systemu koniecznego do interakcji ze "Sklepem Google". Trzeba je doinstalować ale za to zainstalowane zostaną najnowsze wersje wszystkich aplikacji googlowskich a ich liczba może być dostosowana do indywidualnych preferencji. Strona z której można sciągnąć taki dopasowany do swoich wymagań pakiet aplikacji googlowskich jest pod adresem:

https://opengapps.org/

W tym wypadku wybieramy wersję dla ARM64, Android 7.1 i wariant w zależności od preferencji. Ja preferuję najmniejszy możliwy zestaw czyli "pico".
Sciągnięty plik zip kopiujemy na telefon i instalujemy z poziomu TWRP, można to zrobić bez resetowania telefonu po zainstalowaniu systemu. Bez instalacji tego pliku system nie będzie w pełni funkcjonalny.

I to by było na tyle. Na wszelki wypadek restart do ustawień fabrycznych i masz system z kwietniowymi aktualizacjami androida, a w bonusie brak jakichkolwiek śmieci.

final.png

 


Poziom 8, Poszukiwacz
 • 2
 • 4
 • 0

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

Cześć po zainstalowaniu poprawnie aktualizacji tej która umożliwia zainstalowanie androida 5.0 włączyłem aktualizacje do androida 5.0 wszystko poszło poprawnie tylko ekran jest teraz na czarno i nic się nie wyświetla dotyk działa komputer telefon wykrywa może mi ktoś powiedzieć jak to naprawić?


Poziom 31, Ekspert
 • 2917
 • 8770
 • 83

huawei p8 lite jak zaktualizowac w 2021 roku

@Ozaa 

Da się wejść w recovery? Jeśli się da to reset do ustawień fabrycznych powinien pomóc. Ewentualnie, gdybyś nie mógł sobie poradzić pisz na PW, zobaczę co się da zrobić.