Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 12
  • 0

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

Dzień dobry!

Jestem zainteresowany odkupieniem od osoby prywatnej telefonu zakupionego kilka dni temu od Orange. Według sprzedającego zakup został w całości opłacony gotówką. Na fakturze jednak widnieją poniższe zapisy, które powodują moje duże wątpliwości:

"
Warunki płatności: Raty z fakturą telekomunikacyjną
Termin płatności: Zgodnie z regulaminem sprzedaży ratalnej

Forma płatności: Raty

Wpłata własna:

Karta płatnicza: 624,00 PLN

Wpłata zgodnie z podsumowaniem oferty ratalnej.

Pozostało do spłaty: 0,00 PLN w ratach zgodnie z fakturą telekomunikacyjną. Własność urządzenia, którego dotyczy faktura zostanie na Państwa przeniesiona po opłaceniu rat, zgodnie z Harmonogramem ich spłaty. Do tego dnia pozostaje ono własnością Orange Polska S.A. i nie można nim dowolnie rozporządzać.

"

Nie do końca rozumiem dlaczego podana jest forma płatności raty, skoro zakup został w całości opłacony (624 zł to pełna kwota faktury).

Weryfikacja imei na stronie https://www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei zwraca poniższą odpowiedź:

"Weryfikacja podanego numeru IMEI nie jest jednak możliwa, ponieważ nie posiadamy informacji o urządzeniu. Proponujemy sprawdzenie u pozostałych operatorów telekomunikacyjnych."

Czy taki telefon może zostać legalnie odsprzedany? Czy Orange może takie urządzenie zablokować, np. w skutek braku opłat za abonament?

Dodatkowo chciałbym zapytać jak Orange ustosunkowuje się do roszczeń gwarancyjnych dotyczący urządzeń odsprzedanych od osób trzecich. Czy posiadając kopię faktury mogę takie potencjalnie roszczenie zgłosić używając swoich danych?  

 

______________

*Doprecyzowanie nazwy tematu - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?


@Silazgornapisał(-a)

czy w takim razie, na podstawie podanych informacji (posiadając nr IMEI oraz skan faktury z podanymi zapisami), jestem w stanie stwierdzić, czy telefon został spłacony i może zostać odsprzedany?


Tak, Po prostu telefon kupiony był w ofercie na raty z pierwszą wpłatą która wynosiła pełną kwotę telefonu. w tym momencie telefon został spłacony i przeszedł na własność kupującego. Taka sprzedaż w Orange  jest jak najbardziej możliwa w ofercie Love, z abonamentem lub bez abonamentu.

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

20 ODPOW. 20

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

@Silazgor zakup jest legalny, jeżeli telefon jest opłacony w całości.

Jeżeli obecnie spłacane są raty, to takiego telefonu nie można kupić/sprzedać. W przypadku braku spłat rat, Orange ma możliwość zablokować taki telefon po numerze IMEI. Telefon nie jest blokowany z powodu braku opłat za abonament, tylko blokada jest nakładana jak nie są płacone raty za urządzenie.

Osobiście raczej bym nie kupił telefonu co do którego są wątpliwości ewentualnej spłaty. Można zostać z bezużytecznym sprzętem.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 85
  • 289
  • 0

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

Miesiąc temu wziąłem w Orange zestaw 2 telefonów na abonament orange Love i spłaciłem raty po kilku dniach. W podanym linku po podaniu imei zmieniła się informacja z własności Orange na "nie jest ono własnością Orange" i że mam prawo go sprzedać. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 12
  • 0

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

czy w takim razie, na podstawie podanych informacji (posiadając nr IMEI oraz skan faktury z podanymi zapisami), jestem w stanie stwierdzić, czy telefon został spłacony i może zostać odsprzedany?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?


@Silazgornapisał(-a)

czy w takim razie, na podstawie podanych informacji (posiadając nr IMEI oraz skan faktury z podanymi zapisami), jestem w stanie stwierdzić, czy telefon został spłacony i może zostać odsprzedany?


Tak, Po prostu telefon kupiony był w ofercie na raty z pierwszą wpłatą która wynosiła pełną kwotę telefonu. w tym momencie telefon został spłacony i przeszedł na własność kupującego. Taka sprzedaż w Orange  jest jak najbardziej możliwa w ofercie Love, z abonamentem lub bez abonamentu.

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 12
  • 0

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

No i świetnie, dziękuję za pomoc 🙂 Tak to właśnie wygląda, jednak te zapisy na fv oraz brak IMEI w bazie do weryfikacji są bardzo mylące.


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 17
  • 71
  • 0

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

@Silazgor, z własnego doswiadczenia wiem, że telefon splacony lub wzięty przed wprowadzeniem blokowania mimo, że jest od Orange może posiadać taki komunikat. Na jednym telefonie, który jeszcze spłacam mam, że nie mają informacji o tym telefonie, na nowym mam, że jest własnością Orange, a na starym starym również, że nie mają informacji. 

Anonim

Nie dotyczy

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

@Nicr4m  też czytałam o takich sytuacjach że weryfikacja (konkretnie nie w Orange) raz pokazała tak potem inaczej. Ale skoro pozostało 0 rat, kwota wpłacona. A ta informacja, o tym, że przechodzi na własność po spłacie ostatniej raty dodana standardowo. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

A jaki model? Rzeczywiście kosztuje tyle? Fakturę można poprawić na xero czy w Photoshop.

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2052
  • 7537
  • 28

Zakup telefonu z drugiej ręki - czy w moim przypadku zakup będzie legalny?

Kup sobie normalnie telefon w jakimś sklepie, jak człowiek, a nie wyszukuj pseudookazje.