Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Blokowanie imei


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Blokowanie imei

W nowym regulaminie pojawił się zapis o blokowaniu imei przy braku spłaty rat

 

Arti_Kn_Pl_0-1595343756504.png

https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/59910/75eb01ec-0182-4141-9133-8cc35857ef8e

 

49 ODPOW. 49

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Blokowanie imei

@Arti_Kn_Pl   Nie dziwie się to była kwestia czasu dużo osób nie spłaca.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 1605
  • 3

Blokowanie imei

Orange dołączyło do Plusa  i T-mobile bo oni też blokują telefon gdy rat się nie płaci. 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Blokowanie imei

Dodatkowo punkt 5 mówi:

"Własność Urządzenia zostanie na Państwa przeniesiona po zapłaceniu ostatniej raty. Do tego dnia Urządzenie pozostaje naszą własnością, co oznacza, że nie mogą jej Państwo przenieść na osobę trzecią."


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Blokowanie imei

Czyli zakup nowego urządzenia na raty jest tylko i wyłącznie własnością operatora, do momentu spłaty całej należności i nie można odsprzedawać innej osobie. Bat na nieuczciwych, ale niestety dotyczy już wszystkich klientów. Zakładam, że umowy, które zostały podpisane przed wprowadzeniem zmian jeszcze podlegają starym regulacjom.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Blokowanie imei

Dla mnie znowu ktoś kto pisze regulaminy dla Orange dał ciała. Nie kwestionuje idei wprowadzenia blokad imei, ale jeśli celem było odzyskanie należności to nie wszystkich to przekona, a egzekwowanie należności tylko na gruncie kodeksu cywilnego była trudne i kosztowne.

Poziom 34, Ekspert Galaktyczny
  • 1027
  • 2132
  • 181

Blokowanie imei


@ketrasaArturnapisał(-a)

Czyli zakup nowego urządzenia na raty jest tylko i wyłącznie własnością operatora, do momentu spłaty całej należności i nie można odsprzedawać innej osobie. Bat na nieuczciwych, ale niestety dotyczy już wszystkich klientów. Zakładam, że umowy, które zostały podpisane przed wprowadzeniem zmian jeszcze podlegają starym regulacjom.


Tak, na szczęście dotyczy to tylko nowych klientów. Ciekawe czy podobnie jak nasi konkurenci damy jakiś formularz, który pozwoli na sprawdzanie czy dany numer jest objęty "weryfikacją" płatności.

 

Osobiście, bardzo mi się ta decyzja nie podoba. Jej ofiarą padną tylko nieszczęśnicy, którzy będą mieli wątpliwą przyjemność odkupić telefon od nie do końca uczciwego klienta, albo klienta, któremu się - niekoniecznie z jego winy - noga powinęła.

Liczę na to, że chociaż Orange zachowa się przyzwoicie i jasno będzie informować o tym, że telefonu nie wolno odsprzedawać i nie jest on początkowo własnością klienta - pozostałe sieci sa z tym na bakier, ba są nawet posty w których klienci byli przez sprzedawców oszukiwani jakoby telefony były ich własnością od razu po zakupie.

 

Nadto jeszcze bardziej mi się nie podoba wykorzystywanie pozycji do stosowania wybiórczo możliwości - klient, który chce zablokować IMEI skradzionego telefonu musi udać się osobiście z potwierdzeniem własności telefonu na policję, złożyć zawiadomienie o kradzieży, a następnie jeszcze udać się do salonu dowolnego operatora i tam złożyć odpowiednie oświadczenie. Jest to możliwe tylko w przypadku kradzieży.

Tymczasem trójka operatorów postanawia niejako bawić się systemem blokowania IMEI kompletnie olewając te zasady. Szkoda, że Orange postanowiło dołączyć w ten sposób do pozostałej niechlubnej dwójki. Teraz to pewnie kwestia czasu jak zrobi to Play, ale jak dla mnie jako jedyny na tę chwilę zachowuje twarz.

 

PS. To moje osobiste spostrzeżenia.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Blokowanie imei

@Jarek: czy to oficjalne info Orange, że blokada za niezapłacone raty to ten sam wariant blokady co za kradzież? Czy tylko Twoje subiektywna wypowiedź?

Poziom 34, Ekspert Galaktyczny
  • 1027
  • 2132
  • 181

Blokowanie imei

Moja wypowiedź jest kompletnie subiektywna, nie ma nic wspólnego z Orange.

 

Ja nie mam aż tak dużej wiedzy technicznej, ale

Punkt 15. Ustęp 4. Czym to się różni od blokady z powodu kradzieży?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Blokowanie imei

Kod założonej blokady ma wpływ na kilka rzeczy:
1) nie udane rejestracje sim są widoczne na poziomie HLR - obecnie polskie służby mogą mieć dostęp do powiązania numeru IMSI z IMEI, obecnie wszystkie sim mają obowiązek rejestracji, więc tu raczej powinno być rozdzielone
2) np przy nieświadomym zakupie telefonu z blokadą kradzieżową trzeba się liczyć z przepadkiem rzeczy, regulamin nowy sprzedaży ratalnej tego nie zakłada
3) kwestia uznawania takich blokad przez innych operatorów (w Polsce jeden z MVNO nie korzysta z bazy ZONK) - czy blokada będzie skuteczna?

Nie oczekuje odpowiedzi na forum, bo o zasadach windykacji Orange nie dyskutuje publicznie. Bardziej chcialem zasygnalizować, że to może być inny typ blokady jak w tm czy plusie.