Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

Drodzy Forumowicze, potrzebuję rady w chyba dość nietypowym problemie / sytuacji.

 

Mieszkam w Warszawie. Osiedle zamknięte, na którym znajduje się moje mieszkanie zostało uzbrojone w światłowód przez Orange kilka lat temu. Przez jakiś czas była świadczona usługa internetu światłowodowego w technologii hybrydowej. Obecnie w blokach po jednej stronie wewnętrznej drogi osiedlowej jest świadczona usługa internetu (FTTH) do 8Gb/s, a po drugiej stronie – żadna, mimo że w blokach tych znajduje się odpowiednia infrastruktura. Mój lokal niestety należy do tej drugiej grupy. Całe osiedle stanowi jedną wspólnotę mieszkaniową, budynki były budowane w tym samym czasie i technologii.

 

Na klatce schodowej, na której znajduje się mój lokal, na poziomie „-1” znajduje się skrzynka Orange, z której nawet wychodzi kabel światłowodowy i szachtem technicznym idzie do jednego z mieszkań. Także jak widać możliwość techniczna przeprowadzenia światłowodu do lokalu istnieje. W moim lokalu mam już poprowadzony pilot w peszlu od szachtu teletechnicznego do miejsca, w którym jest router. Brakuje tylko przeprowadzenia światłowodu szachtem technicznym od skrzynki na poziomie „-1” do mojego lokalu na 1. piętrze (wszędzie dostępne szachty oraz peszle).

 

Napisałem, w związku z powyższą sytuacją, podanie do Orange (Skierniewice) o dorejonizowanie mojego lokalu. Zawarłem szczegółowy opis i bogatą dokumentację fotograficzną i dostałem coś takiego w odpowiedzi:

"zapoznaliśmy się z Państwa zgłoszeniem, które dotyczyło instalacji usługi światłowodowej w lokalizacji Warszawa, ...
Sprawdziliśmy, że obecnie nie ma możliwości technicznych dostarczenia usługi światłowodowej w wyżej
wymienionej lokalizacji. W prowadzonych zadaniach inwestycyjnych wskazany adres zostanie uwzględniony, nie możemy jednak teraz podać terminu w jakim zadania inwestycyjne będą prowadzone."

 

Ręce mi opadły. Odpowiedź z szablonu, prawdopodobnie nawet bez przeczytania mojego pisma. O żadnym zadaniu inwestycyjnym nie może być mowy, bo inwestycja została już zrealizowana kilka lat temu.

 

Bardzo proszę o pomoc. Co mogę jeszcze zrobić w tej sprawie? Czy można jakoś wejść w kontakt bezpośrednio z technikami obsługującymi mój rejon i przy ich pomocy / wsparciu jakoś załatwić ten temat?


Picture3.png

Picture2.pngPicture1.png

 

 

 

___________________

*Doprecyzowałem nazwę tematu - moderator Wojciech.

9 ODPOW. 9

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 14086
  • 57971
  • 700

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

@twoby4  albo błąd w ewidencji, albo budynek zakwalifikowany na alternatywne sposoby dostarczania ostatniej mili, czyli technologie mieszane ( po kablu koncentrycznym, czy kablu miedzianym) 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 5
  • 0

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

Nie znam się na tych sprawach, natomiast skoro już przeczytałem treść problemu, to dorzucę swoje trzy grosze. Proszę je raczej traktować jako luźne myśli/sugestie 😉

  1. Może warto zapytać tego sąsiada, do którego jest doprowadzony kabel? Nie uwierzę, że ten człowiek nie wie, jak to się stało, że u niego jest kabel od internetu. W dodatku na wyłączność...
  2. Warto by ustalić jaka jest przyczyna problemu, aby wiedzieć z czym się mierzymy. Nikt nie wie? Sąsiedzi? Nie uwierzę, że nikt nie był zainteresowany tematem. Administracja budynku?  Nikt z sąsiadów nie podjął z nimi wcześniej tematu? Nawet jeśli nie, to kto, jak nie oni, ma lepiej wiedzieć co się dzieje lub, jak w tym przypadku, nie dzieje w zarządzanym przez nich budynku.
  3. Raczej naiwne pytanie kogoś kto nie zna tematu 😅, ale skoro jest tam wpięty jeden kabel, to nie dałoby się "po prostu" wpiąć kolejnego? Zdaje się, że fizycznie ma Pan do wszystkiego dostęp, tak? Pomijam na razie kwestię jego poprowadzenia do Pana mieszkania, ale jestem ciekaw czy dałoby się wpiąć ruter, choćby stojący w garażu, testowo.

Możliwe, że zapomnę o temacie tego wątku bo jestem tu przypadkiem. Mam nadzieję natomiast, że do czegokolwiek przydadzą się Panu moje przemyślenia. Powodzenia w rozwiązaniu sprawy!

 

PS. Wahałem się, czy o tym pisać, ale po przeczytaniu Pana wiadomości i przemyśleniu działań, które Pan podjął oraz tych, których prawdopodobnie Pan nie wykonał, mam wrażenie — proszę się nie obrażać, jeśli się mylę — że może Pan mieć trudność z nawiązywaniem kontaktów twarzą w twarz lub telefonicznie.

Piszę o tym, bo zauważyłem, że dotychczas były wyłącznie pisemne próby rozwiązania problemu. Jednocześnie, z uwagi na Pana wyjątkowo rzeczowy i elokwentny sposób przedstawiania sprawy, w żadnym wypadku nie przyszło mi do głowy, że brak tych kontaktów wynikałby z braku inteligencji czy obycia. Wręcz przeciwnie — uważam, że przyczyną może być irracjonalny strach lub inne trudności związane z kontaktem na żywo, które są dla wielu osób dużą barierą i zrozumiałym źródłem wstydu.

Sam do pewnego stopnia znam ten problem, dlatego absolutnie nie oceniam — traktuję to jako najzupełniej normalną rzecz. Jeżeli jednak moje przypuszczenia są trafne, sprawa wymaga pewnie trochę innego podejścia do jej rozwiązania.

Jeżeli nie ma Pan kogoś bliskiego, kto mógłby Panu pomóc w takiej sytuacji, zostawiam swój kontakt: f8n8x8 (na) gmail.com. Naprawdę nie chciałbym, aby pozostał Pan bez wsparcia, szczególnie jeśli problem jest bardziej złożony niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

I jeszcze raz najmocniej przepraszam, jeśli się pomyliłem!


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy.

ad 1. Ja oczywiście rozmawiałem z sąsiadem. Jemu udało się skorzystać z usługi w czasie gdy oferowano rozwiązanie hybrydowe, ale on nie chciał hybrydy, uparł się i udało mu się wymusić FTTH. W tej chwili nie ma nawet opcji hybrydowej.

ad 2. Ja wiem jaka jest przyczyna problemu. Budynek jest przeznaczony do rozwiązań hybrydowych, których Orange w tej chwili nie oferuje. Ja jednak pokazuję, że da się do mieszkania doprowadzić światłowód bez konieczności stosowania hybrydy. Nie wiem jak mam przekonać Orange, że jest taka możliwość i liczę na tego typu poradę.

ad 3. Ależ byłbym w stanie doprowadzić światłowód do samej skrzynki Orange, ale o samowolnym "wpinaniu" nie może być mowy - to byłoby wykroczenie albo nawet przestępstwo. Poza tym potrzebne jest także urządzenie zwane ONT.

 

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem @FNX 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2743
  • 10051
  • 53

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

@twoby4 sprawdź czy masz w mieszkaniu skrzynkę multimedialną i jakie są tam wyprowadzone przewody (koncentryk, skrętka, światłowód). I czy wogóle cokolwiek takiego jest. Powinien o to zadbać deweloper na etapie budowy osiedla. Na razie wiemy tylko że jest OPP w piwnicy czyli Orange coś tam budował. Pytanie czy jest sieć wewnętrzna do mieszkań? W szachcie widzę światłowód (biały zwinięty kabel) ale nie wiedzę MSN-ki. Możliwe że nie ma przejścia z szachtu do mieszkań. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

@marder Dzięki za zainteresowanie tematem. Światłowód widoczny w szachcie na 100% wchodzi do mieszkania - pisałem o tym w poście powyżej. W mojej skrzynce są same koncentryki, ale ja już przeciągnąłem pilota od mojej skrzynki do szachtu (przez peszel od miedzi telefonicznej). Jeszcze moment desperacji i przeciągnę pilota przez szacht do tej szarej skrzynki OSD/OKW, która nawet nie jest w piwnicy, tylko na poziomie -1 mojej klatki schodowej (tuż przy moim szachcie patrząc w pionie).


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 14086
  • 57971
  • 700

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

@twoby4 Sądząc z opisu budynek zakwalifikowany do dostarczanie alternatywnego FTTH po kablach koncentrycznych. Tak widnieje w systemach i póki nie zmienisz statusu budynku na "pełne FTTH" nic nie zrobisz, bo po koncentryku już nie zamówisz żadnej usługi w Orange (jako ostatniej mili i technologii alternatywnej)


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2743
  • 10051
  • 53

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

@twoby4 jeśli byłby światłowód to byś miał w skrzynce w mieszkaniu żółty patchcord i taki sam w szachcie a ja tu niczego nie widzę. Jeśli jest koncentryk to będzie tak jak pisze @agat13. Budynek zrobiony w technologii Coax a obecnie Orange z tego nie korzysta. W związku z tym musi dociągać patchcordy do każdego mieszkania osobno. Na takie prace to trzeba całe zadanie inwestycyjne przygotować dlatego dostałeś odpowiedź zgodną z prawdą. Oni patrzą na to globalnie jako na cały blok czy osiedle. To że ktoś sobie coś dociągnął nic dla nich nie znaczy no chyba że masz kolegę montera w Orange. Ale jak byś miał to byś tu nie pisał. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 14
  • 0

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

@agat13 Masz rację, ale jak wytłumaczyć fakt, że połowa bloków ma opcję FTTH, a połowa nie? Mimo, że budowano je w tym samym czasie i tej samej technologii? W jaki sposób można zmienić "status budynku"? Tylko przez działania wspólnoty?

@marder Bardzo chciałbym mieć kolegę montera w Orange 😉


Zespół Nasz Orange
  • 3069
  • 12017
  • 66

Warszawa: Światłowód - infrastruktura jest, brak usługi

Cześć, wpisy o innym operatorze zostały ukryte. Pamiętajmy, że jesteśmy na forum marki Orange 🙂