Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

Patrze na stawki MTR w 2023 - Wysokość stawki MTR obowiązującej od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. to 0,4 eurocenta za minutę połączenia. Stawka ta wyrażona w złotówkach zgodnie z przyjętym przelicznikiem to 0,0190 zł.

 

Czyli dzwoniac 60 Minut z Orange Flex do konkurencji generuje w uproszczeniu samych kosztow MTR 1,14PLN (a gdzie energia, koszty oprogramowania, personelu, billingu, sprzetu, utrzymania sieci, licencji oprogramowania, kosztow utrzymania innej infrastruktury)... Dzwoniac godzine dziennie i wysylajac tylko 20 SMS  (SMSy sa nieregulowane i koszt to 0,05 za 1 SMS) do obcych (przy zalozeniu braku ruchu przychodzacego kompensujacego) to jestesmy de facto deficytowi.

 

A bedac w roamingu jest jeszcze ciekawiej. Dochodza oplaty dla strony 3ciej za udostepnienie sieci.

Operatorzy mowia zgodnie, ze na roamingu w UE traca. Zakladajac ze operator z PL placi za minute tylko 50% tego, co staniowi stawka z Fair Usage Policy ( ta jest wyliczona nA):

Ile wynoszą opłaty dodatkowe wynikające z FUP?

Wysokość opłat dodatkowych została określona rozporządzeniem UE i wynosi

 

  • 0,1245 zł brutto za minutę wykonanego połączenia głosowego,
  • 0,0226 zł brutto za minutę odebranego połączenia głosowego,
  • 0,0226 zł brutto za wysłaną wiadomość SMS,
  • 0,01018 zł brutto za wysłaną wiadomość MMS,
  • 0,01018 zł brutto za każdy MB transmisji danych (opłata za 1 GB transmisji danych wynosi 10,43 zł).

--------

to tak pi razy drzwi mi wychodzi, ze kazdy polski Operator, majacy kogos kto w roamingu UE dzwoni na przyklad 2 godziny dziennie to sporo do takiego usera doklada.

 

Nie, nie chodzi mi o tajemnice przedsiebiorstwa, bo takie informacje nie powinny byc jawne. Ale.. musze Wam powiedziec, ze gdybym dzwonil ze szwajcarskiej karty SIM w roamingu chociazby 20% tego co dzwonie z Orange Flex to operator dawno by sie ze mna pozegnal. W maju wygadalem z Flexa w roamingu we Wloszech ponad 50 godzin i nic sie nie stalo. To nie pierwszy raz. Ruchu przychodzacego nie mam bo to druga karta jest eSim.

 

Dlaczego Orange jest az tak dobroduszne? Nie podejrzewam, aby cokolwiek na mnie zarobili.

6 ODPOW. 6

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

@impetiginisatio  po prostu liczą się zyski globalne. Gdyby to była jedyna usługa operatora, to już by nim nie był..

Jak zapewne wiesz, sporo nie wiesz o źródłach przychodu w pełnym zakresie, ale skoro operator ogłasza udziałowcom info o zyskach, to samo to przez się daje do zrozumienia, że rzeczone są, czyli przez Ciebie nie splajtują 😂

Znam jeszcze kilka usług, które nie są podobno rentowne i nawet Eco...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

Mam pewne podejrzenia, ze mnie subsydiuja skrosnie. Ze biora kohorte userow i jesli z nich okreslony % robi jako power user to jakby to powiedziec.

Glosowal za, ale byl nieszczesliwy. Ze tacy uzyszkodnicy naleza do kohorty tych z duzym AUPU...

 

Zadziwia mnie w zasadzie co innego. Szwajcarscy operatorzy maja ARPU rzedy wyzsze, a wyrzucaja po 180 minutach w roamingu przekroczonych przez 2 miesiace z rzedu. Konstruuja sobie taryfy na papierze i jak maja power usera to sie z nim zegnaja a potem on nie moze kupic u nich zadnej uslugi, bo nie przechodzi weryfikacji finansowej. Mam 3 telefony w Salt czyli dawnym Orange i te, ktore sa na czas nieokreslony sa ale nie moge dokupic kolejnej umowy, bo operator mi mowi, ze jego algorytmy sprawdzajace niestety kwalifikuja mnie jako osobe o braku wiarygodnosci finansowej i nie podpiszemy z Panem umowy a kaucji 10.000CHF nie chcemy... w PL jest to nie do pomyslenia bo UKE...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

w Niemczech jest aktualnie bardzo duza dyskusja bo Telefonica O2 Germany - czyli odpowiednik powiedzmy polskiego Plusa ( O2.de przejela dawniej E-Plus i moje skojarzenie jest z tym wlasnie ze zasoby czestotliwosci radiowych sobie poprzez fuzje powiekszyla gwarantujac ze nie wyrzuci MVNO) i z 4ech operatorow zrobiono 3... - Telefonica O2 wysyla dziesiatki tysiecy rozwiazan umow z uzytkownikami majacymi taryfy nielimitowane Data.

 

Sprawa dotyczy popularnych w DE alternatyw dla DSL jak i taryf z unlimited data. Sprawa o tyle ciekawa, ze wedle niemieckiego Sadu unlimited oznacza unlimited.

 

W PL tez sa takie taryfy ale sa sprytnie jako promocja i...moga zniknac..


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

@impetiginisatio  jak widzisz gdzie indziej sobie radzą.... Orange też nie idzie w ślady konkurencji stacjonarnej, gdzie się raczej nie cackają z obsługą trudnych klientów...

Niby wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, a jednak gro ludzi po przeniesieniu do innych operatorów wraca na "stare śmieci". Oczywiście uogólniam...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

Orange w PL ma jedna z lepszych jesli nie najlepszych konfiguracji sieci, a wsparcie IPv6 jest klasa.

Jakosc Orange PL przebija jakosciowo sieci europejskich konkurentow. Niemieckie sieci sa tak w moim odczuciiu 20 lat do tylu, na autostradach w DE sa miejsca, gdzie nie ma zadnego zasiegu a pod muzeum Porsche w Stuttgarcie rok temu bylo tylko EDGE bo sie wszystko zapchalo.

 

Owszem, Niemcy maja w swoich aglomeracjach 5G SA ale... wyspowo a ogolnie w PL jakosciowo jest super. Lata przed Niemcami.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Stawki interkonnektowe MTR i teoretyczne rozwazania.

@impetiginisatio no widzisz chociaż w jednej rzeczy jesteśmy przed Niemcami 😃