Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

Pytanie stricte techniczne. Wszyscy wiemy, że operatorzy komórkowi używają swoich radiolinii w paśmie licencjonowanym, na których użytkowanie potrzebne jest pozwolenie UKE i opłacenie pasma.

Jednak kilka dni temu naszła mnie pewna myśl po tym jak przyjrzałem się pewnemu nadajnikowi w mojej okolicy, który pracuje od kilkunastu miesięcy. Jest na nim czynna radiolinia łącząca ten BTS z węzłem FTTx na pobliskim BTSie ale w wykazie najnowszym linii radiowych UKE ani też z poprzednich miesięcy tej radiolinii nie ma, ani nawet nigdzie w pozwoleniach.

Tutaj moje pytanie się pojawiło...

Czy zdarza się tak, że przy jakiś niewielkich odległościach (do 5-7 km) gdzie taki link trzeba zestawić operatorzy korzystają również z radiolinii pracujących w paśmie nielicencjonowanym ?

Osobiście nie widzę innego wytłumaczenia.

 

 

__________________

*Doprecyzowana nazwa tematu - moderator Wojciech.

13 ODPOW. 13

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

@iCinek to za kosztowna sprawa, żeby pozwolić sobie na korzystanie z częstotliwości bez licencji. Może to jest pozwolenie tymczasowe, testowe, bo takie też się zdążają.

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

Na jak długo może być takie pozwolenie tymczasowe wydane ?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

@iCinek strzelam w ciemno, miesiąc lub więcej, a jak jest odnawialne, to może potrwać spokojnie ponad rok.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

Może rzeczywiście jest tak jak mówisz...ale szczerze to byłem przekonany że radiolinie za których użytkowanie nie trzeba uiszczać opłat do UKE (te w paśmie nielicencjonowanym) są dzięki temu tańsze w eksploatacji tyle że nie stosuje się ich że względu na krótkie zasięgi i podatność na zakłócenia, szczególnie w dużych skupiskach ludzi (miasta/duże wsie) gdzie jest sporo potencjalnych użytkowników którzy mogą na takim paśmie nielicencjonowanym nadawać i zakłócać. A tu mnie zaskoczyłeś. To powiedz co jest takiego kosztownego w tych radiach bez licencji ...bo szczerze mówiąc tematem od kuchni samych radiolinii od niedawna się zainteresowałem.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53137
  • 616

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

@iCinekUważam, że dane na stronach UKE mogą być mocno nieaktualne. Stawiane są nowe obiekty, które (szczególnie przy skoku technologicznym i wyścigu pomiędzy operatorami) mogą pracować na zezwoleniach tymczasowych, testowych itp, ale nie wierzę, że taki duży operator mający sztywne procedury zrobiłby taki myk, aby coś uruchomić nie do końca legalnie. To niemożliwe. Jeśli to nie tajemnica "poliszynszyla" to zdradź nam adres czy ID nadajnika...powęszymy 🙂


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

Już czytałem te artykuły właśnie w poszukiwaniu informacji o radioliniach, a Orange bardzo ładnie tłumaczył na blogu to i owo. Ciekawe kiedy te radiolinie do 5G zaczną stosować powszechnie. Osobiście irytuje mnie fakt że w pozwoleniach na radiolinie UKE Orange z T-Mobile ma takie linki jak 2500 Mb/s czy 2x1000 Mb/s a w rzeczywistości pewnie radiolinia nie przesyła nawet połowy tego transferu bo zwyczajnie nie jest w pełni wykorzystania pod względem przepustowości na którą zostało wydane wydane pozwolenie. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53137
  • 616

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

@iCinekNie wiem czy zwróciłeś uwagę na info zawarte w artykułach, że do transmisji wykorzystano zakres częstotliwości 71-76GHz (kanał 5GHz) i 81-86GHz ( kanał 5GHz), a więc ogólnie dostępnych częstotliwości wifi, ale wymagało to zezwoleń UKE i WP


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Radiolinie w Orange Polska - pytanie o pasmo

@iCinek pozwolenie pozwoleniem. Na papierze może być dużą przepustowość, a jaki sprzęt jest stosowany do radiolinii to już inna sprawa. Nie będę tu przytaczał informacji usłyszanych od monterów sprzętu na BTS-ach.