Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pytanie o internet


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Pytanie o internet

Czołem, zastanawiam się nad internetem mobilnym. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć lub też podesłać lekturkę, co i jak? Chciałbym się dowiedzieć z jakimi pasmami nadajników powinienem szukać, czyli które pasmo oferuje najlepszą prędkość. Interesują mnie również kwestie wpływające na prędkość i stabilność internetu, oczywiście podłączenie kablem ethernet. Nadajników mam trochę w okolicy, niektóre w odległościach 0,1-1km, inne 1-3km, więc z zasięgiem większego problemu być nie powinno, czy w takiej sytuacji antena jest zbędna? Rozumiem, że na prędkość internetu w dużej mierze wpływa to, jak bardzo oblegany jest nadajnik, a konkretnie dane pasmo?
Dużo jest kombinowania z internetem mobilnym, można wybierać spośród nadajników w zasięgu czy domyślnie łączy z tym najbliższym?


Pozdrawiam

2 ODPOW. 2

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32312
  • 36175
  • 1366

Pytanie o internet

Nie ma jako takiej instrukcji.
Oferta dostępna jest tu https://www.orange.pl/view/internet-mobilny

Jeśli chcesz sprawdzić częstotliwości na okolicznych nadajnikach to rozwiązania są dwa:
1) kontakt z BOK http://orange.pl/kontakt i tam po podaniu adresu możesz uzyskać info, ew o planach
2) mapa BTS Search http://beta.btsearch.pl/ (tylko tam jest informacja o wydanych pozwoleniach, a niekoniecznie wszystkie pozwolenia są wykorzystane). Dodatkowo sprawdź nie tylko Orange, ale też Networks (bo Orange część sieci współdzieli z T-Mobile w ramach tego konsorcjum).

Najlepszą obecnie technologią do internetu jest LTE (4G). Orange ma koncesję na trzy pasma: 800MHz, 1800MHz, 2600MHz. Które pasmo najlepsze? nie ma reguły. Im mniejsza częstotliwość w MHz, tym większy zasięg (dalej od nadajnika w idealnych warunkach można go złapać). Im wyższa częstotliwość, tym większa pojemność (czyli szybciej działa internet i na więcej osób na raz "starcza"). Dodatkowo na części nadajników Orange łączy pasma by osiągnąć większą pojemność i większe prędkości.

Warto też przy zakupie urządzenia (modemu/routera) sprawdzić jego kategorię LTE. Dość dobrze i prosto jest opisane jest to tu http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2016/12/zasieg-lte-teoria-a-praktyka-jak-byc-zadowol... (choć część informacji o max. prędkościach jest już nieaktualna).

Tyle teorii. W praniu najlepiej kupić sobie prepaida i tam włączyć pakiet internetowy, a następnie kartę sim włożyć do jakiejś komórki z LTE (w razie czego pożyczyć od znajomych). Koszt startera to zwykle kilka złotych a warto sobie samodzielnie sprawdzić.

Dodatkowo w salonach dostępna jest oferta "na próbę" internetu mobilnego, gdzie przez 2 tygodnie możesz testować i w ciągu bezpłatnie zrezygnować z umowy (płaci się aktywację, jeśli dobrze pamiętam do 39 zł, ale mogę się mylić).

Jak masz inne pytania, to pytaj śmiało 🙂


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 12
  • 0
  • 0

Pytanie o internet

Konsultantka, która do mnie dzwoniła i przedstawiała ofertę powiedziała parę ważnych kwestii, niektóre z nich znajdują się w załączonym przez Ciebie linku i następuje tutaj znaczna niezgodność:

- Konsultantka twierdziła, że na prędkość internetu nie ma wpływu pogoda, że internet będzie działał tak samo bez względu na wiatr, opady deszczu i śniegu. W załączonym linku informacja jest zupełnie przeciwna.

- Prędkość internetu nie jest dzielona na użytkowników wifi, tzn. każdemu użytkownikowi sieci internet działa z taką samą prędkością, nie ma czegoś takiego, że jedna osoba zacznie coś pobierać i będzie wykorzystywać prawie całą prędkość, a pozostałbym użytkownikom internet będzie działał bardzo wolno lub wcale. Jak to jest?

Czytając troszkę na internecie widziałem, że ludzie przedstawiając osiągi swojego internetu pisali, że wykorzystują dwa pasma, np. 2600 i 800, że teraz internet działa im jeszcze szybciej, cytuje "jak wiemy stacja ... oferuje pasmo 2600 + 800". Czy każdy może korzystać z dwóch pasm? Jak można sprawdzić czy stacja feruje coś takiego? Jeżeli w jej opisie znajduje się pasmo 2600 i 800, to znaczy że można korzystać z obu jednoczeście i wydajność będzie lepsza, czy chodzi tutaj o coś zupełnie innego?

Antena oferuje lepszu zasięg - lepszy zasięg oferuje lepszą prędkość internetu. Wracam do pytania w pierwszym poście, czy może to być odczuwalny plus, jeżeli skorzystałbym też z anteny jeżeli mieszkam w zasięgu kilkuset metrów od nadajnika? Czy anteny są dla osób, które mają problem z zasięgiem, mieszkają w większych odległościach od nadajników?

Też kwestii kombinowania nie poruszyłeś - pytałem np. o to, czy można wybrać nadajnik z którym się łączymy, czy może domyślnie łączy nas z najbliższym czy może domyślnie łączy nas z najlepszym wydajnościowo? Chodzi mi tutaj u sytuację, że dane pasmo w jednym nadajniku jest oblegane, a w innym prawie w ogóle i oferuje znacznie lepszą prędkość, czy można się przełączyć na drugi nadajnik?

Nie ma możliwości sprawdzenia jak bardzo oblegany jest nadajnik/konkretne pasmo? 🙂

 

Jeżeli na coś już mi odpowiedziałeś, a ja przeoczyłem to proszę mi wybaczyć, jestem bardzo zaspany. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.