Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przeniesienie usługi FTTH z bloku na wieś


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 12
  • 0

Przeniesienie usługi FTTH z bloku na wieś

Hej,

Jako, ze pracuje zdalnie od kilku lat, zawsze potrzebowałem stabilnego łącza.

Miesiąc temu musiałem podpisać nowa umowę z operatorem, padło na światłowód, ponieważ taki był dostępny w bloku gdzie aktualnie mieszkam 1000/300 - śmiga niesamowicie 💪

 

Teraz przedstawię z czym się wiąże moj problem na przyszłość. Mianowice w przyszłym roku przeprowadzam się 10km od miasta na wieś (dom jednorodzinny). Nexera puściła swoj światłowód w tej miejscowości i wiele domów już ma dostęp.

Niestety z mapy i informacji jakie zebrałem od mieszkańców, ostatnia nitkę puścili do szkoły, która się tam znajduje. Od szkoły do mojej działki jest 700m.

Teraz się pojawiają pytania…

Czy ktoś już z forumowiczów, przerabiał podobna sytuacje - jeśli tak, mogę prosić o wskazówki ? Jakie są szanse ze Orange będzie mogło mnie podłączyć ?

Druga sprawa, jeśli otrzymam odmowę, to Orange podłączy mnie pod miedziaka w ziemii, który lezy tam od huhuhu z zawrotna prędkością 20mb/s i będę musiał płacić aktualny koszt umowy? - ten internet to co najwyżej będę mógł użyć ewentualnie do słuchania radia…


Jako, ze gmina chętnie współpracuje, będę miał możliwość samodzielnego wykopu i przygotowania światełka do podłączenia, ale z tego co już czytałem takie opcje chyba nie wchodzą w grę ? Co gdybym skorzystał z usług wykonawcy, który podłączał mi światełko w bloku? Czy na jego zlecenie Orange podjęło by się jakichkolwiek rozmów ? 

No i teraz najgorsze.. jeśli nie światłowód to jaka alternatywa? Żaden internet radiowy nie wchodzi w grę. Zjadam kilka/kilkanaście TB miesięcznie + VPN na Irlandię/Niemcy (wymagany do mojej pracy)…

4 ODPOW. 4

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Przeniesienie usługi FTTH z bloku na wieś

@Jagieldarek jedt możliwość przeniesienia usług internetowych do nowej lokalizacji. Jeżeli Orange w Twojej nowej lokalizacji świadczy internet do 20 Mbit/s, to dostaniesz taka propozycję. Jak się nie zgodzisz, to dostaniesz propozycje internetu mobilnego. Jeżeli i te opcję odrzucisz, to umowa zostaje dalej na starej lokalizacji.

Ponieważ w Twojej nowej lokalizacji infrastruktura światłowodowa zarządza Nexera, trzeba próbować z nimi się dogadać. Może być problem, bo oni realizują budowę z programu POPC. Trzeba by wystąpić o dorejonizowanie.

Jeżeli na terenie Twojej nowej lokalizacji świadczy usługi wykonawca, który podłączał światłowód w bloku, to jak najbardziej, możesz skorzystać z jego usług. Mam tylko wątpliwości, czy na terenie, gdzie jest projekt POPC, inny dostawca będzie realizował budowę światłowodu.

Warto sprawdzić jakie możliwości korzystania ze światłowodu są na Twojej nowej lokalizacji na stronie UKE:

https://mapbook.uke.gov.pl/

Anonim

Nie dotyczy

Przeniesienie usługi FTTH z bloku na wieś

Można jak najbardziej próbować dorejonizowania ale szczerze cienko widzę. Jest kawałek do infrastruktury o której piszesz. Podłączenie jednego abonenta nie wyjedzie opłacalnie.

 

Jeżeli chodzi o sam internet po między to niezależnie od prędkości kosztuje 63,99 zł miesięcznie. 

 

Jak się nie zgodzisz to zerwanie takiej umowy wiąże się z karą (jej wysokość możesz sprawdzić na Mój Orange). Albo opcja cesji na osoby która będzie w bloku. 

 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52608
  • 601

Przeniesienie usługi FTTH z bloku na wieś

@Jagieldarek  podpisuję się pod przedmówcami...nie chce powtarzać.. 

Masz trochę czasu. Dogadaj się z Nexerą na dołączenie budynku do światłowodu. Zaproponuj dwie wersje. Pierwsza, gdy sam ułożysz, i stalacje zgodnie z ich wytycznymi ( najbliższy punkt styku) i nadzorem. To ważny argument zważywszy na to, że w terenie może być konieczność zalatwienia jakiegoś pozwolenia np na uslużność gruntu. O ZUD czy projektach nie mowie, bo to chyba przerasta możliwości zwykłego inwestora. Dlatego staraj się znaleźć trasę po gruntach prywatnych, a nie w pasie drogowym. Możesz sprawdzić możliwość wykorzystania infrastruktury Zakładu Energetycznego.

Drugi pomysł to współfinansowanie inwestycji wykonywanej przez Nexerę.  Zaproponuj wyliczenie kosztów i zapytaj o to czy części nie będziesz mógł pokryć?

To tren Nexery, ale i w drodze wyjątku inni operatorzy mając tam punkty styku mogą chcieć zainwestować na podobnych jak wyżej pisałem warunkach. Idź do Salonu Orange I zapytaj o ścieżkę współfinansowania takiej instalacji w ramach przeniesienia  usługi I wypełnij odpowiednie formularze. To nowy projekt, więc nie daj się splawić 

Kolejna możliwością jest  wyszukanie firm lokalnych jako przedstawicieli w rozmowach z Nexerą lub nawet posiadających własne punkty dystrybucyjne w terenie. Warto zerknąć na dostawców radiowych, bo ostatnio słyszałem o ciekawych inicjatywach...

Zapytaj też w gminie, skoro masz wejścia, jak widzą poparcie dla wspólnych wysiłków na rzecz cyfryzacji obszaru, może coś podpowiedzą, lub choć poprą Twoje starania?

Działaj, bo masz jeszcze czas 


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 12
  • 0

Przeniesienie usługi FTTH z bloku na wieś

Dziękuję za odpowiedz. Juz dzis wyslalem pierwsze prosby z mapakami potencjalnych tras i realizacji ulozenia swiatlowod na wlasny koszt lub przez firme, ktore realizuje podlaczenia instalacji dla domow w tej gminie. Rowniez dodalem punkt o wspolfinansowaniu.

Chetnie przyjme jeszcze inne pomysly jesli ktos ma, jako ze mam prawie rok na probe przylacznia sie do siecii FTTH, bede probowal wszystkiego 🙂

Postaram sie w miare informowac na jakim etapie sa te rozmowy i czy istnieje taka mozliwosc dla przyszlych klientow.