Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Przeciążenia a 5G

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 573
  • 2

Przeciążenia a 5G

Mam pytanie dotyczące przeciążeń na nadajnikach. Jakby ktoś mógł to łopatologicznie wyjasnic, czy to jest kwestia samego nadajnika, czy może gdzieś dalej już za nadajnikiem, jaki to ma związek z częstotliwościami na danym nadajniku? Pytam o to bo rozwija się 5G i pytanie jak to wpłynie na te przeciążenia, czy to pomoże czy wprost przeciwnie spowoduje jeszcze większe problemy. No i jak to w ogóle jest z tym 5G, czy u któregoś operatora działa pełnoprawne, bo jak się orientuje to w Orange to jakieś pseudo 5G. 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1437
  • 6229
  • 42

Przeciążenia a 5G


@agat13napisał(-a)

ale większość na łączności kaskadowej poprzez radio. 

Łącza światłowodowe są także coraz szerzej wykorzystywane do łączenia stacji bazowych telefonii komórkowej. Z jednej strony zwiększa to pojemność, co pozwala sprostać rosnącemu ruchowi transmisji danych, a z drugiej – zapewnia większą niezawodność sieci. W 2021 roku za pomocą światłowodów podłączono
kolejnych 250 stacji bazowych. Na koniec roku ok. 57% naszych stacji bazowych było połączonych z siecią szkieletową łączami
światłowodowymi.

źródło (strona 20)

To na rok 2021 więc teraz jest lepiej. 

 

Obecnie wąskim gardłem jest pasmo w powietrzu. W 5G będzie więcej przestrzeni więc będzie lepiej. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

44 ODPOW. 44

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 512
  • 1820
  • 12

Przeciążenia a 5G

Obecnie NIKT nie oferuje 5G. Konkurs ma ogłoszony dopiero w tym roku i dopiero wtedy można będzie powiedź że mamy 5G.

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11378
  • 51

Przeciążenia a 5G

@Cracers 5G to jeszcze nie ma, ba żaden operator w pl.

Co do przeciążenia, to bez różnicy, czy po LTE czy protezie 5G 😉

nadajnik ma specjalny algorytm i zapobiega przeciążeniu nadajnika, zwalnia szybkość LTE i Ready 5G wszystkim 😉


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 573
  • 2

Przeciążenia a 5G

Czyli jak nadajnik przeciażony to czy 5G czy LTE to dla mnie małego żuczka  to i tak bez różnicy? No to słabo, liczyłem że to w jakiś sposób pomoże na przeciążenia.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 512
  • 1820
  • 12

Przeciążenia a 5G

To co mówili i nadal mówią o 5G to marketing, nie ma to nic wspólnego z faktami. 5G nie jest żadnym cudownym lekarstwem, zresztą to samo mówili kiedyś o 4G.
Wszystko się zapycha z czasem i potrzeba będzie 6G, które zresztą już chyba gdzieś działa.

 

Ps. Jeżeli będą podłączać do sieci nawet kible to 5G szybko wysiądzie 😉


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11378
  • 51

Przeciążenia a 5G


@Cracersnapisał(-a)

Czyli jak nadajnik przeciażony to czy 5G czy LTE to dla mnie małego żuczka  to i tak bez różnicy? No to słabo, liczyłem że to w jakiś sposób pomoże na przeciążenia.


Zatykają się pasma, więc nie ważne czy 4G czy 5G, tak na marginesie obecne Ready 5G nie ma ekstra pasma, więc nie licz na cuda 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52624
  • 601

Przeciążenia a 5G

@Cracers  tak naprawdę, to obecne 5G to wydzielenie pasma LTE  I nazwanie go tak dla odróżnienia.

Trzeba się liczyć z coraz większym popytem na net mobilny przy tej samej ilości nadajników BTS, dzieleniem ich pomiędzy innymi operatorami i nie zwiększaniu dosyłu, czyli zaopatrywania ich w net.

Cześć działa niezależnie na światłowodach,  ale większość na łączności kaskadowej poprzez radio. Bilansowanie kilkunastu na jednym źródle netu to wyzwanie dla inżynierii...

Na to jednak wpływu nie mamy i często czytamy o  dobrym zasięgu, a coraz słabszym transferze i przeciążeniach...

Może wyłączenie 3G i wpięcie w to pasmo netu LTE poprawi zasieg...Może trochę rozluźni  częstotliwości I ich obciążenie. Może to prawdziwe 5G trochę pomoże, ale to przyszłość i jue bardzo  bliska 

O innych aspektach nie wspomnę......


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 573
  • 2

Przeciążenia a 5G

Pokaż szczegóły

@agat13napisał(-a)

Cześć działa niezależnie na światłowodach,  ale większość na łączności kaskadowej poprzez radio. 


@agat13 To mnie zasmuciłes, byłem pewien że większość leci raczej już poprzez światło a nie radio. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1996
  • 11378
  • 51

Przeciążenia a 5G

@Cracers taak, bo w pl 100% łącza to światłowód i operatorzy GSM to wykorzystują (może tak będzie w 2099 roku u nas) 😃 

Są miejsca, gdzie nawet Neostrady czy innej sieci nie ma.

Więc to co @agat13 napisał, to realny świat.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1437
  • 6229
  • 42

Przeciążenia a 5G


@agat13napisał(-a)

ale większość na łączności kaskadowej poprzez radio. 

Łącza światłowodowe są także coraz szerzej wykorzystywane do łączenia stacji bazowych telefonii komórkowej. Z jednej strony zwiększa to pojemność, co pozwala sprostać rosnącemu ruchowi transmisji danych, a z drugiej – zapewnia większą niezawodność sieci. W 2021 roku za pomocą światłowodów podłączono
kolejnych 250 stacji bazowych. Na koniec roku ok. 57% naszych stacji bazowych było połączonych z siecią szkieletową łączami
światłowodowymi.

źródło (strona 20)

To na rok 2021 więc teraz jest lepiej. 

 

Obecnie wąskim gardłem jest pasmo w powietrzu. W 5G będzie więcej przestrzeni więc będzie lepiej.