Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 7
  • 0

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Orange jest realizatorem sieci POPC2 w Sieciejowie w województwie lubuskim (gmina Lipinki Łużyckie, pow. żarski).

Jesteśmy właścicielami działki budowlanej w tej miejscowosci i rozpoczęliśmy budowę nowego domu. Działka (czerwone kółko) jest położona pomiędzy domami, w których jest planowana sieć (screen z wyszukiwarka.uke.gov.pl):

 

image.png

Chciałbym zapytać, czy jest możliwość podłączenia tego budynku do nowobudowanej sieci światłowodowej (prace jeszcze nie zostały rozpoczęte) i do kogo się zwrócić z tą prośbą. 
Próbowałem na infolinii Orange, zostałem przekierowany do Centrum Projektów Polska Cyfrowa, tam przekierowali mnie do Orange... Później próbowałem skontaktować się z Teltechem, który pewnie będzie wykonywał tam tą sieć, ale też nie dostałem żadnej odpowiedzi.
Jeszcze próbowałem pisać na maila do Orange, ale też bez sukcesu (orangeswiatlowod@orange.com - bez odpowiedzi, Lubuska.Unia@orange.com - mail nie działa). Będę wdzięczny za pomoc! 
11 ODPOW. 11

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32349
  • 36362
  • 1368

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Orange nie podłączy Cię prędko, jeśli nie ma Cię w bazie POPC. Musi zazwyczaj minąć okres trwałości projektu (ok 5 lat od rozliczenia projektu).

Lepiej napisz do CPPC. Jeśli w CPPC nie dodali Cię jako biała plama (wg mamy Twojego adresu nie ma), to niestety na komercyjne inwestycje Orange prędko się nie decyduje.

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 7
  • 0

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Dzięki, utworzyłem punkt na mapie. 

 

Ale pytanie, czy jak Orange / podwykonawca wejdzie instalować sieć do Sieciejowa to nie da się po prostu poprosić, żeby pociągnęli go do mnie? Koszt właściwie minimalny, a klient pewny, więc mogliby to zrobić nawet komercyjnie...


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32349
  • 36362
  • 1368

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Nie. Bo trzeba będzie zwracać dofinansowanie.

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 7
  • 0

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Na jakiej podstawie to piszesz? W odpowiedzi, którą dostałem od POPC jest napisane:

 

"Niemniej jednak beneficjent (w tym przypadku Orange Polska S.A.) realizujący projekt na wybranym obszarze konkursowym może w ramach inwestycji prywatnych przyłączyć adresy zlokalizowane w sąsiedztwie tych, które zostały wyznaczone w ramach projektu. W takim przypadku należy kontaktować się bezpośrednio z beneficjentem – firmą Orange Polska S.A."


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32349
  • 36362
  • 1368

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Na podstawie zasad rozliczania projektów unijnych. Orange by podłączyć Ciebie musiałoby zdublować infrastrukturę i nie korzystać z niczego powstałego z popc.

Inna furtka (pół roku oczekiwania) to gdy żaden operator detaliczny w tym rejonie nie zgłosi się do oferowania usług na kablu Orange. Ale to nierealne bo innych operatorów jest pełno.

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 7
  • 0

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Dzięki, powiem szczerze, że trochę mnie zmartwiłeś, że tak wygląda ta sytuacja. Biorąc pod uwagę, że tam powstanie maksymalnie kilka nowych domów, to na jakieś nowe POPC będzie trzeba czekać latami. 

 

Jest jeszcze jedna opcja, o której słyszałem:

"Zgodnie z zasadami konkursu beneficjent POPC nie musi objąć zasięgiem wszystkich punktów adresowych wyznaczonych w danym obszarze. Dla każdego z obszarów konkursowych wyznaczone zostało tzw. minimum pokryciowe, związane z kwestiami finansowymi, które wskazuje jaką minimalną liczbę punktów adresowych beneficjent jest zobowiązany objąć zasięgiem w danym obszarze – „Minimalna liczba gospodarstw domowych do objęcia zasięgiem”. Wybór punktów adresowych w ramach wymaganego minimum pozostaje w gestii beneficjenta. Decyzje, dotyczące objęcia zasięgiem danego punktu adresowego przedsiębiorcy podejmują samodzielnie, badając opłacalność inwestycji w danym obszarze. Po podpisaniu umowy beneficjent ma możliwość wymiany do 15% punktów adresowych, które zobowiązał się objąć zasięgiem, na inne w obrębie danego obszaru konkursowego."

 

Czy coś takiego dawałoby możliwość przyłączenia mojego domu, biorąc pod uwagę, że wielu sąsiadów nie będzie zainteresowanych internetem?

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32349
  • 36362
  • 1368

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Tak. Ale Twój adres musi być najpierw w bazie i być oznaczony jako biała plama. A wg mapki od Ciebie nie ma tam adresu.

Czy Twój numer domu jest widoczny w serwisie Geoportal Krajowy? Jak nie umiesz korzystać z niego, to podpowiem co i jak.

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 7
  • 0

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Jeszcze nie ma nadanego numeru domu, będzie dopiero po odbiorze budowy. Na geoportalu wygląda to tak (moja działka 101/8):

 

2021-01-29 18_04_41-geoportal.gov.pl.png

 

Na stronie UKE wypełniłem formularz i podałem im ten numer działki. Warto jeszcze wysłać maila na bialaplama@cppc.gov.pl?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32349
  • 36362
  • 1368

Podłączenie nowego domu do sieci POPC (przed rozpoczęciem budowy) - Sieciejów, lubuskie

Może warto. Ale jak nie ma adresu, to na popc się nie łapie.