Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie światłowodu na rynku

ROZWIĄZANE

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 7
  • 0

Podłączenie światłowodu na rynku

Witam.

 

Sytuacja przedstawia się następująco: chcielibyśmy podłączyć światłowód do kamienicy na rynku. Budynek jest w typowej zabudowie szeregowej, jak na każdym polskim rynku miejskim. W budynku jest restauracja i apartamenty na wynajem krótkoterminowy - więc podłączenie na firmę. Ok. 50-100 cm od ściany piwnicy budynku znajduje się studnia Orange, więc wystarczy dłuższe wiertło i nie trzeba nic kopać, żeby pociągnąć kabel. Co więcej, w budynku obok - dosłownie za ścianą - znajduje się punkt obsługi Orange, gdzie poinformowano mnie że oni podłączeni są światłowodem. W owym punkcie zgłosiłem też chęć podłączenia światłowodu, ale pani powiedziała, że w tej chwili nie ma możliwości, wypełniła jakiś formularz i wysłała zapytanie do "centrali". Na to nie dostałem generalnie żadnej odpowiedzi. Na formularz, który wypełniłem na stronie Orange, po tygodniu dostałem standardową formułkę "Sprawdzamy wszystkie możliwości dostarczenia światłowodu..." - czyli też kicha. Na infolinii - brak możliwości podłączenia i nie ma w planach. Pani poleciła zadzwonić się na infolinię techniczną 510 100 100 ale super konsultant Max przekierowuje mnie na z powrotem na infolinię biznesową.

 

Generalnie na samym rynku i w najbliższej okolicy nie ma innych podłączeń światłowodu Orange - tylko ich punkt obsługi i tyle. Według wyszukiwarki UKE, kabel został pociągnięty przez Światłowód Inwestycje i nie był finansowany ze środków UE.

 

I tutaj pytanie: do kogo i jak uderzyć, żeby się dało... 🙂 Mamy za ścianą podłączony punkt Orange, na ich własnej infrastrukturze i studnię przed budynkiem. W jaki sposób przedstawić naszą sytuację jakiejś osobie, która spojrzałaby na to logicznie i bardziej dogłębnie niż odbijanie się za każdym razem od infolinii i "się nie da..."? Jeśli byłaby potrzeba, to jako firma jesteśmy w stanie ponieść koszty podłączenia, jeśli nie byłyby zbyt wygórowane.

 

Dziękuję z góry za wszystkie sugestie i pomysły.

 

Dokładny adres:

Pokaż szczegóły
84-100 Puck, ul. Stary Rynek 23

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu na rynku

@Piotr-Lodel. Pierwsza rzecz to zorientuj się dobrze czy na tym rynku są kamienice w których jest światłowód. Jeśli nie ma to znaczy że Orange póki co nie ma planów budowy sieci w tym rejonie miasta. Z tym nic nie zrobisz oprócz zgłoszenia zapotrzebowania. Druga sprawa to dowiedz się czy Wasza kamienica nie figuruje w rejestrze zabytków. Jeśli jest zabytkiem to sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Co do salonu to nie wiesz tak na 100% czy tam jest światłowód czy nie bo sprzedawcy w sprawach technicznych są mało zorientowani. Mają szybki internet ale po jakim medium to pewnie mało ich to interesuje.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

Podłączenie światłowodu na rynku

@Piotr-Lodel Sprawdziłem, według map zasięgu pod nr 22 jest światłowód Orange. Jak zwykle kwestią do rozstrzygnięcia jest sprawa w jakim projekcie został podłączony. Jeśli to inwestycja własna, to będzie prosto. Składasz pismo o dołączenie budynku do światłowodu na adres korespondencyjny w Skierniewicach zaznaczając zapotrzebowanie na stronie Orange i w liście, kontakt w przypadku pytań i rzeczowy opis sytuacji. Mapki, zdjęcia i oświadczenie właściciela o udostępnieniu budynku dla inwestycji. Takie ogólne o charakterze informacyjnym. To inwestycja dla biznesu, więc to nie jest zwykłe dorejonizowanie dla indywidualnego odbiorcy. Inna będzie prawdopodobnie ścieżka i tryb realizacji, ale zaczynasz tak samo.

Jeśli operatorem jest SI to już troszkę trudniej, bo to jakby obcy operator, ale ścieżka zgłoszenia ta sama.

To wydaje mi się jedyna droga do zgłoszenia sprawy.


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Podłączenie światłowodu na rynku

@Piotr-Lodel   Ok możesz do Orange pismo złożyć o dołączenie twojego adresu. Ale to też zależny od administratora budynku i lokatorów czy chcą, bo operator tak sobie nie może sam wejść na budynek.  Pismo piszemy na :

Adres do korespondencji

Orange Polska S.A.

ul. Jagiellońska 34,

96-100Skierniewice


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu na rynku

@Piotr-Lodel. Pierwsza rzecz to zorientuj się dobrze czy na tym rynku są kamienice w których jest światłowód. Jeśli nie ma to znaczy że Orange póki co nie ma planów budowy sieci w tym rejonie miasta. Z tym nic nie zrobisz oprócz zgłoszenia zapotrzebowania. Druga sprawa to dowiedz się czy Wasza kamienica nie figuruje w rejestrze zabytków. Jeśli jest zabytkiem to sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Co do salonu to nie wiesz tak na 100% czy tam jest światłowód czy nie bo sprzedawcy w sprawach technicznych są mało zorientowani. Mają szybki internet ale po jakim medium to pewnie mało ich to interesuje.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 7
  • 0

Podłączenie światłowodu na rynku

@Citi2017: Firma jest właścicielem budynku i lokatorów jeszcze nie ma, więc nie będzie problemu... 😉

 

@marder: Są kamienice podłączone pod światłowód, ale innego operatora, który nie jest w stanie nas podłączyć - już pytałem. Jak pisałem wcześniej, Orangowy światłowód jest tylko do ich punktu obsługi, który na szczęście jest za ścianą, i na infolinii się dowiedziałem, że nie mają planów na rozbudowę. Rynek niedawno przeszedł wielki, wielomilionowy remont, więc miasto nie pozwala wchodzić i kopać nikomu. Na szczęście Orange ma swoją starą tepsiarską - a pewnie i jeszcze pocztową - infre, więc to praktycznie jedyny dostępny dla nas operator.

Jeśli chodzi o zabytek to kamienica została wybebeszona i odremontowana praktycznie od zera z założeniem, że ewentualne wejście z kablem będzie przez studnię do piwnicy, więc nie będzie ingerencji w fasadę budynku.

Babka w puncie Orange sama podzieliła się informacją, że oni są podłączeni światłowodem, jak byłem się orientować, ja się jej nie pytałem. Plus widać na mapie UKE że jest pociągnięty światłowód i jak wyszukasz ich adres na stronie Orange, to jest możliwość podpięcia światłowodu tylko pod tym numerem. Więc chyba się da, tylko trzeba z tym trafić do odpowiedniej osoby.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu na rynku

Jeśli obecnie rynek nie jest w planach to nic z tym nie zrobisz. Możesz tylko na mapie zaznaczyć popyt na usługi. Salon to odrębny temat i nie ma powiązania z komercyjnym światłowodem dla klientów i firm. Kable nie prowadzi się tylko piwnicą ale też po klatce schodowej i jeśli to zabytek to musi być zgoda konserwatora zabytków. Jako projektant mogę Ci powiedzieć że to nie są łatwe rozmowy że o opłatach nie wspomnę.