Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podłączenie światłowodu do kamienicy

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy

Dzień dobry,

 

Od dłuższego czasu myślę nad tematem podłączenia mojego bloku do sieci światłowodowej. Zgodnie z mapą UKE na mojej ulicy znajduje się odpowiednia infrastruktura, a w budynku tuż obok mojego istnieje możliwość korzystania ze światłowodu.

Tak samo istnienie infrastruktury potwierdzili technicy, z którymi rozmawiałem i sami mówili, że podłączenie wszystkiego to kwestia zainteresowania mieszkańców.

 

Problem jest jednak taki, że blok, w którym zamieszkuję jest komunalny i należy do miasta. Z tego też powodu nie wiem czy głos mieszkańców ma jakiekolwiek znaczenie, bo nie ma tu wspólnoty mieszkaniowej i zebrań mieszkańców. Nie wiem nawet, gdzie miałbym się kierować z informacją o zainteresowaniu kwestią światłowodu.

Jedyna myśl to Urząd Miasta, gdyż to on jest tak właściwie właścicielem budynku.

Druga myśl to oczywiście kontakt w tej sprawie z Orange, ale obawiam się po prostu odesłania do Urzędu Miasta bądź usłyszenia informacji o braku jakichkolwiek planów w mojej okolicy.

 

Bardzo zależy mi na światłowodzie, ponieważ w moim przypadku internet LTE będący jedynym źródłem dostępu do internetu nie działa wystarczająco dobrze. Szczególnie w okresie, gdy rozpoczyna się rok szkolny i nauka zdalna w szkołach oraz na uczelniach dotykają mnie problemy natury technicznej. Sam też mam plany dalszego kształcenia i światłowód z pewnością mógłby pomóc uniknąć mi problemów przy wszelakich egzaminach w formie zdalnej. 

 

W tej chwili dodatkowo dostęp do Neostrady mam mocno utrudniony, gdyż za każdym razem technikom Orange nie udawało się doprowadzić przewodu do mieszkania ze względu na niedrożność rury. Do tego na mojej części ulicy nie działa VDSL, o czym wspominali mi technicy przy jednej z wizyt i prędkość jest ograniczona do 20Mbps, a w rzeczywistości do 15-16Mbps.

 

Co powinienem w takim wypadku zrobić? Próbować kontaktów z Orange, aby oni rozpoczęli rozmowy z UM, czy może powinienem sam zgłosić się do UM i przedstawić sytuację? 

Czy w ogóle istnieje jakaś możliwość wpłynięcia na to, aby w moim miejscu zamieszkania pojawił się światłowód, oprócz czekania? Najbardziej w tym wszystkim obawiam się właśnie tego czekania, ponieważ modernizacja infrastruktury w studzienkach na mojej ulicy miała miejsce kilka lat temu, a do dzisiaj w tej sprawie nie zmieniło się nic. Nie było żadnych ankiet badających zainteresowanie czy też innych prób kontaktu z mieszkańcami. Jest to dość dziwne szczególnie z tego względu, że spora część mieszkańców posiada telefon stacjonarny bądź korzysta z usługi Neostrady i naturalnym zdaje się w takiej sytuacji ulepszenie jakości tych usług. 

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi. 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Tetriandoch  powiem tak w moim mieście na ulicy przy której mieszkam 6 lat temu Orange budowało infrastrukturę światłowodową i w pierwszej kolejności podłączali właśnie kamienice należące do miasta a dopiero potem prywatne, zapytałem wtedy ekipę dlaczego tak jest i odpowiedzieli że dostali odgórnie od UM zgodę na instalację w budynkach należących do miasta wszędzie tam gdzie będą budować. Więc mi się zdaje że najlepiej będzie jak udasz się bezpośrednio do UM gdyż to oni jako właściciel muszą wyrazić zgodę na instalację światłowodu i skrzynki głównej na klatce bądź w piwnicy oraz wystąpić z wnioskiem do Orange na podłączenie budynku, a później każdy z chętnych lokatorów zgłasza chęć podłączenia internetu do mieszkania. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Tetriandoch  powiem tak w moim mieście na ulicy przy której mieszkam 6 lat temu Orange budowało infrastrukturę światłowodową i w pierwszej kolejności podłączali właśnie kamienice należące do miasta a dopiero potem prywatne, zapytałem wtedy ekipę dlaczego tak jest i odpowiedzieli że dostali odgórnie od UM zgodę na instalację w budynkach należących do miasta wszędzie tam gdzie będą budować. Więc mi się zdaje że najlepiej będzie jak udasz się bezpośrednio do UM gdyż to oni jako właściciel muszą wyrazić zgodę na instalację światłowodu i skrzynki głównej na klatce bądź w piwnicy oraz wystąpić z wnioskiem do Orange na podłączenie budynku, a później każdy z chętnych lokatorów zgłasza chęć podłączenia internetu do mieszkania. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@slav72 Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że właśnie tak zrobię i skontaktuję się z UM w tej kwestii. Nie wiem czy moja prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona, ale warto spróbować.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5377
  • 21546
  • 173

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Tetriandoch 

A próbowałeś przez www złożyć zamówienie na światłowód pod swoim adresem?

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Tetriandoch  podpytam jeszcze, co pokazuje się gdy wpisujesz swój adres tutaj Mapa zasięgu Orange | Orange Polska ?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@j131 @slav72 Zarówno na mapie po wpisaniu danych dotyczących miejsca zamieszkania jak i w panelu składania zamówienia pojawia się informacja o dostępności jedynie Neostrady z prędkością do 20Mb/s.

 

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Tetriandoch  czyli nie pozostaje Ci nic innego jak to o czym pisałem, "atakuj" UM 😉


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Tetriandoch W tym przypadku mamy dwie strony medalu. Partnerem do rozmów z Orange jest Urząd Miasta a nie lokatorzy. Jeśli UM nie wyraził zgody to temat został zaparkowany. Operator może za jakiś czas kontaktować się z UM czy nie zmienił zdania w tej kwestii.

Druga strona medalu jest taka czy Orange w ogóle był zainteresowany tym blokiem i miał go w swoim planach? Aby tego się dowiedzieć musisz udać się do UM.   


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy

Udało się podłączy swiatlowód?? Mam podobna sytuacje


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 12
  • 34
  • 0

Podłączenie światłowodu do kamienicy

@Krzysieka18Cześć,

Niestety póki co nic się nie zmieniło. Zgłaszałem sprawę do Orange i nic. Po prostu twierdzą, że kiedy będzie to będzie i to długa inwestycja. Z kolei w UM czy ZNK twierdzą, że zgoda została udzielona. Mam nawet na to papier mówiący o tym, że ZNK ma umowę z Orange S.A. od mniej więcej początku 2020 roku.

 

W tej w mojej okolicy jest remont ulicy. To daje jakąś nadzieję na przeprowadzenie tej modernizacji, ale różnie to może być.

Póki co widziałem na stronie UKE i Orange patrząc po adresach (wcześniej było łatwiej, ale z jakiegoś powodu kropki nie pojawiają się już automatycznie), że pojawiły się kolejne dwie kamienice ze światłowodem. Sęk w tym, że są one całkowicie prywatne czy też jest to jakaś wspólnota albo spółdzielnia.

 

W teorii ta moja powinna mieć priorytet ze względu na państwowy charakter budynku, ale w praktyce jest jak jest. Być może jest to wina tego, że modernizacja sieci w studzienkach nie była z budżetu miasta czy UE, tylko w 100% z pieniędzy Orange i wybierają bardziej jak im pasuje. U mnie niestety mieszka dużo osób starszych i stosunkowo mało osób młodych zainteresowanych takimi usługami.

To też może mieć jakiś wpływ i firma zwyczajnie nie jest zbyt zainteresowana taką inwestycją.

 

Zostaje niestety czekać i mieć nadzieję, że coś się zmieni... albo zmienić miejsce zamieszkania na takie, gdzie sieć jest dostępna. W moim przypadku chyba to drugie będzie prędzej.