Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

POPC2 - baza adresowa


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

POPC2 - baza adresowa

jakie to ma znaczenie?
wybudowala wiecej wiec nalezy sie cieszyc.

hmmm... patrze i sie zastanawiam i chyba oba adresy sa w popc 😋


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 92
  • 120
  • 0

POPC2 - baza adresowa

Mi dzisiaj ministerstwo cyfryzacji wysłało ciekawą wiadomość, oprócz pisania o kolejnych funduszach światłowodowych, napisali także pismo do OPL,

przynajmniej wiem że pismo trafi do "osoby decyzyjnej" 🙂

"informuję, iż do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęły kolejne prośby o pomoc i interwencję
w związku z inwestycjami realizowanymi przez firmę Orange Polska S.A. Część z nich dotyczy
pominięcia punktów adresowych usytuowanych na trasie realizowanych inwestycji, co
maksymalnie ogranicza koszty i czasochłonność ich ewentualnego przyłączenia do
budowanej infrastruktury światłowodowej.
W związku z powyższym proszę o rozważenie objęcia zasięgiem punktów adresowych, które
znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanych przez Państwa projektów:
1. POPC.01.01.00-14-0033/17 Warszawski Wschodni i Warszawa Orange Światłowód –
punkt adresowy: ul. RODO 1 w Warszawie,
2. POPC.01.01.00-08-0009/17 Zielonogórski Orange Światłowód – punkt adresowy: ul.
RODO 2 w Zielonej Górze.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

POPC2 - baza adresowa

Hmmm. Dziwi mnie tak odpowiedź. Samo MC kiedyś wydawało instrukcje, że wszystko co powstało z projektów unijnych musi zachować trwałość projektu a tu sugeruje coś innego.

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

POPC2 - baza adresowa

Należy jeszcze dookreślić co to jest ta mityczna trwałość i jaki wpływ na jej utrzymanie ma dołączenie dodatkowych gospodarstw domowych. Dopytywałem Cię raz, Kolego @Piotrekk85 , co to jest ta trwałość. Podrzuciłeś taki link: https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/zasada-trwalosci-projektu-realizowanego-ze-srodkow-unijnych. (dziękuję).

 

Oto fragment:

 

Trwałość odnosi się do projektów obejmujących inwestycję w infrastrukturę lub do inwestycji produkcyjnych. Konkretna inwestycja w infrastrukturę lub produkcję powinna wywrzeć trwały efekt, istniejący przez pewien z góry założony okres. Powinna zapewnić trwałe i pozytywne zmiany w gospodarce.

Jakie obowiązki należy spełnić po zakończeniu projektu w zakresie utrzymania trwałości oraz jakie mogą być konsekwencje popełnienia zaniedbań w tym zakresie?

Okres trwałości projektu to czas, w którym projekt nie może być poddawany znaczącym modyfikacjom. Dotyczy to w szczególności utrzymania celów oraz wskaźników produktu oraz rezultatu określonych we wniosku o dofinansowanie.

Analizując termin „znaczącej modyfikacji” należy odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Czy nastąpiła zmiana charakteru własności elementu infrastruktury? 

albo

Czy nastąpiło zaprzestanie działalności produkcyjnej?

2. Czy ta zmieniona sytuacja wpływa na charakter operacji? 

lub

Czy ta zmieniona sytuacja wpływa na warunki do realizacji operacji?

lub

Czy ta zmieniona sytuacja powoduje uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny?

Zasadnicza modyfikacja występuje jeśli udzielono pozytywnej odpowiedzi na przynajmniej jedno pytanie jednocześnie z części pierwszej  oraz drugiej.

 

W ślad za tym moje pytania są następujące:

  1. Czy w wyniku podłączenia dodatkowych punktów adresowych do sieci zbudowanej z POPC następuje zmiana charakteru własności elementu infrastruktury albo czy następuje zaprzestanie działalności produkcyjnej?
  2. Czy podłączenie dodatkowych punktów adresowych do sieci zbudowanej z POPC wpływa na charakter operacji lub wpływa na warunki do realizacji operacji lub powoduje uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny?

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

POPC2 - baza adresowa

Nie wiem czemu do mnie kierujesz pytania. Dla mnie pytanie "Czy ta zmieniona sytuacja powoduje uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez przedsiębiorstwo lub podmiot publiczny?" jest jasne i odpowiedź brzmi TAK. Posiadanie własnej infrastruktury jest dużą korzyścią.

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 92
  • 120
  • 0

POPC2 - baza adresowa

@pirenej weź skieruj to zapytanie do ministerstwa cyfryzacji mc@mc.gov.pl

, bo już tyle różnych opinii, i interpretacji widziałem, że warto jakąś konkretną odpowiedź uzyskać

co pt może, a co nie może.


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

POPC2 - baza adresowa


@Piotrekk85napisał(-a)
Nie wiem czemu do mnie kierujesz pytania.

Bo odpowiadam na Twojego posta i nawiązuję do tego samego zagadnienia, które już dyskutowaliśmy w innym wątku.

 

Odpowiadając na:


@Piotrekk85napisał(-a)
Posiadanie własnej infrastruktury jest dużą korzyścią.

w jaki sposób wpływa na to dołączenie dodatkowych punktów adresowych?

 

__EDIT__:

ponadto, w zacytowanych zasadach utrzymania trwałości nie ma mowy o "dużej korzyści", tylko o nieuzasadnionej korzyści.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 92
  • 120
  • 0

POPC2 - baza adresowa

@Piotrekk85 

ja bym się bardziej chciał dowiedzieć czym jest "nieuzasadniona korzyść przez przedsiębiorstwo lub podmiot" wg MC

bo nie widziałem na tej stronie jakieś mocnej definicji 

"nieuzasadniona korzyść przez przedsiębiorstwo lub podmiot"


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

POPC2 - baza adresowa

Załóżmy, że jesteśmy w wiosce na prowincji oddalonej o 10 km do jakieś istniejącej infrastruktury. Na rynku jest koło 150 przedsiębiorców telekomunikacyjnych w państwowym rejestrze, więc na danym obszarze wygrywa firma X. Załóżmy, że w tej wiosce jest 10 domów, po pięć w POPC a pięć poza. Projekt POPC został wykonany i 5 domów ma internet z minimalną prędkością 30 Mbps. Czy naprawdę nie uważasz, że taki operator (z perspektywy biznesowej) nie dostał nie uzasadnionej korzyści? Teraz wybudowanie infrastrktury dla pozostałych 5 domów jest o wiele tańsze niż gdyby inna firma chciała się podłączyć do tej wsi.
POPC powstało dla terenów, gdzie nie ma internetu min. 30 Mbps i gdzie operatorzy nie zgłosili planów na 3 lata do przodu. Więc jeśli ktoś planuje coś robić, to nie powinien sięgać po unijną kasę.
Trzeba przestawić się na unijne myślenie i poznać drugą argumentację. A nie np. jak politycy mówić publicznie, że nie rozumieją czemu nie ma zwykłych żarówek w sklepach. 🤷‍♀️

Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

POPC2 - baza adresowa

Korzyść dostał, ale uzasadnioną. Uzasadnieniem jest cel: "wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu".