Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

w moim przypadku ktory tu maglowalem - i ktory trafil do listy krajowej bledow popc uke - to bylo zaraportowane vdsl ktorego nigdy nie bylo i nie bylo bialej plamy bo byl wirtualny vdsl.

samo odkrecanie bzdur w systemach zajelo ponad rok.

 

ale pretensji nie mam. To wies. Co mnie dziwi - na wykonanych 48 instalacji jest 1 klient do 300Mb/s.

A mi co chcialbym nie nie da sie. No nie da sie, bo nam sie nie oplaca.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 112
  • 289
  • 4

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

@impetiginisatio 

Mam takie same spostrzeżenia co do POPC i podobny problem. Dość wiele urzędów już obwdzwoniłem. CPPC, UKE, Delegature UKE w Gdyni, KPRM, Biuro Parlamentu EU w Polsce.

 

Kilka ciekawych odpowiedzi:

* z Biuro Parlamentu EU w Polsce:  Mam prawo podłączyć się do tej sieci, bo jest z pieniędzy publicznych, ale nie wiadomo jak mam to zrobić.

* UKE: Odmawia odpowiedźi kto jest właścicielem tej sieci zbudowanej z POPC. Pani z UKE wie tylko kto jest gestorem tej sieci.

 

Problem jest taki, że celem projektu było tylko podłączenie adresów z listy. Jeśli adres nie znalazł się na liście to nie musiał być podłączony.

 

 

A sens podłączania 50% adresów jest taki, że gdyby operator od razu podłączył wszystkich, nie mógłby potem startować z pozostałymi adresami w przyszłym projekcie. A tak zostawił sobie adresy, i czeka na kolejne publiczne pieniądze.

 

Według mnie założenia projektu spowodowały niegospodarne wydawanie publicznych pieniędzy. U mnie na osiedlu kopano 100m obok działek i domów aby podłączyć 1 dom. Nie zostawiono żadnego zapasu kabla.

 

Pozdrawiam.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

ja tam sie nie dziwie operatorom, ze korzysta z dofinansowania. Skoro jest - to korzysta, urzedy i Ci,. co owe pieniadze daja - ustalaja takie a nie inne zasady.

 

Na spotkaniu kiedys bylo zapowiedziane - najpierw polowa wsi z jednego programu a potem druga polowa z drugiego. Ja akurat mam pecha bo...bylem w tej polowie, gdzie na papierze nie bylo bialych plam, bo byl teoretyczny vdsl.

 

Pytanie ejst czy jakby byly biale plamy to czy adres zostalby podlaczony - tez nie wiadomo. Mogli wybierac sobie jak chcieli.

 

Chcesz miec swiatlowod to mieszkaj w miejscu atrakcyjnym inwestycyjnie... To taki truizm i wniosek - w Zurychu mialem 3 dostawcow z wlasna skretka do domu, potem sie dogadali ze w piwnicy mieli Point of Presence ...ale to byl Zurich.

 

Na wsi gdzie nikomu sie nie oplaca to coz - jest jak jest. A czesciowe wykonanie z POPC moze zaburzyc przyszle inwestycje - nikt nie wejdzie bo sie bedzie kalkulowac. Kiedy zwrot ?

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

Konkurencja Orange - Fiberhost podaje na gsmonline.pl:

Ostatni rozdział raportu pokazuje rosnące koszty walki z wykluczeniem cyfrowym. W porównaniu z drugim konkursem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC2), inwestycje prowadzone w ramach trzeciego konkursu wiążą się z dużo wyższymi kosztami - koszt budowy 1km światłowodu jest o 25% wyższy, a koszt podłączenia 1 gospodarstwa domowego jest o 22% większy. Koszt podłączenia 1 gospodarstwa na obszarach wykluczonych cyfrowo (POPC3) jest o ponad 500% wyższy niż w miastach.

W ramach 1km infrastruktury światłowodowej budowanej z POPC3, podłączanych jest średnio 17 gospodarstw domowych. W Poznaniu do 1 km sieci podłączonych jest ponad 200 gospodarstw, a w miastach powiatowych województwa wielkopolskiego, jak Konin czy Środa Wielkopolska, średnia wynosi 143 gospodarstwa domowe.

 

Czyli wniosek jest prosty. W Poznaniu 200 gospodarstw o innej sile nabywczej, a w powiecie 17cie na kilometr.

 

To odpowowiad asytuacji- Drogie Orange - zaplace 5000PLN zebyscie mnie podlaczyli. Nie, nie da sie. Nie da sie bo to mimo wszystko ekonomicznie bez sensu.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

Jakby wszyscy byliby tacy zaradni jak gość na filmie to byśmy nie mieli o czym tu pisać 😄

PS. Czarna skrzynka na słupie to nie splitter. Może w niej być ale nie musi. Równie dobrze może tam być tylko mała przełącznica lub same tacki spawów.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1267
  • 3021
  • 31

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji


@mardernapisał(-a)

Jakby wszyscy byliby tacy zaradni jak gość na filmie to byśmy nie mieli o czym tu pisać 😄

PS. Czarna skrzynka na słupie to nie splitter. Może w niej być ale nie musi. Równie dobrze może tam być tylko mała przełącznica lub same tacki spawów.


Koleś szukał działki w obrębie ktorej przebiega siec. Uzależnił lokalizację w której będzie mieszkał na podstawie tego że musi być ftth. Zagadal z isp wykonała połowę pracy i tyle w temacie. 

Faktycznie tyle się narobil że hoho. Więcej czasu poświęcił na szukanie działki niż na samo podłączenie ftth. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

Imho dobrze zrobił bo większość szuka działki, buduje się, a na końcu szuka światłowodu i nagle jest zonk bo się nie da.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1436
  • 6227
  • 42

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji


@PARANOJAnapisał(-a)

 

Faktycznie tyle się narobil że hoho. 

Nie sztuka się narobić, sztuka to zrobić. On zrobił to mądrze. I mało kto tak podchodzi do tematu jak on. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

POPC - jaki jest sens rozkopywać całą ulicę i podłączać tylko 50% posesji

Obejrzałem i to powinien być film instruktażowy jak podchodzić do tematu FTTH, a nie tylko narzekać i wymagać.. Gorzej, że z dużym operatorem to nie przejdzie...