Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Tak uzupełniając.

 

Swego czasu jeszcze przed Networks! Orange prawie kupiło blok separacyjny od Polkomtelu.

 

Polkomtel się zdenerwował spółką operatorska i bloku separacyjnego 2,4Mhz nie oddal, unieważniając transakcje.

 uklad i bloki separacyjne  

 

Do tworzenia Carrier Aggregation mozna wykorzystac bloki ciagle z tego samego pasma,  (intra band, contigous carrier aggregation), stosuje się takze  łączenie bloków nieciągłych z tego samego pasma (intra band, non contigous) a nawet łączenie bloków z różnych pasm (inter band, non contigous). 

 

Bezwładność UKE i prawo telekomunikacyjne konserwuje sprawę reshufflingu.Przecież można by sprawę bardzo uprościć i zapewnić operatorom w PL ciągłość pasma w danym bloku. Bo to ze technicznie można nie znaczy ze koszty i komplikacje to uzasadnia. Po drugie jeden ciągły blok to prościej, taniej i szybciej.

 

Co do 5G w Szwajcarii. Korzystam w Sunrise. Jest to na 3.5 GHz TDD i coz - jako non standalone takie sobie. W nocy max 700mbit, w dzien raczej do 250 mbit a wiec raczej w granicach dobrego LTE Advanced, pingi tez takie sobie. A uplink konkurujacy o zasoby z LTE... Uroki protezy 5G non standalone.

 

Nawet tak bogaty kraj jak Szwajcaria - nie wiem kiedy bedzie 5G Stand-alone, w częstotliwościach fal mikrofalowych. Sa protesty srodowiskowe, a fale mikrofalowe jaka maja propagacje? Jak wyglada tlumienie tychze?

 

O ile bedziemy mieli dynamiczny rozwoj IoT,komunikacji M2M to ma to sens. Ale przeciez dla zwyklych inteligentnych licznikow, wind, sterownikow przemyslowych wystarczy LTE-M, low energy LTE, czy nawet cos w odpowiedniku GSM-R.

Pamietaja chyba wszyscy euforie zwiazana z 3G i jak operatorzy przeplacili za licencje.

Obecna siec 5G non standalone, gdzie szkieletem jest siec 4G jest przeciez proteza.

 

Co do Orande. Macie 2100Mhz i tu ma byc Dynamic Spectrum Sharing. Co z uzytkownikami nie majacymi nowych smartfonow, ktorych nie da sie poprzez brak IMS zrzucic na VoLTE? Vowifi?

 

Oni beda zapychac i tak male 1800MHz? Czy to non-standalone 5G od Orange to nie jest raczej marketingowy demonstrator technologii?

 

 

 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

jak to jest obecnie z networks! ? 

dziala jeszcze ta umowa ? 

czy w 5G takze orange z tmobile beda sie wymieniac nadajnikami ? 

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

beda zmuszeni do wspolpracy.

Pamietajmy ze podpisali wszyscy operatorzy listy intencyjne wczesniej. Wszyscy.

 

Pasmo pokryciowe 700Mhz wedlug Ministerstwa Cyfryzacji ma byc panstwowe -pewnie Exatel wejdzie w modelu MORAN ? ( rozwazane jest Panstwowe pasmo pokryciowe 700Mhz dla 5G wiec pewnie tam gdzie nie bedzie infrastruktury nadawczej operatorom dostanie sie ustawa o obronnosci co do udostepnienia wiez i innej infrastruktury)

 

Pasma pojemnosciowe maja zostac operatorskie. Zobaczymy jeszcze, bo abstrahujac od metod pomiarowych i norm PEM to kazdemu z operatorow potrzeba o wiele wiecej stacji bazowych.

 

A moze tak dozyjemy udostepnienia MORAN kazdy kazdemu?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Przeglądam internet w sprawie uruchomienia 5G Orange, ale jakiś konkretnych informacji nie widać. Konkurencja już działa na posiadanych przez siebie zasobach, natomiast w Orange jakoś cisza. Niby w temacie podana jest data 1 lipca, ale na stronie znalazłem info i to w dodatku ogólne, że sieć 5G będzie komercyjnie dostępna w wybranych lokalizacjach najpóźniej IV kwartał 2020 roku.

https://www.orange.pl/view/5g


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 595
  • 1146
  • 2

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Mnie mimo wszystko martwi ze 5G w Polsce bedzie przynajmniej na razie zzerac zasoby sieci 4G, wiem wiem ze to niby ma dzialac z wykorzystaniem tego mechanizmu DSS ale mimo wszystko, to miało byc osobne pasmo a operatorzy nie chca czekac i pytanie jak to rzeczywiscie wplynie na predkosc w dotychczasowych uslugach, mam obawy


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

@pawel__b zgadza się, ale jak z głową będzie zrobione, to może na 2100 5G będzie sensownie działało. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52618
  • 601

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Słowo-klucz: współdzielenie (i wszystko jasne)


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

ja tam ciągle sie zastanawiam jak to jest z tym wpuszczaniem w swoją siec (networks!) , czy rownouprawnienie jest i czy ta umowa w pelni dziala 


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 6514
  • 15891
  • 84

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

Hej u was jest już 5G bo w Elblągu brak 😊 testował ktoś już ?

 

____________

* Wpis przeniesiono z tematu Pogaduch 2.0 - Wiktor


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 203
  • 817
  • 0

Orange uruchamia sieć 5G-1.07.2020r.

@Citi2017 Mam ale nie używam