Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nagły spadek prędkości internetu LTE

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 2
  • 1

Nagły spadek prędkości internetu LTE

 


@Nix2napisał(-a)

@HRBJ  - A jaki masz modem, z jaką anteną i jaka odległość od tych BTS-ów ?

Czy na dziś - sobota 25.05 coś się zmieniło ?

 

Jeśli od czwartku -23.05 transfer DL spadł do 50Mb i go nie przekracza, a wczesniej był >250Mb to i tak dla mnie dziwne, bo w ubiegłym tygodniu testowałem LTE z orange( co prawda na starym modemie 4 kat, bez agregacji, i z takim sobie zasięgiem LTE, no i z karty orange Free, nie z abonamentu) ale o różnych porach dnia uzyskiwałem tylko ok.12-40DL i 12-30UL, a mowa o lokalizacji na ul Słonecznej, a więc w zasięgu tych samych w/w BTS-ów.


Modem to Netgear Nighthawk M1, a na dachu jest ATK504, kabel dobrej jakości i krótki (3m). Antena daje jakieś +8dBm. Do BTS mam jakieś 400m, mam z nim kontakt wzrokowy a parametry sygnału są bardzo dobre 80-90dBm (dla 2600mhz). Zabrałem modem na przejażdżkę pod inne BTS (przy s3, przy drodze na poznań, przy mrówce) i wszędzie jest tak samo tj. agregacja pasm jest, ale ściana na 50mbps. 

Sprawdzałem też bez netgear'a łącząc się telefonem (iphone xs) bezpośrednio do BTS bez podłączenia do wi-fi i problem jest identyczny. Max 50mbps, gdzie wcześniej przy dobrym zasięgu było 150-200mbps luzem a nocami 200+.

Jak jest dzisiaj? Nic się nie zmieniło.

Nie jest ważne o której sprawdzam prędkość - czy późną nocą, czy nad ranem - zawsze jest+/- 50mbps.

Tutaj film: https://i.imgur.com/b2WCuEO.gifv na którym robię test i widać wcześniejsze testy (nocami miałem luzem 200-300mbps)

 

Cały czas uważam, że na tych BTSach coś się wydarzyło. Z całą pewnością nie jest to nagły wzrost obciążenia w ciągu kilku godzin, który spowodował taki drastyczny spadek na stałe, niezależnie od pory dnia 😉

Anonim

Nie dotyczy

Nagły spadek prędkości internetu LTE

@HRBJ  tak z ciekawości na jednej sim karcie ten transfer LTE sprawdzałeś, bo może masz ograniczoną szybkość LTE, za dużo GB zassałeś, Lejek techniczny czy jakoś tak to się nazywa. To jest stosowane u wszystkich operatorów, odciąża sieć, bo przecież wszyscy chcą korzystać z LTE.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 2
  • 1

Nagły spadek prędkości internetu LTE

@Anonimnapisał(-a)

@HRBJ  tak z ciekawości na jednej sim karcie ten transfer LTE sprawdzałeś, bo może masz ograniczoną szybkość LTE, za dużo GB zassałeś, Lejek techniczny czy jakoś tak to się nazywa.


Nie mam lejka. Tj. według BOK nie ma 😉 Ale zdaje się być to prawdą bo sprawdzałem również inne karty SIM od orange i jest tak samo. Ja pobieram 3-5gb dziennie danych, co daje jakieś 90-150gb miesięcznie. I robię to głównie późną nocą, bo wtedy pracuję. Są to naprawdę skromne ilości wykorzystanego transferu w stosunku do tego co oferuje oferta (orange biurowy 999gb).

Anonim

Nie dotyczy

Nagły spadek prędkości internetu LTE

@HRBJ  to moim zdaniem wszystko jasne, jako takiego lejka nie masz, bo byś 1Mb/s czy coś koło miał, ale ograniczona szybkość po LTE jest, wystarczy na innej karcie sim co po LTE mało pobierała sprawdzić (byle nie na swojej), jak nie wierzysz na słowo 😉


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 2
  • 1

Nagły spadek prędkości internetu LTE

@Anonimnapisał(-a)

@HRBJ  to moim zdaniem wszystko jasne, jako takiego lejka nie masz, bo byś 1Mb/s czy coś koło miał, ale ograniczona szybkość po LTE jest, wystarczy na innej karcie sim co po LTE mało pobierała sprawdzić, jak nie wierzysz na słowo 😉


Po prostu jestem technicznym freakiem, zajmuję się podobnymi kwestiami na co dzień zawodowo (sieci komputerowe) i wiem jak działają load balancery 😉 Taki drastyczny spadek prędkości sieci obserwuje się w przypadku np. ataków DDOS, natomiast naturalny spadek jakości łącza wywołany np. przyrostem klientów jest jest rozłożony w czasie, a nie nagle, w ciąglu kilku godzin tak jak to ma miejsce w omawianej sytuacji. No chyba, że orange w mieście w ciągu tych dwóch godzin podpisał 5000 nowych umów na LTE i wszyscy 24/h ciągną jakieś pliki 😉

 

Prędzej bym uwierzył w to, że rura do internetu z której chyba korzystają (od NetWorks!) w Sulechowie została im przycięta na rzecz innego operatora (t-mobile), który w mieście miał tragiczne transfery.

Anonim

Nie dotyczy

Nagły spadek prędkości internetu LTE


@HRBJnapisał(-a)
Prędzej bym uwierzył w to, że rura do internetu z której chyba korzystają (od NetWorks!) w Sulechowie została im przycięta na rzecz innego operatora (t-mobile), który w mieście miał tragiczne transfery

Może być też taki wariant, ale Operator raczej ci tego nie potwierdzi.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 2
  • 1

Nagły spadek prędkości internetu LTE


@Anonimnapisał(-a)

@HRBJnapisał(-a)
Prędzej bym uwierzył w to, że rura do internetu z której chyba korzystają (od NetWorks!) w Sulechowie została im przycięta na rzecz innego operatora (t-mobile), który w mieście miał tragiczne transfery

Może być też taki wariant, ale Operator raczej ci tego nie potwierdzi.


znalazłem taki wątek https://www.telepolis.pl/forum/viewtopic.php?p=1072511&sid=eb5c86d22b75c9e95e10138ada546f35#p1072511

 

to moja okolica (+/- 20km) i identyczny problem, ewidentnie coś nawywijali na btsach 🙂


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 22
  • 6
  • 0

Nagły spadek prędkości internetu LTE

@HRBJ - To na dziś net ( oferta z 999GB) orange w Sulechowie jest godny polecenia czy nie ? Bo przymierzam się właśnie do podpisania umowy... swoją drogą masz SUPER -modem, czy używasz go mobilnie, czy też jako stacjonarny ? Pytam, bo mógłbym wziąć taki modem, ale nie w ofercie orange, tylko operatora z plusem i tu się waham co zrobić...

 

Druga sprawa to planowane uruchomienie LTE 2100, planowane pod koniec lipca br...na ID 6293 oraz na ID=10376 ...( według działu technicznego z BOK) czy dodatkowe pasmo wpłynie pozytywnie i na prędkość i odczuwalną poprawę dla orange w Sulechowie ?


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 2
  • 1

Nagły spadek prędkości internetu LTE


@Nix2napisał(-a)

To na dziś net ( oferta z 999GB) orange w Sulechowie jest godny polecenia czy nie ? Bo przymierzam się właśnie do podpisania umowy...


Gdybyś mnie zapytał w czwartek o 14:00 to powiedział bym bez wahania abyś brał Orange. Do tej pory wszystko działało rewelacyjnie, zwłaszcza z agregacją 3 pasm.
Natomiast gdybyś zadał to pytanie w czwartek o 16:00 powiedziałbym abyś się grubo zastanowił nad decyzją. Testując play dziś - działa jakieś 4x szybciej od Orange.


Generalnie to ja przed podjęciem decyzji kupiłem ten modem, potem przetestowałem operatorów w swojej lokalizacji. Drogą dedukcji został mi play i orange. Było to na początku tego roku.
W playu z agregacją 3 pasm (stacja za obwodnicą, na końcu ul ogrodowej) miałem max 200mbps

W orange z agregacją 3 pasm (stacja na kominie na oś. nadodrzańskim) miałem 300mbps więc decyzja była prosta 😉

 

Zatem gdybym decyzję miał podjąć dziś to z takimi wynikami brałbym play. Wierzę jednak, że to przejściowe problemy z Orange w naszym regionie, które zostaną niebawem rozwiązane (sprawdź formum telepolis, tu link - identyczny problem jak mój został zaobserwowany zielonej górze).

 swoją drogą masz SUPER -modem, czy używasz go mobilnie, czy też jako stacjonarny ? Pytam, bo mógłbym wziąć taki modem, ale nie w ofercie orange, tylko operatora z plusem i tu się waham co zrobić...


To prawda, ten modem jest rewelacyjny. Bez niego na zwykłym modemie na usb miałem jakieś 20-40mbps. Po kupnie modemu transfer wystrzelił. To dzięki agregacji pasm. Modemu używam głównie stacjonarnie, mam do niego podpięte dwie anteny zewnętrzne ATK504. Natomiast jak gdzieś wyjeżdżam to biorę go ze sobą, na baterii działa bardzo długo.

Druga sprawa to planowane uruchomienie LTE 2100, planowane pod koniec lipca br...na ID 6293 oraz na ID=10376 ...( według działu technicznego z BOK) czy dodatkowe pasmo wpłynie pozytywnie i na prędkość i odczuwalną poprawę dla orange w Sulechowie ?


BTSy 6293 oraz 10376 mają już LTE2100.
Sama idea dołożenia dodatkowej częstotliwości zakłada, że poprawi się pojemność sieci, więc to raczej pomaga 😉 Pytanie, czy w swojej lokalizacji będziesz w zasięgu tych pasm bo częstotliwości 2600 i 2100 mają dość krótki zasięg.

 




Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 15
  • 2
  • 1

Nagły spadek prędkości internetu LTE

Wszystkich którzy brali udział w dyskusji oraz śledzili wątek informuję, że transfery wróciły do normy.
Jakby nigdy nic, wczoraj około godz. 19:00 internet LTE magicznie przekroczył barierę 50mbps jakby nigdy nic i zaczął chodzić jak wcześniej tj. po 200-300 mbps

 

Raczej nie będzie mi dane poznać przyczyny takich tymczasowych problemów. W Każdym razie wykluczam w kółko powtarzane "przeciążenie BTS", no bo co, nagle by się tak odciążyło? Pół miasta nagle wyjechało? 😉

Screenshot z ~21:00

 

yCMKP5n