Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)

ROZWIĄZANE

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 1

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)


@mardernapisał(-a)

@darek2432 jak remontujesz to zrób sobie peszel z pilotem podtynkowo i wyprowadz na klatkę schodową do szachtu lub w pobliżu korytkach Orange. Wtedy gość tylko wciągnie pigtaila i po krzyku. A na klatce to zależy jak obecnie przebiega instalacja. Mam nadzieję że podczas remontu wspólnota uzgodniła to z operatorami telekomunikacyjnymi.


Właśnie mam taki plan, chcę wyprowadzić kabel światłowodowy na klatkę z mieszkania i elegancko go obrobić. Nad wejściem do mieszkania jest zabudowa z rurami od gazu, więc myślałem, żeby nad tą zabudową wyprowadzić kabel z mieszkania. Wtedy technik będzie mógł doprowadzić ze skrzynki telekomunikacyjnej światłowód (z tego co widziałem to technicy używają takich przezroczystych i super cienkich kabli światłowodowych), wtedy i połączyć go z kablem, który wychodzi z mieszkania. Czy to jest dobry plan, możecie coś podpowiedzieć?

 

Nie wiem, czy jest OK łączenie kabla światłowodowego + nie jestem pewien jak ten kabel najlepiej obrobić (czy powinien po prostu wystawać ze ściany lub np. schować go w puszce elektryczna po stronie klatki schodowej).

 

W międzyczasie, po prostu chyba skorzystam z usług innego operatora z miesięcznym wypowiedzeniem, i jak już wyprowadzę kabel to wrócę do Orange.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55138
  • 655

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)

@darek2432 Plan może i dobry, ale łączenie na klatce schodowej będzie wymagało odpowiedniej puszki, a instalacji w pionach nie robi się cienkimi przezroczystymi kablami a instalacyjnym (takim białym, lub kremowym) o grubości ok.3mm

Pytanie, czy masz odpowiedni kabel do instalacji domowej, którą chcesz wykonać sam i czy nie bezpieczniej byłoby wypuścić z lokalu z zapasem tak, aby starczyło do OPP (skrzynki dystrybucyjnej)???


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5683
  • 23050
  • 197

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)


@darek2432napisał(-a)
...

 

Wtedy technik będzie mógł doprowadzić ze skrzynki telekomunikacyjnej światłowód (z tego co widziałem to technicy używają takich przezroczystych i super cienkich kabli światłowodowych), wtedy i połączyć go z kablem, który wychodzi z mieszkania.

...

No nie wydaje mi się. Technik raczej niczego nie podłączy do "twojego" kabla. Instalacja jest robiona od strony sieci, całkowicie na bazie materiałów operatora. Zastanów się tylko co i jak chcesz mieć zrobione, a technik już to zrobi.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 1

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)


@agat13napisał(-a)

@darek2432 Plan może i dobry, ale łączenie na klatce schodowej będzie wymagało odpowiedniej puszki, a instalacji w pionach nie robi się cienkimi przezroczystymi kablami a instalacyjnym (takim białym, lub kremowym) o grubości ok.3mm

Pytanie, czy masz odpowiedni kabel do instalacji domowej, którą chcesz wykonać sam i czy nie bezpieczniej byłoby wypuścić z lokalu z zapasem tak, aby starczyło do OPP (skrzynki dystrybucyjnej)???


Na klatce inni mieszkańcy mają zrobioną instalację za pomocą właśnie tego kabla przezroczystego, który idzie od pionu do mieszkań. Z tego co powiedział mi technik to ten kabel (przezroczysty) nie nadaję się, żeby go schować pod tynkiem w mieszkaniu, więc podejrzewam, że mieszkańcy mają go na zewnątrz (nie potwierdzałem tego). Ja nie chcę mieć tego kabla z tego powodu, że nie podoba mi się dziura obok drzwi wejściowych, i nie podoba mi się perspektywa tego, że jakiś kabel będzie w mieszkaniu na wierzchu 🙂

 

Generalnie po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie jak poproszę administrację budynku o poprowadzenie peszla z pilotem (tak jak ktoś wcześniej sugerował) pod tynkiem, i po prostu podczas remontu mieszkania obrobię to miejsce na klatce. Do skrzynki telekomunikacyjnej jest 1-2 metry od mieszkania, więc będzie to najlepsza opcja.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2157
  • 7956
  • 32

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)

dobra decyzja, jeżeli możesz tak zrobić i zależy Ci na estetyce wspólnego miejsca, jak najbardziej tak zrób. Przy okazji, czy skrzynka telekomunikacyjna też jest zadbana i pasuje estetyką do tego miejsca? Nie jest upstrzona naklejkami operatorów?


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 1

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)


@pirenejnapisał(-a)

dobra decyzja, jeżeli możesz tak zrobić i zależy Ci na estetyce wspólnego miejsca, jak najbardziej tak zrób. Przy okazji, czy skrzynka telekomunikacyjna też jest zadbana i pasuje estetyką do tego miejsca? Nie jest upstrzona naklejkami operatorów?


Tak, skrzynka jest zadbana, chociaż na moim piętrze jest w środku bałagan :), ale to już inny temat.

 

Dla ciekawych, załączam zdjęcie środka (nie mam zdjęcia samej skrzynki), na czerwono zaznaczyłem konwerter (chyba konwerter) po poprzedniej instalacji.


IMG_6354.jpg

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55138
  • 655

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)

@darek2432  tak, to jest konwerter po poprzedniej usłudze. Drugi taki powinien być u Ciebie w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że już tego typu instalacji nie zamówisz...

Ewenementem jest instalacja kablem niewidocznym..szczerze nigdy się z takim rozwiązaniem stosowanym przez operatora nie spotkałem 

Znam ten typ kabla, sam o nim na forum pisałem i nawet przeprowadziłem rekonesans w rejonie, ale był po prostu niedostępny w instalacjach i tyle..

Tu widać to wymóg administracji, dlatego tak technicy robią i taki kabel specjalne zamawiają 

Ustal z administracją co wolno i jak założyć i dopiero kombinuj. Mogą się nie zgodzić na inne rozwiązania niż stosowane ogólnie w budynku 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 1

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)


@agat13napisał(-a)

@darek2432  tak, to jest konwerter po poprzedniej usłudze. Drugi taki powinien być u Ciebie w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że już tego typu instalacji nie zamówisz...

Ewenementem jest instalacja kablem niewidocznym..szczerze nigdy się z takim rozwiązaniem stosowanym przez operatora nie spotkałem 

Znam ten typ kabla, sam o nim na forum pisałem i nawet przeprowadziłem rekonesans w rejonie, ale był po prostu niedostępny w instalacjach i tyle..

Tu widać to wymóg administracji, dlatego tak technicy robią i taki kabel specjalne zamawiają 

Ustal z administracją co wolno i jak założyć i dopiero kombinuj. Mogą się nie zgodzić na inne rozwiązania niż stosowane ogólnie w budynku 


Tak, klatka schodowa jest dosyć ładna, technik mi powiedział, że bez zgody pisemnej administracji nawet nie zrobi dziury w ścianie (i tak bym się nie zgodził). Mam już pewien plan jak to załatwić, ale nie będę już się dzielił szczegółami.

 

Tak, żeby łatwiej sobie wyobrazić dlaczego niektóre klatki schodowe wymagają specjalnego traktowania, to można sobie wpisać w Google: Foksal 13/15 (to nie jest ten budynek, ale jest dobrym przykładem).

 

Dla ciekawych, w załączniku kabel z klatki schodowej.


IMG_6609.PNG

PS. Ten kabel jest na tyle niewidoczny, że go nie zauważyłem dopóki technik mi go nie pokazał palcem.

 

inwestycja-foksal-13-15-4.jpg


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55138
  • 655

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)

@darek2432  jeśli to faktycznie zabytek, tym bardziej się dziwię, że przy remoncie nie zadbano o rurki pod tynkiem dla instalacji dodatkowych 

Kiedyś już pytałem o takie kable ma AMA 

https://nasz.orange.pl/t5/AMA-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-%C5%9Bwiat%C5%82owodu/Czy-jest-mo%C5%BCliwo%...

I powód pytania dla Ekspertów AMA

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d-pytanie-techniczne/m-p/270493

 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 8
  • 10
  • 1

Konwerter (G.Fast) światłowód na kabel koncentryczny (WARSZAWA)


@agat13napisał(-a)

@darek2432  jeśli to faktycznie zabytek, tym bardziej się dziwię, że przy remoncie nie zadbano o rurki pod tynkiem dla instalacji dodatkowych 

Kiedyś już pytałem o takie kable ma AMA 

https://nasz.orange.pl/t5/AMA-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-%C5%9Bwiat%C5%82owodu/Czy-jest-mo%C5%BCliwo%...

I powód pytania dla Ekspertów AMA

https://nasz.orange.pl/t5/Internet-domowy/%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d-pytanie-techniczne/m-p/270493

 


Być może są rurki, ale nikt tego nie sprawdził - to jest nadal jedna z rzeczy do sprawdzenia przeze mnie. Kabel koncentryczny w mieszkaniu jest w puszce i nie ma widocznego peszla, być może jest za puszką lub został gdzieś ucięty. Nie chcę już samemu grzebać w skrzynce i tego sprawdzać od strony skrzynki komunikacyjnej, więc zapytam o to jeszcze administrację.

 

Wymyśliłem jeszcze, że mogę spróbować przekonać wspólnotę, żebyśmy z funduszu remontowego po prostu doprowadzili takiego rurki do mieszkań (kamienica nie ma dużo mieszkań) - będzie to przyszłościowe np. jakbyśmy chcieli podłączyć wideodomofon (i istniejące okablowanie nie wystarczy), i będzie można pozbyć się obecnego kabla + dziur z klatki schodowej.

 

Mam jeszcze pytanie (korzystając z okazji), oprócz światłowodu, chciałbym podczas remontu doprowadzić internet po kablu do pokoju. Dobrze rozumiem, że to nadal powinien być kabel ethernetowy? Czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze kabla?