Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 10
  • 17
  • 0

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


@-brtk-napisał(-a)

 


@Paweł83napisał(-a)

Czyli na infolinii powinienem się zapytać o urządzenie ONT?


Raczej nie powinieneś, bo na kogoś sieci zawsze dają zewnętrzne ONT, ale możesz w razie co wspomnieć by nie było.


Wolę zapytać, ponieważ jak pytałem o tryb mostu w routerze, to nikt mi nie powiedział, że zamiast tego wystarczy, że mój router podłączę do ONT. Też przy okazji na forach spotkałem się z tym, że trzeba domagać się ONT jeśli dobrze pamiętam.

 

Po za tym, może zdecydowałbym się w takim razie na usługę na ich sieci. Może po sieci mojego obecnego dostawcy były gorsze np. pingi, albo nie udałoby się osiągnąć takich prędkości co po sieci Orange, ze względu, że to nie byłaby sieć Orange.

 

Tak zapytam jeszcze żeby rozwiać wątpliwości, bo wiem też że takie urządzenie może pracować jako zwykły router. Rozumiem że ONT od Orange, zawsze będzie pracował jako most? 

Takie urządzenie ONT to po prostu most konwertujący optyczny sygnał, na elektryczny. Jaka jest różnica między urządzeniem ONT, a routerem do którego wpina się światłowód? Tylko taka że router działa jak router 🙂 a ONT głównie działa jak most między siecią światłowodową, a ethernetową? Próbowałem szukać w Internecie, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 10
  • 17
  • 0

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


@-brtk-napisał(-a)

 

Stałe IP w Orange tylko w usłudze biznesowej, ale na pewno będziesz miał publiczne, zmienne, co 10-11 dni chyba teraz jest w Orange.


O jeszcze jedno zapytam, czy dobrze kojarzę że na stronie Orange po zalogowaniu się na swoje konto w przypadku posiadania u nich Internetu. Są domeny które prowadzą na IP użytkownika, czyli taki dyndns? Wydaje mi się że widziałem coś takiego u jednej osoby, ale nie jestem pewien czy to właśnie było to.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat

Prędkość powinieneś mieć full, nie ważne że to po sieci innego operatora. Chyba, że operator udostępniający sieć lub Orange ma "czkawkę" w Twoim miejscu zamieszkania. (np. za duży overbooking lub przeciążenie na routerach pośredniczących)

Ja mam T-Mobile po sieci Orange i mam full 900Mb/s.

ONT to jest ostatnie urządzenie w sieci (poza routerem), które posiada przetwornik optyczny tak jak mówisz. Są urządzenia, które pełnią też od razu funkcję routera itp, ale do nich jak nie posiadają trybu bridge (jak w Orange), nie podłączysz własnego routera by przejął całkowitą kontrolę. A tryb BRIDGE w takim urządzeniu działa tak jak oddzielne ONT, po prostu port WAN jest tylko aktywny i podłączasz wtedy swój router, na którym autoryzujesz się loginem i hasłem, jak podczas zwykłego oddzielnego ONT.

 

A co do dynDNS, w ich routerze jest taka wbudowana opcja dynDNS. Na swoim sprzęcie pewnie też dasz radę to skonfigurować. To jest dobre jak potrzebujesz się do własnej sieci dostać z zewnątrz i by zmiana IP nie wiązała się z zapamiętaniem nowego IP co dostaniesz.

 

Możesz też podpytać swojego dostawcy dlaczego dają taki słaby upload i że Orange proponuje Ci większy u nich, może Ci powiększą go.. 😉 Bo tak szczerze powiedziawszy, Orange jeżeli bierzesz sam internet, to trochę słaby wybór (mają słaby routing, dużo tematów do poczytania tutaj na forum), chyba, że naprawdę zależy ci na tym uploadzie.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


@Paweł83napisał(-a)

U obecnego dostawcy praktycznie mam wszystko na czym mi zależało. Urządzenie pełniące rolę mostu, małe, wielkości kostki, jeden port na światłowód, drugi na kabel Ethernet. Mój router ma dzięki czemu zewnętrzny IP. Jedynym minusem mojego obecnego operatora są niższe prędkości, głównie wysyłania. Maksymalna DL/UP to 600/30 Mbps w Orange 1000/300 Mbps. Posiadam przyłącze światłowodowe (gniazdko) w domu od Orange, ale niestety w drugim pokoju. 


Zaraz, czegoś nie rozumiem. Posiadasz w domu sieć światłowodową dwóch różnych operatorów? Bo jeśli tak to raczej zapomnij żeby Orange dawał Ci usługę po sieci obcego operatora jeśli ma tam własną.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat

@marder nie jest to przeszkoda.

wówczas wyspawuje się splitter 1:2 i Abonent ma dwa włókna od lokalnego ISP z czego na jednym ma jego usługi a na drugim Orange FTTH. Jest to jak najbardziej możliwe. sam znam takie przypadki 😉

poza tym nawet jeśli OPL ma swoje okablowanie to nikt nie wnika kto ile ma włókien w domu i z jakich ISP. Nikt nie zabrania Ci posiadania kilku/kilkunastu łącz w jednym budynku jeśli płacisz. Znam nawet gościa, który ma 6 łączy w domu (2x FTTH, Neo, LTE i Satelitę)

 

@Paweł83 współpraca o której piszesz to tzw BSA. Czyli Twój ISP udostępnia (dzierżawi) swoje włókna i jest podwykonawcą dla OPL (Orange Polska). To jaką prędkość będziesz mieć powiedzą Ci na infolinii OPL - jest to uzależnione od umowy między obydwoma ISP. 
Mimo, iż dany ISP ma w swojej ofercie 1000 niekoniecznie OPL zgodziło się oferować 1000 na jego włóknach (różne są powody). Firma Stansat wykorzystuje swoje włókna oraz swoje ONT (najczęściej jest to Huawei lub Dasan). Pomimo, że masz już ONT to będzie trzeba go  wymienić, bo każde urządzenie Orange musi mieć nadany ich nr wirtualny (barcode) a potem drugi podwykonawca podłączy do ONT Funboxa (chyba, że w umowie jest zapis, że jedna firma robi 2 rzeczy naraz). Jeśli masz jakieś pytania to pisz śmiało - dość dobrze ogarniam ów temat 😉 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


@pablusnapisał(-a)

@marder nie jest to przeszkoda.

wówczas wyspawuje się splitter 1:2 i Abonent ma dwa włókna od lokalnego ISP z czego na jednym ma jego usługi a na drugim Orange FTTH. Jest to jak najbardziej możliwe. sam znam takie przypadki 😉

poza tym nawet jeśli OPL ma swoje okablowanie to nikt nie wnika kto ile ma włókien w domu i z jakich ISP. Nikt nie zabrania Ci posiadania kilku/kilkunastu łącz w jednym budynku jeśli płacisz. Znam nawet gościa, który ma 6 łączy w domu (2x FTTH, Neo, LTE i Satelitę)

 


Ja zrozumiałem że kolega ma dwa przyłącza do domu. Jedno od Orange a drugie od Stansat


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat

@marder ja zrozumiałem tak samo, bo to wcale nie przeszkadza by były dwa łącza na jednym splitterze od różnych ISP 🙂 patrz wyżej - wyjaśniłem to w moim poście 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


@pablusnapisał(-a)

@marder ja zrozumiałem tak samo, bo to wcale nie przeszkadza by były dwa łącza na jednym splitterze od różnych ISP 🙂 patrz wyżej - wyjaśniłem to w moim poście 🙂


Tak się nie da bo sieć jest oddzielna. Splittery nie są montowane u abonenta tylko w skrzynkach naziemnych lub na słupach skąd zasilane są najbliższe domy. Fizycznie sieci różnych operatorów nie krzyżują się ze sobą. Mówiąc najprościej Jeśli Orange wybudował swój kabel do klienta a inny operator swój to żaden z nich nie korzysta z kabla drugiego. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat

Jeżeli Orange posiada swój kabel, to po czyjejś infrastrukturze nie puści internetu, bo nie będzie im się to kalkulować. Nie doczytałem że @Paweł83 napisał, że posiada w innym pokoju przyłącze światłowodowe od Orange też. Więc Orange jak już podłączy internet, to pod tamto włókno. Chyba, że będziesz chciał w innym miejscu mieć, to ci to jakoś przespawają w inne miejsce. Chyba, że to jest tylko gniazdo a korzystają ze splittera tego operatora co teraz masz, to wtedy tylko kwestia przepięcia.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Internet stacjonarny Orange światłowód po światłowodzie firmy Stansat


@-brtk-napisał(-a)

Jeżeli Orange posiada swój kabel, to po czyjejś infrastrukturze nie puści internetu, bo nie będzie im się to kalkulować. Nie doczytałem że @Paweł83 napisał, że posiada w innym pokoju przyłącze światłowodowe od Orange też. Więc Orange jak już podłączy internet, to pod tamto włókno. Chyba, że będziesz chciał w innym miejscu mieć, to ci to jakoś przespawają w inne miejsce. Chyba, że to jest tylko gniazdo a korzystają ze splittera tego operatora co teraz masz, to wtedy tylko kwestia przepięcia.


No właśnie dlatego pytam autora wątku czy fizycznie w domu ma dwa przyłącza.