Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet Światłowodowy - jak to jest?

ROZWIĄZANE

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Internet Światłowodowy - jak to jest?


@gilbannapisał(-a)

U mnie akurat - jak już wcześniej wspomniałem jest Warszawa. Koło domu jest studzienka Orange, a tam gdzie tej studzienki nie ma to są właśnie słupy, ale z kablami miedzianymi Orange. To z jednej strony ulicy. Z drugiej kable idą od budynku do budynku po takich ceramicznych zaczepach jak na tej latarni:

 

Tylko że one są przyczepione do budynków. Były one jeszcze za komuny instalowane. Nie wiem jak się one fachowo nazywają. Teraz pewnie już takich nie robią.


Każdą ulicę czy obszar miasta trzeba rozpatrywać inaczej. Operatorzy najchętniej wchodzą tam gdzie po primo jest infrastruktura techniczna, po drugie primo jest duża saturacja klientów. Mówiąc najprościej wchodzą tam gdzie przy minimalnym nakładzie finansowym uda się jak najwięcej zarobić. Tak działa każda korporacja. Nikt niczego nie robi dla idei czy z dobroci serca.  


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Czyli może być tak, ze do tych 5 gniazdek z OTO ID idzie jeden kabel, który u tak w piwnicy jest lub na strychu w POP?

 

dziękuje. Marketing się liczy, 10 Gbit symetrycznie na GPON to tak sobie jest mimo RAID 5 na Nvme


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Dlatego też jest coś takiego jak państwo czy miasto, czy gmina którzy powinni wkroczyć o pomóc obywatelowi w takich sprawach. Można przeczytać nawet tu że tam w Szwajcarii są linie światłowodowe miejskie, jest też operator narodowy. Tu w Polsce takiego nie ma bo został sprzedany, miasto - Warszawa też nie chce linii światłowodowych kłaść bo są prywatni operatorzy którym powinno się opłacać kable położyć.

 

Ja kiedyś nawet dzwoniłem do UKE i kobieta na infolinii była zdziwiona że nikomu się nie opłaca u mnie podłączyć Internetu. Stąd wniosek - urzędnicy nie mają o wielu rzeczach pojęcia.

 

Wracając do tych izolatorów porcelanowych - tu akurat do nich są przyczepione tylko i wyłącznie kable telefoniczne. Kable elektryczne do wszystkich budynków idą w ziemi - zresztą aluminiowe. Wszystkie domki w mojej okolicy (tzw bliźniaki) były budowane w latach 70-siatych ubiegłego wieku za głębokiej komuny w większości dla pracowników FSO oraz firmy budowlanej która je stawiała. Zresztą u mnie w domu - w ścianach też są właśnie kable aluminiowe - elektryczne.    


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Internet Światłowodowy - jak to jest?


@gilbannapisał(-a)

Dlatego też jest coś takiego jak państwo czy miasto, czy gmina którzy powinni wkroczyć o pomóc obywatelowi w takich sprawach. Można przeczytać nawet tu że tam w Szwajcarii są linie światłowodowe miejskie, jest też operator narodowy. Tu w Polsce takiego nie ma bo został sprzedany, miasto - Warszawa też nie chce linii światłowodowych kłaść bo są prywatni operatorzy którym powinno się opłacać kable położyć.

 

Ja kiedyś nawet dzwoniłem do UKE i kobieta na infolinii była zdziwiona że nikomu się nie opłaca u mnie podłączyć Internetu. Stąd wniosek - urzędnicy nie mają o wielu rzeczach pojęcia.

 

Wracając do tych izolatorów porcelanowych - tu akurat do nich są przyczepione tylko i wyłącznie kable telefoniczne. Kable elektryczne do wszystkich budynków idą w ziemi - zresztą aluminiowe. Wszystkie domki w mojej okolicy (tzw bliźniaki) były budowane w latach 70-siatych ubiegłego wieku za głębokiej komuny w większości dla pracowników FSO oraz firmy budowlanej która je stawiała. Zresztą u mnie w domu - w ścianach też są właśnie kable aluminiowe - elektryczne.    


Dlatego jest projekt rządowy POPC. A że działa jak działa to już inna kwestia. Co do zdjęcia to pokazałeś na nim zwykłe kable energetyczne na porcelanowych izolatorach. Kabli telefonicznych brak.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Wiem. Tylko że pokazałem przykładowy słup ze zdjęcia w Internecie z takimi izolatorami, ponieważ nie znam ich fachowej nazwy i nawet ich samych do kupienia nie udało mi się znaleźć. W tym wypadku są one przytwierdzone do ścian budynków, są ciut mniejsze. Reszta to samo.

 

Czyli ten słup był tylko przykładem i niczym więcej.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

W pewnym zachodniopomorskim miejscu gdzie królik i lis sobie nawzajem dobranoc mówią były słupy bodajże Enei. Takie betonowe właśnie niskiego napięcia .

 

jakis zapaleniec chciał internetu i o dziwo dogadał się z Orange. Wszyscy się złożyli, pozwolenia były .

 

doszlo do konfliktu o dzierżawę słupów bo co do czego przyszło to

sie okazało ze do każdego trzeba by dokładać kilkadziesiąt pln . Pomógł UKE ale nieba tyle aby sie udało. 

teraz o ile się nie mylę są stawki ustawowe i teraz by sie

udalo ale wcześniej nie.

 

to ze coś jest to jeszcze nic nie oznacza. Tu jest wiele podmiotów i one maja to w poważaniu 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Co jak co ale Orange mistrzem strategicznym w planowaniu swojej sieci to nie jest. Od zawsze wchodzili tam, gdzie była już duża konkurencja, a ludzie przyzwyczaili się w większości do swoich operatorów i nawet nie śni im się zmiana. (a najlepszym przykładem jest mój blok, gdzie pisałem do Orange by weszli ze światłem, bo obok zaraz jest, to UPC weszło ponad rok przed nimi [ich studzienkami :D], pozabierali klientów, a Orange na cały blok 40+ mieszkań ma z niecałe 10 klientów, a mieli monopol w postaci ADSL/VDSL kiedyś) W szczególności jak to jest UPC, które bije cenowo takie Orange w pakietach z telewizją, z resztą z promocjami pod adres pod względem internetu też. Doszło przecież do tego, że wykłócali się o stwierdzenie światłowód w UPC.

A mogli zacząć robić to co robią teraz, wchodzą do domków jednorodzinnych i robią podłączenia do lokalizacji, gdzie ludzie nie mają żadnej alternatywy.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Takich przykładów można mnożyć. Widocznie machina Orange jest tak duża że zanim się zacznie toczyć trzeba dużo czasu. Pewnie wystarczało im że trzepali kasę od UPC za dzierżawę kanalizacji.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

A jesteście pewni ze to tez taki zloty biznes?

znowu będąc adwokatem diabła powiem patrząc na polskie ARPU ze motywacje

maja do Budowy sieci marna .

 

jak dodamy do tego polskie warunki urzędowych perturbacji to cóż nawet Orange może nie mieć ochoty


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Internet Światłowodowy - jak to jest?

W 2018 mieli już ponad 3 mln gospodarstw podłączonych to zapewniam Cię że motywacji mają dużo. Plany na 2020 to 5 mln przyłączeń. Poza tym miedź już przechodzi do historii i muszą inwestować żeby liczyć się na rynku. Nokia kiedyś nie dostrzegła potencjału smartfonów i skończyło się to dla niej kiepsko.