Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 26
  • 0

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

Dzień dobry,

Temat jakich wiele na tym forum więc będę starał się pisać w skrócie.

Program POPC.01.01.00-30-0027/20 obszar 4.30b WIELKOPOLSKI część B miejscowość Sobiesęki Trzecie 12a oraz Sobiesęki Trzecie 10 (Województwo Wielkopolskie, Powiat Kaliski, Gmina Szczytniki). Wiem, że wykonawcą NIE JEST Orange tylko INEA/Fiberhost ale to chyba jedyne forum gdzie znajdę (mam nadzieję) jakieś informacje. Do listopada na internet.gov.pl adresy były planowane do rozbudowy. Teraz takiej informacji brak. Nawet dwa pustostany mają możliwość podłączenia do światłowodu. Według wyszukiwarka.uke.gov.pl adres 12a oraz 10 był objęty podłączeniem światłowodu z programu POPC do dnia 13-10-2023. Prace w miejscowości zostały już zakończone, a sąsiedzi mogą korzystać już ze światłowodu. "Skrzynki" znajdują się na słupach energetycznych, które znajdują się na granicy działek. Do najbliższego słupa mam 15 metrów. Na słupie jest pozostawiony odcinek światłowodu do podłączenia mojego budynku. Od panów montujących światłowód na słupach dowiedziałem się, że nie będzie problemów z podłączeniem budynku do światłowodu. 

 

Według materiałów, które są zamieszczone na stronie https://www.gov.pl/web/cppc/publikacja-listy-tzw-bialych-plam--zaczynamy-kolejny-etap-budowy-sieci-s... dalsza część wsi jest planowana do objęcia rozbudową sieci światłowodowej. Nadal jednak nie ma na tej liście wymienionych przeze mnie adresów. A możliwości zmiany adresów na tej liście oczywiście już brak.
Co więcej - wg tego wykazu adres Sobiesęki Trzecie 9b będzie objęty kiedyś planowaną rozbudową a na stronie internet.gov.pl, czy na stronie wykonawcy światłowodu adres ten już jest w zasięgu a nie był przewidziany do podłączenia z programu POPC. Czy to oznacza, że wykonawca zmienił adresy wg dokumentu UKE PROCES WYZNACZANIA I WYŁĄCZANIA ADRESÓW? "Dodatkowo po podpisaniu umowy beneficjent ma możliwość wymiany punktów adresowych, które zobowiązał się objąć zasięgiem na inne w obrębie danego obszaru konkursowego. Wymiana do 15 % zadeklarowanej wartości punktów adresowych dokonywana jest bez konieczności jej akceptacji przez CPPC, poprzez pisemną informację wskazującą, które punkty adresowe zostały wymienione."

 

Oczywiście zapotrzebowanie zgłaszałem i na wyszukiwarka.uke.gov.pl i na internet.gov.pl i u wykonawcy. Widać opłaca się nic nie robić, leżeć do góry brzuchem i czekać aż samo spadnie 🙂

 

Kontaktowałem się już z:

- Fiberhostem mailowo (odpowiedź jak od bota - przyłącza nie ma i nie będzie, proszę zgłosić zapotrzebowanie i czekać - tak zrobiłem już dawno); 

- bialaplama@cppc.gov.pl, zespol_popc@cppc.gov.pl (identyczna odpowiedz, adresy nie zostały uwzględnione w puli punktów adresowych wyznaczonych do konkursów POPC, KPO i FERC. Na obecnym etapie aktualizacja listy o nowe punkty adresowe jest niemożliwa, proszę pisać do UKE) - No chyba błąd bo w wykazie do podłączenia adres jest https://arch.cppc.gov.pl/images/4_30b.csv 

- sekretariat.dsa@uke.gov.pl oraz sekretariat.DT@kprm.gov.pl, (brak odpowiedzi)

Z Urzędem Gminy nawet nie próbowałem się kontaktować bo to jest "gmina-żart" - walczą z masztami komórkowymi, zero informacji o budowie światłowodu.

 

I teraz pytania bo od czytania tych wszystkich tematów na forum to już mętlik w głowie mam: 

1. Warto w ogóle pisać listownie do Orange do Skierniewic skoro nie są wykonawcą? Bo w jednych tematach użytkownicy piszą, że nic nie szkodzi napisać o dorejonizowanie albo o kontakt operator-operator a w innych tematach że nie warto.

2. Do Fiberhosta listownie o dorejonizowanie? Bo niby beneficjenci mają prawo do rozszerzenia zasięgu w ramach inwestycji własnych. Tylko jak to wygląda skoro nie mogą korzystać z rozwiązań POPC - musieli by ciągnąć nową nitkę światłowodu od głównej "rozdzielni" oddalonej około 1km czy po prostu podłączyli by z tego co zostawili dla mnie na słupie?

3. Mam czekać 5 czy 7 lat, czy ile tam wynosi okres trwałości projektu? (Kto to wymyślił?)

4. Co jeszcze mogę zrobić, z jakimi instytucjami się skontaktować żeby cokolwiek ruszyć?

 

Czy mam po prostu odpuścić.

 

 

--------------

Miało być krótko.


Screenshot_20240123_0725331_Chrome.png20240122_073331.jpgdofinan.png

 

 

 

 

__________________

*Doprecyzowana nazwa tematu - moderator Wojciech.

18 ODPOW. 18

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12997
  • 53371
  • 620

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

@mat36  tak na logikę, to zrobiłeś i dowiedziałeś się wiele. O wiele lepiej się orientujesz niż większość z forumowiczów. 

Co poradzę? Ja bym pisał pismo do FH donwiafomosci  UKE o wykluczeniu cyfrowym z mapką i propozycją współfinansowania budowy przyłącza.

Niech określą co masz wykonać ze swojej strony, jaki jest zakres i koszt przyłącza do Twojej posesji i jakie uwarunkowania prawne ewentualnie wykluczają ich działania na rzecz dorejonozowania.

Poleconym z mapką i tak jak tu, że szczegółami.

Może się złamią 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

@ do Orange nie ma sensu pisać bo to nie ich inwestycja. Jak już to do Inea. Skąd wiesz że ten zapas kabla jest do Ciebie? Co mówią kiedy składasz zapotrzebowanie na neta? Kabel powieszony to co mówią że adresu Twojego nie widzą czy jak?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 26
  • 0

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

Do INEA pisałem to kazali pisać do fiberhosta jako wykonawcy. Zapas jest dla mnie bo do sąsiadów idzie na innych słupach naokoło mojej działki, do sąsiada naprzeciwko (też nie podłączonego nr 10) idzie przekop pod drogą że słupa obok. Zapotrzebowania nie mogę złożyć u Orange/T-Mobile/plusa/Netii/INEA/kogokolwiek bo nie ma mojego adresu w ich bazie adresowej. A u Fiberhosta na pytania odpowiada raczej bot, same ogólniki ”przyłącze multi-światłowodowe w podanej lokalizacji nie jest jeszcze gotowe do użytku. Kiedy pojawi się już możliwość świadczenia usług w technologii światłowodowej pod wskazanym adresem, zostanie on przekazany do obsługi dostawcom Internetu i TV, jednak data przekazania do eksploatacji przyłącza nie jest jeszcze znana. W takiej sytuacji, jeśli złożył już Pan subskrypcję na stronie https://sprawdz-zasieg.com/, otrzyma Pan stosowne powiadomienie, gdy pojawi się możliwość zamawiania usług w technologii światłowodowej u dostawców."


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2516
  • 9023
  • 45

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

@mat36 jeśli żadnego sąsiada jeszcze nie podłączyli to pozostaje Ci czekać i ewentualnie dopytywać się w Fiberhost jak sprawy idą. Dziwne że Inea zlewa sprawę. W końcu to oni są inwestorem i nadzorują prace. Powinni zatem dokładnie wiedzieć na jakim etapie jest każda budowa. Spychologia w tym kraju to rzecz nagminna. Ulubiony przycisk urzędników "prześlij dalej".


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 1

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

Zapas kabla nie jest do Ciebie. To taka dobra praktyka. Gdy kabel zostanie zerwany to odwija się zapas i zespala kable w jednym miejscu a nie szuka się takiego samego kawałka i zespala w dwóch, to kosztuje czas technika i zwiększa tłumienie na włóknach. 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 26
  • 0

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

Nie chodzi mi o "kółko"  kabla wokół skrzynki tylko podczas rozwieszania panowie zostawili zapas cienkiego kabelka wyżej na słupie, widać na zdjęciu które dodałem w pierwszym poście.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 11
  • 40
  • 1

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC


@mat36napisał(-a)

Nie chodzi mi o "kółko"  kabla wokół skrzynki tylko podczas rozwieszania panowie zostawili zapas cienkiego kabelka wyżej na słupie, widać na zdjęciu które dodałem w pierwszym poście.


No tak, nie zauważyłem tego mniejszego.
Niestety i tak mocno się bym zdziwił gdyby naprawdę był do Ciebie. Gdy będziesz walczył o przyłącze nie powinieneś zwracać na to uwagi.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 7
  • 26
  • 0

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

Aktualizacja 1

8 lutego zadzwoniła do mnie pani z Fiberhosta z pytaniem czy jestem zainteresowany podłączeniem światłowodu, ponieważ zgłaszałem zapotrzebowanie na ich stronie. W ciągu miesiąca ma odwiedzić mnie technik w celu ocenienia możliwości technicznych a w ciągu pół roku mają mnie teoretycznie podłączyć. Koszt takiej przyjemności: 2500 ZŁ, a do dzisiaj (25.02) technika brak. Zobaczymy jak się sprawa rozwinie. Pani nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie dlaczego zostałem pominięty i gdzie mogę jeszcze się zgłosić.

 

Aktualizacja 2

Poniżej wklejam też odpowiedź jaką otrzymałem z UKE.

(do moderacji: dane osobowe pominąłem) 

 

Warszawa, 22 lutego 2024 r.

 

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na zapytanie z dnia 30 stycznia 2024 r. dotyczące możliwości podłączenia
adresów z miejscowości Sobiesęki Trzecie do sieci światłowodowej, przedstawiam
następujące informacje.
Urząd Komunikacji Elektronicznej brał udział w wyznaczaniu obszarów interwencji Programu
Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach II konkursu POPC w 2016 r. UKE wyznaczył
(w obszarze 3.4.30.57 KALISKI) 1134 punkty adresowe w gminie Szczytniki, jako białe plamy
NGA (punkty adresowe, które nie znajdują się w zasięgu sieci dostępu do Internetu
umożliwiającej świadczenie usług dostępowych o przepustowości co najmniej 30 Mb/s).
Na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa można znaleźć informacje na temat tego,
które punkty adresowe zostały wskazane przez UKE jako możliwe do objęcia zasięgiemhttps://form.teleinfrastruktura.gov.pl/nuts3/POPC02_3_4_30_57.csv jak i listę punktów
wybranych przez beneficjenta (INEA S.A.), które zadeklarował on objąć zasięgiem
https://arch.cppc.gov.pl/wp-content/uploads/obszar_3_4_30_57.csv
Z zamieszczonych powyżej danych wynika, że wskazane przez Pana adresy nie znalazły się
na liście punktów adresowych wyznaczonych przez UKE do udziału w POPC. Wskazane
punkty adresowe zostały wykluczone, ponieważ adresy są z miejscowości dla której w 2016 r.
obowiązywał okres trwałości Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
W ramach IV konkursu POPC w 2019 r. UKE wyznaczył (w obszarze 4.30b WIELKOPOLSKI
część B) 50 punktów adresowych w miejscowości Sobiesęki Trzecie jako białe plamy NGA.
Na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa można znaleźć informacje na temat tego,
które punkty adresowe zostały wskazane przez UKE jako możliwe do objęcia zasięgiem
https://arch.cppc.gov.pl/images/4.30b_copy.xlsx jak i listę punktów wybranych przez
beneficjenta (INEA S.A.), które zadeklarował on objąć zasięgiem
https://arch.cppc.gov.pl/images/4_30b.csv
Z zamieszczonych powyżej danych wynika, że wskazane przez Pana adresy znalazły się
na listach punktów adresowych wyznaczonych przez UKE do udziału w POPC oraz wybranych
przez beneficjenta. Więcej szczegółów na temat procesu wyznaczania adresów do POPC
znaleźć można w opublikowanej przez UKE broszurze informacyjnej
https://uke.gov.pl/akt/proces-wyznaczania-i-wylaczania-adresow-w-popc,360.html.
Dodatkowo informuję, że beneficjent po podpisaniu umowy miał możliwość wymiany
wybranych punktów adresowych, ale musiał o tym fakcie poinformować Centrum Projektów
Polska Cyfrowa. W celu uzyskania więcej szczegółów na temat realizacji inwestycji 

na obszarze 4.30b w ramach IV konkursu POPC może Pan zwrócić się bezpośrednio do
ww. instytucji CPPC.
W dniu 2 czerwca 2023 r. zostały ogłoszone nabory zarówno w ramach KPO i FERC w których
UKE również brał udział w wyznaczaniu obszarów dofinansowania. W ramach FERC UKE
wyznaczył (w obszarze 5.30.07.b) 25 punktów adresowych w miejscowości Sobiesęki Trzecie
jako możliwe do dofinansowania.
Z zamieszczonych powyżej danych wynika, że wskazane przez Pana adresy nie zostały
wyznaczone w ramach KPO, ponieważ zostały zaraportowane przez beneficjentów do
systemu SIMBA, gdzie są raportowane punkty adresowe dla których sprawozdający planują
inwestycje.
Proszę mieć na względzie, że zgłoszenie popytu jest jedynie pomocniczym narzędziem
dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, które umożliwia im wygenerowanie informacji
o zapotrzebowaniu na usługi w obszarze ich działania. Ostateczną decyzję o objęciu
zasięgiem danego punktu adresowego podejmują operatorzy, badając opłacalność inwestycji
w danej lokalizacji. Prezes UKE nie dysponuje narzędziami prawnymi, które nakazywałyby
danemu przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu rozbudowę infrastruktury w danym budynku.

Z poważaniem
Dyrektor Departamentu
Strategii i Analiz


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12997
  • 53371
  • 620

Gmina Szczytniki - Pominięte adresy POPC

@mat36  ostatnie zdania odpowiedzi UKE mówią wszystko. To pieniądz rządzi planami rozbudowy sieci , a UKE tylko kieruje do beneficjentów kasę i pobożne życzenia 

Dalej uważam, że ze środków unijnych podłączane są przeważnie sprawy proste, na których się da zarobić, a reszta pominięta może celowo, aby te wspomniane 2500 zł jeszcze przytulić...