Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

Cześć,

właśnie dowiedziałem się na infolinii, że jeżeli mój dom widnieje w systemie sprzedażowym, to znaczy, że przewód światłowodowy już jest do niego podłączony i technicy "będą tylko wiercić w domu". Że what? Czy to prawda?

 

A pytałem dlatego, że prawdopodobnie technicy będą musieli poprowadzić przewód nad działką sąsiada. I co w takim wypadku? Przecież musiałbym mieć zgodę sąsiada.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@egzorcystaTak, tak będą chcieli zrobić , dlatego, że umownie jest coś takiego jak trasa kablowa zwyczajowa (tak to kiedyś usłyszałem od montera) która ktoś kiedyś wytyczył i inny nie negował...

Możesz sąsiadowi powiedzieć, że w ramach upiększania otoczenia zamienisz jeden brzydki kabel na cieńszy, inny...Jak będzie sam zakładał FTTH, to zrozumie. Jeśli nie będzie rozumiał, to sprawa się skomplikuje, gdyż dopuszczalne jest wykorzystanie słupa energetycznego do instalacji teletechnicznych, ale wymaga to zgody Zakładu Energetycznego, co niestety trwa i kosztuje. Nie zawsze się muszą zgodzić..

Poza tyt nie zawsze monterzy czy Operator chce się bawić w załatwienie tej sprawy w ten sposób, ale wszystkiego dowiesz się od montera (oblatanego w rejonie z tego typu sprawami). To najlepsze źródło informacji i element kombinujący w trudnych sytuacjach. On doradzi co zrobić, jak ładnie poprosisz i wyjaśnisz, że sie uparłeś na FTTH.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

15 ODPOW. 15

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@egzorcystaWszystko zależy od projektu. Jeśli dom ujęty jest jako "do wykonania za pomocą linii podwieszanej", to zapewne ktoś przewidział odpowiednie zgody i ustalenia. Jeśli nie to warto się zakręcić za alternatywą lub zgodą sąsiada.Przekonaj go , że będzie to jak najmniej biegło nad jego gruntem i absolutnie nie będzie kolidowało z niczym, lub przeszkadzało 🙂

Co mam na myśli pisząc "alternatywa"? Wszelakie inne sposoby dostarczenia kabla do domu bez podwieszania nad czyjąś własnością. Jak to zrobić? Trzeba zerknąć jaki element Twojej działki jest na tyle wysunięty w stronę słupa Orange z którego będą robić podwieszkę (dobrze jeśli masz w zasięgu dwa słupy np wzdłuż ulicy) i tam spróbować postawić cokolwiek, co by umożliwiało wykonanie podwieszki od słupa i do domu (czytaj: sztycę o odpowiedniej grubości i wytrzymałości) Nadają się również elementy ogrodzenia czy dodatkowe budynki gospodarcze. Nie widzimy obrazu sytuacji, więc trudno jest precyzyjnie doradzać. Zawsze można z takiego "dodatkowego słupa" zejść do ziemi i dalej nw rurce HDPE czy Arot podciągnąć pod ziemią do domu.

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@agat13 

Generalnie problem mam taki: nie wiem co zrobią technicy, a możliwości podłączenia są dwie, które ja widzę:

1) Ponad działką sąsiada, ale ze słupa teleinformatycznego (tak teraz idzie kabel telefoniczny i podejrzewam, że tak będą chcieli zrobić).

2) Bezkolizyjnie, ale z wykorzystaniem słupa elektryczno-teleinformatyczego.

 

Nie może być tak, że sobie przyjeżdżają technicy do montażu i stwierdzają, że nad sąsiadem poprowadzą. Czy mogę się spodziewać, że oni tak zrobią? Albo będą pytać sąsiada na miejscu? Przecież to jest niepoważne. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@egzorcystaTak, tak będą chcieli zrobić , dlatego, że umownie jest coś takiego jak trasa kablowa zwyczajowa (tak to kiedyś usłyszałem od montera) która ktoś kiedyś wytyczył i inny nie negował...

Możesz sąsiadowi powiedzieć, że w ramach upiększania otoczenia zamienisz jeden brzydki kabel na cieńszy, inny...Jak będzie sam zakładał FTTH, to zrozumie. Jeśli nie będzie rozumiał, to sprawa się skomplikuje, gdyż dopuszczalne jest wykorzystanie słupa energetycznego do instalacji teletechnicznych, ale wymaga to zgody Zakładu Energetycznego, co niestety trwa i kosztuje. Nie zawsze się muszą zgodzić..

Poza tyt nie zawsze monterzy czy Operator chce się bawić w załatwienie tej sprawy w ten sposób, ale wszystkiego dowiesz się od montera (oblatanego w rejonie z tego typu sprawami). To najlepsze źródło informacji i element kombinujący w trudnych sytuacjach. On doradzi co zrobić, jak ładnie poprosisz i wyjaśnisz, że sie uparłeś na FTTH.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

Dzięki za odpowiedź. Czyli dzieje się to, co myślałem, że było możliwe tylko w PRLu. Otóż przyjdą technicy i jak gdyby nigdy nic będą ingerować w własność sąsiada. Niesamowite. Jest tyle procedur a na taki jakże powszechny przypadek nie ma. Podejście międzynarodowej firmy "jakoś to będzie".


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12959
  • 53225
  • 617

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@egzorcysta  tak to się zazwyczaj dzieje. I powiem więcej. Kto mieszka i sam korzysta z tego rozwiązania, zrozumie innych. Słupy stoją tam gdzie je postawili wieki temu... Idealnym rozwiązaniem byłyby słupki kablowe, ale to kosztowne. Przeanalizuj na przykład zakopanie rury HDPE od słupa do granicy Swojej posesji. Omów to w przypadku braku innych rozwiązań  monterami. Zawsze coś podpowiedzą

Anonim

Nie dotyczy

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

Ależ oczywiście, że tak to nie działa... No i nie wiem skąd Wam przyszło do głowy, że można coś podwiesić nad działką sąsiada bez jego zgody... ! Nie można i koniec. Ale... Na etapie projektowania a potem realizacji ktoś pozyskiwał zgody na podwieszenia kabla i zgodę na tzw. służebność przesyłu. Jeśli sąsiad się zgodził to nie powinno być teraz problemu. No chyba, że przebieg nowego kabla do twojego domu przechodzi przez zupełnie inną działkę, która również do niego (lub kogoś innego) należy. W takiej sytuacji oczywiście należy uzyskać zgodę właściciela tego gruntu na przeprowadzenie kabla nad lub pod tą działką. Tyle.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@Anonim 

Nie sądzę. Sąsiad na obecny kabel telefoniczny zgodził się ponad 20 lat temu a potem mu się zmarło. 

Teraz jest nowy.

Będzie pewnie tak: zamówię ten internet, przyjadą technicy i zaczną prowadzić światłowód tą trasą, gdzie jest teraz telefoniczny. 

Czyli jeżeli sam z nim nie uzgodnię, to będzie zdziwiony.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5496
  • 22113
  • 181

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

@egzorcysta 

No nie wiem. Na NO były też opisywane przypadki kiedy brak zgody na podwieszkę blokował podłączenie.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 54
  • 100
  • 0

Dostępność światłowodu w systemie sprzedażowym a fizyczne przyłączenie / sąsiad

Do sąsiada ciagli po słupach Taurona i przed montażem przyszedł sąsiad z kartką (2 zdania) czy wyrażam zgodę na podwieszke aby dalej szedł do jego domu. 

Oczywiście mu podpisałem bo mieszkamy w takim terenie że ani neta, ani GSM/LTE 😉