Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 186
  • 312
  • 2

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

Witam. Mieszkam w domku jednorodzinnym w Warszawie. W moim rejonie Orange nie było zainteresowane położeniem światłowodu, ale zrobiła to konkurencja na słupach oświetleniowych, więc do niej został przeniesiony Internet.

 

Na kablu miedzianym został się tylko telefon stacjonarny, którego moja mama wykorzystuje głównie do rozmów ze swoją siostrą w USA, jako, że w ramach zawartej umowy kiedyś tam, dawno temu, Orange dało taką promocję, a nikt inny czegoś takiego nie oferuje.

 

Dlatego chciałem się dowiedzieć jak długo te kable miedziane będą utrzymywane, tylko do obsługi telefonii stacjonarnej?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1684
  • 7318
  • 59

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

Zapoznaj się z wątkiem Rozwiązano: Likwidacja sieci miedzianych - Nasz Orange - 374500

 

W Polsce na razie wiadomo że priorytetem jest świałowód i nie ma konkretnej daty wyłączenia miedzi (jak we Francji) z użytku. Póki co sieć jest utrzymywana, mimo że jest kosztem to nadal jest dużo usług telefonii stacjonarnej jak i internetowych ADSL/VDSL.  

 

Grupa będzie kontynuować modernizację swoich sieci stacjonarnych i komórkowych, przechodząc na łącza szerokopasmowe i likwidując do 2030 r. sieć miedzianą we Francji oraz sieci 2G i 3G we wszystkich krajach Europy.

Nowy plan Orange: wyłączymy sieć miedzianą, 2G i 3G (gsmonline.pl)

 

Oryginalny tekst: Lead the future: Orange presents its new strategic plan - Newsroom Orange Group

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 1684
  • 7318
  • 59

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

Zapoznaj się z wątkiem Rozwiązano: Likwidacja sieci miedzianych - Nasz Orange - 374500

 

W Polsce na razie wiadomo że priorytetem jest świałowód i nie ma konkretnej daty wyłączenia miedzi (jak we Francji) z użytku. Póki co sieć jest utrzymywana, mimo że jest kosztem to nadal jest dużo usług telefonii stacjonarnej jak i internetowych ADSL/VDSL.  

 

Grupa będzie kontynuować modernizację swoich sieci stacjonarnych i komórkowych, przechodząc na łącza szerokopasmowe i likwidując do 2030 r. sieć miedzianą we Francji oraz sieci 2G i 3G we wszystkich krajach Europy.

Nowy plan Orange: wyłączymy sieć miedzianą, 2G i 3G (gsmonline.pl)

 

Oryginalny tekst: Lead the future: Orange presents its new strategic plan - Newsroom Orange Group


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 197
  • 678
  • 0

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

Gilban jeśli będziesz mieć światłowód to do routera FunBox 6 również Możesz podłączyć telefon stacjonarny który będzie wtedy działał w trybie VOIP i będziesz mieć darmowe połączenia ze stacjonarnego do Kanady i USA


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5948
  • 24187
  • 203

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?


@gilbannapisał(-a)

...

kable miedziane będą utrzymywane, tylko do obsługi telefonii stacjonarnej

...


Do telefonii stacjonarnej kable miedziane nie będą potrzebne, zmigruje ona do VoIP i po krzyku. Utrzymywanie łącza po kablach miedzianych równolegle z łączem światłowodowym jest nieracjonalne, telefon może działać na światłowodzie lepiej niż na miedzi. Kwestia oferty. Jesteś pewien że Orange nie świadczy usług na sieci tego operatora który robił ci przyłącze światłowodowe? Jest szansa że coś byś mógł zaoszczędzić przenosząc wszystkie usługi do Orange.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13865
  • 57014
  • 684

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

@gilban  według mnie kable miedziane mają się dobrze i jeszcze kilka/kilkanaście lat posłużą. Dlaczego? Bo nie ma alternatywy 

Światłowody nie dotrą wszędzie ze względu na koszty (sami widzicie co się dzieje nawet przy dofinansowaniu z unii - nikt nie chce realizować pewnych terenów), a miedź już jest...

Jak tylko nie zapadną decyzję podobne do strzału w kolano i to na własne życzenie, miedź będzie utrzymywana 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2697
  • 9857
  • 51

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

@gilban z informacji prasowych sprzed bodaj 2 lat wynikało że gdzieś koło roku 2030 mają zniknąć kable miedziane. Czy tak się stanie trudno stwierdzić.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

Ale rozbudowy brak. Nie chca nigdzie - w mojej lokalizacji linia miedziana ma 700 metrow do DSLAMa i ja powitalbym chetnie VDSL2+ choc swiatlowod jeest 50m obok ale dorejonizowania odmawiaja chocby za doplata.

 

Co Orange PL robi z kartami VDSL2+ ze zdemontowanych DSLAMow tam gdzie Swiatlowod Inwestycje zrobi FTTH? Refurby i na  rynki Afryki ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13865
  • 57014
  • 684

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

@impetiginisatio  to nie tak, że stare zasoby centralowe likwidowane są totalnie. To żywy organizm ulegający także uszkodzeniom. Karty wykorzystywane są w innych miejscach, ale zapewne rzadko na rozbudowę.

Po co kupować nowe jakzdjete są dostępne. Zapewne sieć miedziana nie będzie rozbudowywana, stąd Twój problem z podniesieniem opcji dostępności usługi do VDSL. Poza tym wymiana kart to inwestycja, a te na miedzi są ograniczone 

Zastanawiam się jednak odnośnie pytania głównego, co się stanie oo likwidacji miedzi z ISDN-ami, łączami dzierżawiony mi, czy HDSL-ami??? Też będą jednostronnie wypowiadane na rzecz LTE,5G czy FTTH? A alarmy, pożarówka? To musi mieć stałe łącze....


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 604
  • 1553
  • 3

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

mysle ze to bedzie wymienione na Low Energy LTE, LTE-M do ruchu M2M

Zreszta juz w PL Orange jest liderem w ilosci SIM dla ruchu M2M - obsluga monitoringow, sterowanie procesami przemyslowymi, sygnalizacja uliczna, windami etc.

 

Pozniej zapewne migracja na 5G tegoz. W Szwajcarii na przyklad niektorzy z operatorow, ktorzy oficjalnie pozbyli sie 2G - no owszem, pozbyli sie go i nie zalogujesz sie do niego, nie widac w nowoczesnym smartfonie ale na NetMonitorze widac bardzo waskie pasemko i ono jest wlasnie do tych celow lokalnie zachowane, gdzie fabryka nie chciala zmieniac technologii i chyba zostawiono jedna szczeline FDMA na 2G.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 186
  • 312
  • 2

Do kiedy Orange będzie utrzymywało orientacyjnie kable miedziane? I co potem?

@j131  , @abcd - niestety nie. Nazwa handlowa operatora z którym została podpisana umowa to FiberX. A głównym właścicielem wszystkich światłowodów jest firma Virtuaoperator. I gdy nawet teraz wszedłem na stronę Orange, to proponują prędkość do 20 Mbit, czyli starutką Neostradę. Z obrazka wykasowałem tylko numer budynku. 

z drugiej strony Orange w mojej okolicy ma bardzo słaby zasięg Internetu mobilnego i telefonii komórkowej. Więc w sieci Play, w tej chwili korzystam z oferty Vectry, bo jest tanio, a ja jestem osobą niepełnosprawną i nie stać mnie żeby dużo płacić. Sam Internet wykupiła siostra o prędkości 1 Mbit i cały dom z niego korzysta. A do telefonii mobilnej, jest tu bardzo dużo domków jednorodzinnych, jeden przy drugim prawie i akurat z Play jest najlepiej. 

 

@impetiginisatio Tylko gdy się pytałem w Orange, gdyby zmienić to na telefon mobilny (czyli przenieść numer stacjonarny do telefonii komórkowej i zastosować router tylko do rozmów telefonicznych, to mi powiedzieli, że wtedy promocja na wykonywanie połączeń do USA by nie działała. Czyli dziwna sytuacja. I jako że mam niepełnosprawność umiarkowaną i w tym głuchotę, czyli bez aparatów słuchowych nie jestem w stanie funkcjonować, to na linii miedzianej, gdy na niej nie ma Internetu i innych usług, Orange może mi zaproponować telefon stacjonarny za pół ceny.

gilban_0-1725976267164.png