Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

Naiwne pytanie.

W miejscowości w ktorej jestem bałagan jest oszałamiający. No i niestety - w wyniku owego bałaganu polowa miejscowości dostanie POPC a polowa nie. Ta druiga wykluczona polowa formalnie ma VDSL a wiec formalnie nie ma bialej plamy. Wszyscy zadowoleni, UKE nie może od miesięcy zaktualizować białych plam.

 

VDSL nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Bylo natomiast od zawsze na papierze, wiec fikcja wszystkim pasuje. Zgloszenie tegoz nie ma sensu bo panie, to departament map, tam moze pisac tylko departament kontroli, a departament kontroli nie robi kontroli na wniosek obywatelski...

 

No i wszyscy zadowoleni. Jak w ludowym wojsku polskim - sztuka jest sztuka. Podłączają teraz niezamieszkałe rudery.

 

Moje pytanie dotyczy czego innego

 

Czy przy okazji POPC Orange robi przyłącza zainteresowanym, ktorym potem po okresie trwalosci inwestycji podlaczy czy przygotowuje sobie cokolwiek z wlasnych srodkow czy najzwyczajniej - mamy na 50 przylaczy od POPC, robimy 50 i ani jednego wiecej a reszta to za 50 lat nawet?

 

Dziekuje

39 ODPOW. 39

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

Okres trwałości projektu to min. 5 lat. Więc ciężko przewidzieć jakie decyzje biznesowe będą co najmniej 2 lata. Na razie przyłącza nie są robione bo to niemożliwe.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

ale w kwestii formalnej-

skoro popc daje na powiedzmy 50 punktow jak w excelu ma byc 50 i ani jednego wiecej...

 

logika podpowiada ze operator moglby przy okazji prac geodezyjnych i tak dalej ( nie mam na mysli trwalosci projektu i okresu zastrzezonego) sobie przygotowac tam, gdzie by mu pasowalo - za swoje. Skoro dostal pieniadze na punkty i pukkrty rezerwowe to formalnie przeciez nikogo z popc nic nie powinno obchodzic...

 

ja wiem ze to jest Polska i POPC moze powiedzuiec - domiar i kara, bo my wam dalismy na 50 punktow i 5 rezerwowych a wy sobie burzuje podlaczyliscie 56 czyli jeden wiecej a wiec kara domiar zwrot dotacji...

 

czy to tak mneij wiecej dziala? Bo skoro jest jak w ludowym wojsku polskim i punkty sa punkty to wiadomo biurwa zabetonuje sytuacje na lata az do nastepnego projektu - bo mowimy o miejscu gdzie przylacza beda albo z popc albo w ogole ...choc ludzilem sie troche i ludze sie, ze byc moze...


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

Logika tego nie podpowiada. Niestety jeśli Twój samorząd nie lobbował wcześniej, to wiele nie przyśpieszysz. Trzeba czekać na kolejną rundę.

Zrozum jak działa UE. Podstawą jest wolny rynek. Oczywiście on jest w teorii, bo wiele rzeczy jest regulowanych przez państwo. Program POPC jest przeznaczony na tereny tam gdzie nie opłaca się inwestować komercyjnie operatorom (Orange jest prywatną firmą a nie narodowym przedsiębiorcą itp. inni operatorzy mają udziały Skarbu Państwa i może oni powinni też budować? to na inny temat). Ponieważ na rynku jest wiele firm na każdym terenie do POPC jest wybrana jedna. Nie zawsze jest to Orange. Taka firma musi udostępniać "kable" po "rozsądnych cenach". Jednak posiadanie "własnych kabli" daje dużą przewagę rynkową. Dlatego nie można podłączać innych. Bo jeśli na danym terenie operatorowi się kalkuluje podłączać "komercyjnie", to nie powinien brać dofinansowania UE - środki powinny wówczas trafić w bardziej zacofane tereny. Takie jest ogólne myślenie.

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

ja to doskonale wiem, w wiadomosci prywatnej pisalem przeciez...

 

Tam albo podlacza z POPC albo w ogole. Na slupie jest zapas kabla w petli i mnie to zastanawia czemu, bo i puszczaja kable pod ziemia. Do glowicy telekomunikacyjnej mam 30 metrow.

Polowe wsi podlaczaja z POPC tam gdzie formalnie tlumienie i line attenuation z nieistniejacego VDSLa robilo biale plamy.

 

no i zastanawiam sie czy Orange mysli perspektywicznie czy maja to w nosie i czekaja na nowe rozdanie z POPC. Bo jesli w wyniku balaganu tak zostanie to bedzie ciekawie,.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

Różne są intencje. Jeśli dobrze pamiętam to mieszkasz w okolicy z zabudową "jednorodzinną" - nie zakładaj, że wszędzie na "papierze" jest po jednym "punkcie adresowym" na posesji, szczególnie jak ktoś robił dobudówkę czy dziełił/łączył działki. Orange też niekiedy decyduje się robić zapas - bo są klienci co zamawiają po 2-3 usługi na jeden adres.

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?


@impetiginisationapisał(-a)

 

 

Czy przy okazji POPC Orange robi przyłącza zainteresowanym, ktorym potem po okresie trwalosci inwestycji podlaczy czy przygotowuje sobie cokolwiek z wlasnych srodkow czy najzwyczajniej - mamy na 50 przylaczy od POPC, robimy 50 i ani jednego wiecej a reszta to za 50 lat nawet?

 

Dziekuje


Nie. Tam gdzie dostał kasę z budżetu państwa tam robi to co dostał do wykonania bo z tego będzie rozliczony a nie z tego że dołożył jeszcze 5 domków ot tak bo stały blisko. Możesz tylko liczyć że będzie dogęszczenie białych plam w kolejnym rozdaniu adresów POPC. Jeśli nie to pozostaje czekać 5 lat aż będzie można wykorzystać tą sieć w celach komercyjnych. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 92
  • 120
  • 0

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

@Piotrekk85 

Przecież w UKE mi mówili że okres trwałości się nie liczy, jeżeli orange z własnych środków robi

Jak nie wierzysz to sam zadzwoń, powiedz żeby przełączyli cię do gościa który zajmuje się POPC


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

Tak. Ale nie może wykorzystać ani kawałka z sieci dostępowej zarobionej w ramach POPC. Więc musi niektóre elementy dublować.

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Czy Orange przy okazji POPC robi przylacza z wlasnych srodkow?

MatixerPL --------Tak, ale ulica kolegi chyba jest robiona z POPC. Tak przynajmniej zrozumiałem.