Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 157
  • 593
  • 2

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

Wracam z kolejnymi pytaniami😉

Dzisiaj wjechała koparka i rozdzielnia światłowodowa,ale zastanawia mnie dlaczego robią przekopy do każdego  domu (ogrodzenia)?

Czy światłowód jest ciągnięty właśnie do granicy działki a następnie dalej (przez montera końcowego),gdy już zamówimy usługę?

Niepokoi mnie to,ponieważ gdyby tak było to światłowód dla sąsiada byłby wypuszczony w najgorszym możliwym dla mnie miejscu,czyli na skraju domu gdzie po pierwsze przebiega furtka (w sumie mało ważne),po drugie jest wkopany system nawadniający (myślę,że da się obejść) no i po trzecie,musieliby kabel ciągnąć po elewacji co jest ogromnym problemem.

Bez problemu zgodziłbym się na umieszczenie kabla w innym miejscu,ale będzie to jakieś dodatkowe 16m kabla-jest to możliwe do dogadania,czy raczej wątpliwe?

 

________________
* Wydzieliłem z tematu Plany infrastrukturalne FTTH i niezgodność numeracji budynków – moderator Michał

22 ODPOW. 22

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13358
  • 54782
  • 647

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@Tomiii Czasem jest tak, że od razu doprowadzają do budynku, a czasem zostawiają nawet przed płotem w miejscu, gdzie będzie wchodził na działkę. Musisz się dogadać z wykonawcą. 

Możesz, tak myślę...

Projekt jasno określa gdzie kabel wejdzie na działkę i tego raczej powinni/chcą się trzymać wykonawcy. W zależności jednak od trudności i infrastruktury na terenie Twojej własności możesz zarządzać trasą i przebiegiem rurki. Tym bardziej jeśli chodzi o miejsce wejścia do domu

Prace u Ciebie wykonają instalatorzy, więc ci, którzy będą podłączać usługę (no, chyba, że to rBSA, to wtedy jedni doprowadzają linię i instalują gniazdko, a technicy Orange tylko modem)

Przyłącza do działki wykonują przeważnie Inwestycje, a więc inne ekipy


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 157
  • 593
  • 2

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@agat13 

Niestety nie ma nikogo na miejscu kto by mógł zareagować,ale z drugiej strony mają projekt,więc muszą się tego trzymać.

Wydaje mi się że kabel dla mnie jest na jednym skraju budynku a dla sąsiada na drugim.

Można powiedzieć,że to taki piętrowy domek (dół mój,góra sąsiada).

Ogólnie wejść sobie mogą jak mają w projekcie,ale żeby potem ten kabel przebiegał jak ja chcę,ale to wymaga +16m kabla.


 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13358
  • 54782
  • 647

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@Tomiii Przy instalacji i tak musisz być, a więc dogadasz się. Nie mogą zrobić nic na skróty, czy wbrew Twoim wskazówkom, jeśli są rozsądne...Też mają instynkt zachowawczy i rozsądek i nie będą kopać jeśli powiesz, że tam nie wolno, bo zniszczą instalacje podziemne...Odpowiadają za to później materialnie jako firma wykonawcza. Zatem muszą brać Twoje sugestie pod uwagę, jeśli są sensowne.

Wiadomo, że chcą kopać jak najmniej, ale jakbyś przygotował trasę....byłoby im łatwiej i szybciej. No i po Twojej myśli

Uwzględnij wejście do budynku i miejsce zakończenia instalacji gniazdem optycznym. To ważne, abyś źle nie ustawił modemu np względem wifi w lokalu czy IPTV i dekodera.

Nie ufaj opinii, że wszystko będzie działać po wifi ...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 157
  • 593
  • 2

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@agat13 

Tu nie chodzi o mnie-do mnie z obu stron taka sama droga😀

Bardziej martwię się o sąsiada dlatego też mam przygotowane miejsce,gdzie bez problemu będą mogli pociągnąć kabel tyle,że muszą nadrabiać pracą i materiałem.

W każdym bądź razie trochę mi nakreśliłeś rozwiązane-dzięki👍


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13358
  • 54782
  • 647

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@Tomiii  pogadaj z sąsiadem. Ustalcie trasę wspólnie 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 157
  • 593
  • 2

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@agat13 

Do sąsiada w zasadzie tylko od boku da się wejść,ale tak czy inaczej i tak musi przejść przez mój ogród.

Dlatego na drugim krańcu spokojnie mogę zamontować listwę na elewacji i podbitce a potem na spokojnie do sąsiada.

No,ale jeśli monter końcowy o tym decyduje wraz z właścicielem to myślę,że nie będzie problemu.

Listwy i wykop się przygotuje,więc będzie mu łatwiej podjąć decyzję😀

A jeszcze dopytam.

Czy zapas kabla jest zawsze zostawiany przy ogrodzeniu (w moim przypadku tak będzie) ? Jakoś zawinięty tak jak ten napowietrzny?


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5617
  • 22801
  • 189

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@Tomiii 

Nie wiem czy zawsze, ale u mnie tak było. Dłuuugie zapasy zakopali pod chodnikiem. Po instalacji zostało mi kilkanaście metrów obciętej końcówki.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 157
  • 593
  • 2

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@j131 

Nawet bym nie pomyślał,że tak robią.

U mnie akurat w tym momencie koparką wykopał tunel od studzienki teletechnicznej do rozdzielnicy (czy tam skrzynki) którą postawili obok ogrodzenia i od rozdzielnicy już w trawniku porobili tunele.

Stąd pytanie czy przysypią ziemią zapas kabla i z czasem kabel wrośnie w ziemię jeśli ktoś nie skorzysta ze światłowodu czy zwyczajnie wypuszczą go na zewnątrz,ale znów jest ryzyko,że ktoś się nim będzie "bawił"😉


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5617
  • 22801
  • 189

Czy światłowód doprowadzany jest jedynie do granicy działki, a do budynku po zamówieniu usługi?

@Tomiii 

Tu zakopali w piasku. Na wierzchu wystawili pomarańczową taśmę między kostkami chodnika. Po latach już jej nie widać. Sporo ludzi nie skorzystało i kable dalej tam leżą. Na razie nic im nie jest; sąsiadka instalowała niedawno i wszystko poszło gładko.