Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 4
  • 0

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

Dzień dobry. Musze się tu pożalić bo już zawiodły wszystkie sposoby. W połowie maja w mojej wsi położono światłowód i podłączono mieszkańców. Niestety tylko tych, którzy byli na liście zanim się wybudowałem. Ale szafkę postawiono praktycznie na granicy mojej posesji. Tego samego dnia (18.05) zadzwoniłem do Orange i obiecali, że się skontaktują. Cisza. Potem drugi telefon. "Tak, tak, technicy się sami zgłoszą". Cisza. Wszedłem na czat (8.07) i piszę z człowiekiem. Radzi aby wysłać zgłoszenie pocztą tradycyjną (sic! - firma od internetu bawi się w papier). 13 lipca wysłałem oficjalne zgłoszenie. Mamy 17 sierpnia i oczywiście cisza. Jutro minie 3 miesiące odkąd zacząłem się starać o to żeby podpisać umowę z operatorem i płacić mu miesięcznie. Ale operator nie jest tym zainteresowany. Jestem w stanie sam, fizycznie położyć ten kabel, przewiercić się do domu ale dlaczego nie ma kontaktu z nimi? To jest jakieś kuriozum. Obudzą się w lutym kiedy będę musiał kilofem tłuc zmarznietą ziemię. Czy w mojej sytuacji mogę coś jeszcze zrobić?

 

_______________

* Temat przeniesiony z działu Internet domowy – moderator Kinga

10 ODPOW. 10

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

Światłowód budowany w ramach POPC ? Czy to własna produkcja Orange ? Możesz podać miejscowość ?

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

@Probus Jak zwykle zapytam o więcej szczegółów. Co masz na myśli pisząc "szafkę ze światłowodem"? Ile to jest wg Ciebie 1 metr od posesji? Co musiałbyś zrobić, aby ułożyć rurkę HDPE w ziemi do domu? Czy już ktoś jest podłączony do tego obiektu (szafy)?

Jak ową szafa wygląda i jakie ma odznaczenia. Bez tych info nie ruszymy


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 4
  • 0

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

Dzień dobry. 

Przede wszystkim dziękuję za reakcję.
To projekt w ramach POPC. Brennik koło Złotoryi.

1) Poprzez "szafkę ze światłowodem" mam na myśli to, co dołączyłem na zdjęciu.

2) Szafka jest ustawiona praktycznie w granicy mojej działki.

3) Nie rozumiem pytania o rurce.

4) Tak, od połowy maja moi sąsiedzi korzystaja ze światłowodu.

5) Nie ma żadnych innych odznaczeń na szafce.

 

 


20200817_193744.jpg

 

___________________

* Scalono dwa posty – moderator Kinga


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2008
  • 5384
  • 181

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

Budynek nie miał numeru w chwili ewidencjonowania prawdopodobnie i dlatego systemy go nie widzą.

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 4
  • 0

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

Budynek nie miał numeru w chwili ewidencjonowania prawdopodobnie i dlatego systemy go nie widzą.

 

Tak, to prawda. Ale to się dowiedziałem od tych, którzy układali kable. Pytanie teraz, co zrobić żebym mógł się wpiąć.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

@Probus Teraz wiem dużo więcej. To jest szafka z optycznym punktem dostępowym. Od niej będzie biegła instalacja do domu pod ziemią w specjalnej mikrorurce lub prawie niezniszczalnej Turza HDPE. Można ułożyć HDPE od praktycznie samej szafki (do niej nie możesz ułożyć,bo to robi ekipa monterska) aż do elewacji do puszki z której będzie wejście instalacji do domu, bądź bez puszki od razu do garażu czy innego pomieszczenia technicznego, gdzie będzie założone gniazdo optyczne i modem. (Rozwiązanie przykładowe). Takie ułożenie rury wcześniej pozwoli na spokojne prowadzenie działań i szybka później instalacje kabla docelowego. Warto pamiętać o pilocie, po którym wciągną kabel w tą rurkę. To, że szafka graniczy z posesja jest plusem, bo nie musisz mieć żadnych uzgodnień i pozwoleń z gminy. Skoro sąsiedzi mają, Ty możesz mieć również, o ile inwestycja wykonana została z zapasem włókien (raczej tak)


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

@Probus Troszkę poczekać. Istnieje procedura dorejonizowanie nieujętych w POPC abonentów. Po skończeniu instalacji z zakresu POPC będą instalowanie abonenci dodatkowo wedle zapotrzebowania i rezerw na POPC. Lepiej być przygotowanym do instalacji


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 4
  • 0

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

Można ułożyć HDPE od praktycznie samej szafki (do niej nie możesz ułożyć,bo to robi ekipa monterska) aż do elewacji do puszki z której będzie wejście instalacji do domu, bądź bez puszki od razu do garażu czy innego pomieszczenia technicznego, gdzie będzie założone gniazdo optyczne i modem.

 

Kto to robi? Sam mam kupić te rurki czy to robi Orange, czy jeszcze ktoś inny? Czy gdy podpiszę umowę z Orange, to oni to zrobią?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Co trzeba zrobic żeby podłączyli mnie do szafki ze światłowodem usytuowanej 1m od mojego płotu?

@Probus Teoretycznie robi to ekipa instalacyjna. Teoretycznie zgodnie z normą, na odpowiedniej głębokości i wedle wskazówek abonenta. Nie wiadomo jednak na jaką ekipę trafisz. Nie generalizuję, że od razu będziesz miał pod górkę, bo w większości przypadków instalacja jest wykonywana wedle reguł, ale szczęściu można pomóc robiąc to samemu gdy się wie jak...Ja zakopałem do połowy dystansu rurę HDPE, a później do domu Arota pod świeżo układaną kostka brukową. Monterzy przyszli na gotowe, a przez to mieli więcej czasu na staranne wykonanie instalacji wewnątrz.

Zrobią, zrobią,ale musisz wiedzieć czego chcesz i jak mają to zrobić. Lepiej z nimi rozmawiać technicznie i konkretnie niż wcale się ich zadaniami nie interesować zwalając na nich wszystko

Ja tak myślę...