Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Chcę przygotować mieszkanie na światłowód. Co przygotować w mieszkaniu do schowania kabli?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

Chcę przygotować mieszkanie na światłowód. Co przygotować w mieszkaniu do schowania kabli?

Podepnę się pod temat bo w końcu doczekałem się światłowodu, tj. póki co panowie postawili skrzynkę z oznaczeniem OPP niedaleko budynku, przed domami wypuścili rurki oznaczone pomarańczową tasiemką i czekam na dalszy rozwój sytuacji. Chciałbym przygotować w tym czasie mieszkanie, aktualnie mam VDSL, kabel biegnie po elewacji w korytku kablowym, ale przez mur i po pokoju biegnie już goły pod sufitem. Chciałbym go schować i z czasem wymienić na światłowód. O czym muszę pamiętać? Na klatce schodowej (przejściowa - moja część budynku jest 'doczepiona' więc od słupka przed budynkiem kabel aktualnie idzie przez klatkę i dopiero pnie się po mojej elewacji) dać też korytko czy może jakieś rurki ew. peszel? Czy problematyczne będą załamania o kącie 90*?

 

 

 

 

________________________

*Post wydzielony z tematu "Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu" - moderator Wojciech.

2 ODPOW. 2

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13107
  • 53841
  • 629

Chcę przygotować mieszkanie na światłowód. Co przygotować w mieszkaniu do schowania kabli?

@Wheelchur  O instalacji i tak decydują technicy. Jeśli chcesz przygotować im trasę i zabezpieczyć kabel w miejscach, gdzie osoby postronne będą miały do niego dostęp, możesz ułożyć (lub negocjować z technikami) ułożenie koryt teletechnicznych. Jeśli weźmiesz szersze, to z załamaniami na zakrętach nie będzie problemu. Typowego załamania 90 stopni na narożniku lepiej nie robić, zresztą technicy to doskonale wiedzą i się dostosują.

W lokalu i tak będą układać bez osłony i warto tylko przemyśleć trasę przebiegu kabla, aby był bezpieczny.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2531
  • 9069
  • 45

Chcę przygotować mieszkanie na światłowód. Co przygotować w mieszkaniu do schowania kabli?

@Wheelchur kabel abonencki w części wspólnej budynku zawsze biegnie w osłonie. Najczęściej jest to korytko. Natomiast w mieszkaniu mocowany jest już sam kabel (najczęściej na klej lub za pomocą odpowiednich uchwytów). Jeśli chcesz go schować to już we własnym zakresie. Najbardziej profesonalnie to peszel lub mikrorurka z pilotem pod tynkiem w ścianie lub podłodze. Bardziej widocznie ale przy mniejszym nakładzie pracy montujesz natynkowo w korytku. Wtedy musisz powiedzieć monterom żeby zostawili patchcord luzem na podłodze.