Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 14
  • 0

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

Witam, 

 

Na mojej ulicy w te lato pojawił się światłowód - kable zostały ułożone pod chodnikiem, na który wychodzą moje drzwi, a niedaleko mojego domu wstawiono skrzynkę. Mój adres w bazie Orange, lokalnej firmy świadczącej usługi internetowe i u firmy kładącej kable (Inwestycje Światłowodowe) wyświetla się jako gotowy na przyłączenie. Wobec tego wykupiłam teraz światłowód w Orange i czekam na montażystę, zastanawiam się jednak, czego mam spodziewać się po montażu, jak mam się przygotować i jak to będzie wyglądało - trochę z ciekawości, a trochę z obawy, że zajmie to dużo czasu.

 

 Chciałabym zaznaczyć, że nie miałam wcześniej miedziaków, używałam LTE, stąd też moje pytania.  Sąsiedzi po obu stronach mojego domu mają, co ciekawe, miedziaki, więc też trudno im mi pomóc.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53628
  • 625

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

@kingar99Trochę praktyki. Technicy będą mieli 4 godzinny przedział czasowy na wykonanie instalacji. Instalacja podziemna do samej elewacji domu, a więc warto przewidziec i wytyczyć trasę zakopania przewodu/rurki aż do samego fundamentu tak, aby nie kolidowało z innymi instalacjami.

Przewody zakopuje się na głębokości 90cm do ziemi, ale możesz na włąsne żądanie poprosić o zakopanie płycej jeśli nie chcesz rycia na działce i kabel będzie bezpieczny (nic nie przewidujesz kopać, np zraszanie ogrodu czy instalacje wodno-kanalizacyjne)

Skoro ta instalacja będzie pierwsza techniczna, to masz wybór gdzie doprowadzić przyłącze. Ważne jest wejście do samego domu wykonane przewiertem do środka. Istotne jest wyznaczenie  miejsca, aby nie ciągnąć instalacji po domu kablem podziemnym, a jeśli będzie konieczne, zrobić gniazdo/puszkę pośrednią i dalszą instalację wykonać kablem wewnętrznym (cieńszy i ładniejszy)

Trzeba pilnować przewiertu z zewnątrz do środka, aby znów nie naruszyć struktury ściany czy instalacji biegnących w tym miejscu. Warto wszystko zweryfikować na planach budynku czy istniejącej dokumentacji foto...Trzeba zaopatrzyć się w folię budowlaną jeśli nie chcesz sprzątać ziemi z wykopków z trawnika czy chodnika 🙂

Pytanie czy masz w domu rozłożona sieć kablową ethernet?

Jeśli tak, wszystko co w środku warto nową instalację dopasować do istniejącej. Tu bym sugerował rady doświadczonego sieciowca.

Jeśli nie, to warto gniazdo i modem założyć w najdogodniejszym punkcie domu ( tam gdzie będzie najlepiej oddawał zasięg wifi na dom i gdzie będzie stał dekoder- jeśli będzie IPTV od operatora. Wtedy przysługuje dodatkowa instalacja kabla ethernet do dekodera w innym miejscu, o co warto podpytać, bo darmowa.

Warto to przegadać z monterem, bo czasem dają dobre rady. Jako technicy mają doświadczenie w ustawianiu i weryfikacji zasięgu sieci w zależności od potrzeb.

Ogólnie warto z technikami porozmawiać przed pracami i wszystko ustalić.

Jakby co, pytaj

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11

Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2400
  • 9944
  • 85

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

Cześć @kingar99 

Przesyłam Ci kilka poradników z Orange jak wygląda przygotowanie i montaż Światłowodu Orange:

1) Przygotowania do wizyty technika https://www.orange.pl/omnibook/przygotowania-do-wizyty-technika#

2) Przyłącze światłowodowe w domu https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/przylacze-swiatlowodowe-3-kroki-do-uruchomienia-lacza-s...

3) Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód? https://biuroprasowe.orange.pl/blog/jak-przygotowac-dom-jednorodzinny-na-swiatlowod/

4) Instalacja Orange Światłowodu w domu jednorodzinnym https://www.youtube.com/watch?v=DQV65oH4phI

@kingar99zapoznaj się z tymi poradnikami a także filmikiem Orange 🙂

Może te linki okażą Ci się przydatne

Pozdrawiam 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5500
  • 22187
  • 182

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

@kingar99 

Zasadniczo nic nie musisz robić. Instalacją zajmie się ekipa która wie co i jak ma zrobić. Pokaż im tylko gdzie chcesz mieć gniazdko światłowodowe, i tam ci zainstalują modem. Dobrze żeby było to w miarę centralne miejsce. Jeśli zamawiasz też TV to możesz zażyczyć sobie jeszcze podłączenia dekodera TV kablem eternetowym.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53628
  • 625

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

@kingar99Trochę praktyki. Technicy będą mieli 4 godzinny przedział czasowy na wykonanie instalacji. Instalacja podziemna do samej elewacji domu, a więc warto przewidziec i wytyczyć trasę zakopania przewodu/rurki aż do samego fundamentu tak, aby nie kolidowało z innymi instalacjami.

Przewody zakopuje się na głębokości 90cm do ziemi, ale możesz na włąsne żądanie poprosić o zakopanie płycej jeśli nie chcesz rycia na działce i kabel będzie bezpieczny (nic nie przewidujesz kopać, np zraszanie ogrodu czy instalacje wodno-kanalizacyjne)

Skoro ta instalacja będzie pierwsza techniczna, to masz wybór gdzie doprowadzić przyłącze. Ważne jest wejście do samego domu wykonane przewiertem do środka. Istotne jest wyznaczenie  miejsca, aby nie ciągnąć instalacji po domu kablem podziemnym, a jeśli będzie konieczne, zrobić gniazdo/puszkę pośrednią i dalszą instalację wykonać kablem wewnętrznym (cieńszy i ładniejszy)

Trzeba pilnować przewiertu z zewnątrz do środka, aby znów nie naruszyć struktury ściany czy instalacji biegnących w tym miejscu. Warto wszystko zweryfikować na planach budynku czy istniejącej dokumentacji foto...Trzeba zaopatrzyć się w folię budowlaną jeśli nie chcesz sprzątać ziemi z wykopków z trawnika czy chodnika 🙂

Pytanie czy masz w domu rozłożona sieć kablową ethernet?

Jeśli tak, wszystko co w środku warto nową instalację dopasować do istniejącej. Tu bym sugerował rady doświadczonego sieciowca.

Jeśli nie, to warto gniazdo i modem założyć w najdogodniejszym punkcie domu ( tam gdzie będzie najlepiej oddawał zasięg wifi na dom i gdzie będzie stał dekoder- jeśli będzie IPTV od operatora. Wtedy przysługuje dodatkowa instalacja kabla ethernet do dekodera w innym miejscu, o co warto podpytać, bo darmowa.

Warto to przegadać z monterem, bo czasem dają dobre rady. Jako technicy mają doświadczenie w ustawianiu i weryfikacji zasięgu sieci w zależności od potrzeb.

Ogólnie warto z technikami porozmawiać przed pracami i wszystko ustalić.

Jakby co, pytaj

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

... a miało być tak łatwo ...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 26
  • 122
  • 1

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

cześć

 

tak jak piszą : pablo jot i agat

 

poczytaj i przygotuj się - ale bez przesadyzmu

 

w moim przypadku to były od razu dwie lokalizacje jedna po drugiej jednego dnia , { zeszło im } dwa razy po góra 2 godziny - chłopaki { młode ale doświadczone } oceniły sytuację i zaproponowały rozwiązania , wiedziały co robić - i zaczęli robić - po wszystkim : sprawdzili i rozpłynęli się do kolejnego zlecenia..

 

krótko , fachowo , konkretnie

 

z rozwiązań byłem i jestem zadowolony { tfu tfu odpukać } - puściłem im jeszcze w systemie podziękowania i krótką pochwałę { a co , co mi szkodzi a im może coś pomogło przy premii czy jak }

 

 

 

pozdro

 

 

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

@agat13 nie komplikuj. Przeciętny laik wystarczy jak wskaże gdzie chce mieć gniazdko i jeśli też bierze z TV to niech określi gdzie będzie stał telewizor. Resztą zajmą się monterzy. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 14
  • 0

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Nie brzmi to jakoś źle; jak przyjdzie monter, to zobaczymy, co da się zrobić.

Chciałabym dodać, że nie mam ethernetu. Nie zamawiałam także telewizji, więc przynajmniej nie muszę się martwić dodatkowym sprzętem 😀.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13071
  • 53628
  • 625

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

@marder  dlaczego : komplikuj? Monterzy wiedzą i robią swoje po swojemu. Ja sugeruję aby zrobić nie tak jak IM prościej, a jak praktyczniej i po myśli właściciela posesji.

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Światłowód - na co mam się przygotować przy montażu

@agat13 ale koleżanka nie jest techniczna żeby przygotowywać się na to czy na tamto. Zleca, płaci i wymaga aby usługa działała. To wszystko.