Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

Dzień dobry,

 

Piszę w sprawie projektu budowy infrastruktury światłowodowej, otóż na mojej ulicy w 2020 roku Orange pociągnął swoją infrastrukturę, ale w związku z tym, że słupy telekomunikacyjne istnieją tylko do konkretnego numeru (około 1/3 całej ulicy), jak można się domyśleć tylko tam została dociągnięta instalacja.

Udało mi się zagadać do techników wykonujących instalacje, którzy stwierdzili, że na dalszą część ulicy potrzeba osobnego projektu, postawienia słupów, przetargów, techników itp. Widziałem nawet projekt i oczywiście te słupy mialy by być postawione obok słupów elektroenergetycznych, wiem że jest to temat rzeka kwestia udostępniania tych słupów przez operatorów, ale odkryłem że UKE wydał rekomendację o możliwości użycia tych słupów przez operatórów PT

https://uke.gov.pl/blog/podwieszanie-swiatlowodow-na-slupach-w-koncu-uregulowane,5.html

 

Swoją drogą jeszcze do niedawna byłem w stanie znaleźć na mapie inwestycję oznaczoną jako "w relizacji", obecnie brak już takiej informacji.

 

Czy w świetle nowej rekomendacji Orange uwzlgędnia możliwość wykorzystania tych słupów? Czy zniknięcie projektu z mapy (chyba że źle szukam, co nie jest również niemożliwe) oznacza, że temat został porzucony?

No i najważniesze do kogo można udać się z problemem? 

 

Adres to ulica Polna, Brwinów

 

Pozdrowienia

 

 

10 ODPOW. 10

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

@Kumullus 

Najpierw sprawdź zasięg Mapa zasięgu Orange | Orange Polska

Później zgłoś akces do podłączenie światłowodu na stronie Orange https://www.orange.pl/zobacz/swiatlowod-zgloszenie

To początek. Można napisać pismo do Skierniewic na adres korespondencyjny:

Orange Polska S.A.

Jagiellońska 34

96-100 Skierniewice

z dopiskiem "inwestycja FTTH", gdzie zgłosisz chęć dostarczenia internetu opisując sprawę słupów. Warto zaznaczyć, że opis został zmieniony.

Przyznaje rację z tym wykorzystaniem słupów energetycznych, bo u mnie w miejscowości również pod Warszawą realizują inwestycję głównie po tych słupach. Warto o tym wspomnieć w piśmie. Przyznaję też, że postawienie własnych słupów podnosi koszt inwestycji, która może się odciągnąć w czasie (uzgodnienia, pozwolenia i koszty), lub wręcz stać się nieopłacalna.

Z tego co wiem to w rejonie inwestycje wykonuje Orange ze środków  z POPC2, więc warto właśnie tak zgłosić akces na dorejonizowanie adresów i podpowiedzieć o tych energetycznych...Napisz maila do Zespołu CPPC o info w sprawie. Info na stronie  Centrum Projektów Polska Cyfrowa - Cyfryzacja KPRM - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zerknij także  Współfinansowanie przez Klienta przyłączenia światłowodu | Orange Polska  

 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

@Kumullus Tak Orange wie i często korzysta ze słupów energetycznych. Może w tym konkretnym przypadku zrezygnowali z tej możliwości z uwagi na opłacalność albo długi czas uzyskania wszystkich pozwoleń. Ile budynków jest w dalszej części tej ulicy? 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

@marder 

 

Dzieki wszystkim za odp. 

Nieruchomości jest jak polczyłem około 12, na przestrzeni około 250 metrów, możliwe jescze 2 dodatkowe (w budowie lub planie). Domów jest sporo, każdy bardzo chętny na przyłączenie do światłowodu, co ciekawe ostatnio zauważyliśmy, że jeden z sąsiadów ma "pociągnięte" po słupie elektrycznym (jeden z końcowych domów, które nie są daleko od słupa telekom. Jednak jedna z osób na ulicy po kontakcie z infolinią Orange usłyszała, że nie to niemożliwe i generalnie ciężo się dogadać z konsultantem. Skontaktowałem się z CPPC i dostałem info, że adresy były uwzględnione, ale Orange nie wybrał tego do objęcia zasięgiem.

Nie znam się za bardzo, ale do połowy ulicy infrastruktura Orange cała jest, więc nie może to być jakiś gigantyczny koszt, tym bardziej, że firma dostaje niejako monopol...

Próby kontaktów z podanymi adresami to niestety odp. z templatek i raczej mglista szansa na sukces.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 72
  • 170
  • 0

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

U mnie bez słupa nie robili. Nie wiem czy można im zapłacić za wstawienie własnego, ponoć jakiś drewniany można tanio kupić 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

@Kumullus 12 domów to szału nie ma. Z tego połowa tylko zechce i cała inwestycja robi się mało opłacalna. Orange też zapewne sprawdzał potencjalne wnioski kierowane do nich i deklaracje. Jedyna szansa na dziś jaką widzę to musiałby się znaleźć jeden mieszkaniec który zebrałby podpisy wszystkich mieszkańców z jasną deklaracją że są chętni na światłowód i takie pismo wysłał do Skierniewic. To może pomóc i ktoś z planowania inwestycji podejmie temat. 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 15
  • 0

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

@Kumullus: Jeśli wykonawcą infrastruktury jest OPL to w przypadku regionów gdzie zakończono inwestycje i w przyszłości kolejna nie jest planowana istnieje taki proces jak dogęszczenie (dorejonizowanie). Polega to na tym że w przypadku punktów adresowych będących w sąsiedztwie istniejącej infrastruktury FTTH a nie będących ujętych w pierwotnym projekcie konsultant/przedstawiciel handlowy/salon (ogólnie sprzedaż) ma możliwość zgłoszenia danego adresu. Wówczas zostaje utworzone zlecenie ewidencji i skierowane do lokalnego PT (firma podwykonawcza świadcząca usługi dla operatora w zakresie wykonywania przyłączy klienckich czy/lub serwisu) który w terenie weryfikuje czy w rzeczywistości istnieje techniczna możliwość wykonania przyłącza w oparciu o istniejącą podbudowę słupową (OPL lub eNN). Po pozytywnej weryfikacji dany adres jest uczyniany i cudownie pojawia się w zasięgu FTTH. 🙂 Gdybyś był w stanie sporządzić szkic gdzie jakie słupy się znajdują oraz gdzie znajduje się punkt styku (mufa na słupie, trudno jej nie zauważyć) i zrobił kilka zdjęć można byłoby to oszacować czy coś z tego będzie.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

Witam wszystkich.

Żeby nie zakładać nowego tematu, napiszę tutaj.

Wykonawcą instalacji jest firma Fiberhost jest to projekt POPC. 

Gdzie zwrócić się z prośbą o dorejonizowanie instalacją światłowodową do Fiberhost czy Orange, którego jestem klientem i posiadam VDSL. Najbliższa skrzynka światłowodowa znajduje się na słupie oddalonym ode mnie o około 60m. Po drodze prawdopodobnie należało by zaczepić światłowód do słupa energetycznego należącego do PGE, który znajduje się na działce po drugiej stronie drogi. W celu dostępu do słupa nie jest konieczne wejście na nieruchomość.  Niestety łącze które w tej chwili posiadam, niby teoretycznie 80Mb, w praktyce ok. 30Mb, jest w tej chwili nie wystarczające


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

@chak31  ja bym zgłosił do Fiberhost, gdyż to jego teren I załatwianie dookoła  przez Orange będzie mniej skuteczne.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 6
  • 0

Brak słupów telekomunikacyjnych = brak światłowodu?

Tak też zrobiłem. Niestety jak na razie odpowiedź tylko z "automatu"

 

Dzień dobry, 
dziękujemy za zgłoszenie. Postaramy się jak najszybciej udzielić na nie odpowiedzi. 

Jeśli kontaktujesz się w temacie sprawdzenia zasięgu, na stronie www.fiberhost.com udostępniliśmy zakładkę “Sprawdź zasięg”, dzięki której każda zainteresowana osoba może:
1) Samodzielnie sprawdzić, czy interesujący ją adres znajduje się w zasięgu sieci światłowodowej Fiberhost.
2) Jeśli jest w zasięgu sieci, zweryfikować, z usług jakich operatorów może skorzystać pod wskazanym adresem.
3) Jeśli nie jest objęty zasięgiem, zgłosić chęć podłączenia adresu do sieci światłowodowej Fiberhost.

Ważne! Nasz zespół obsługowy nie zajmuje się weryfikacją zapytań związanych z zasięgiem sieci. Jeśli kontaktujesz się z nami, ponieważ usługi światłowodowe nie są dostępne w Twoim regionie, zgłoś swój adres za pośrednictwem zakładki "Sprawdź zasięg". Skontaktujemy się z Tobą, jeśli będziemy rozbudowywali sieć w tej okolicy.

Prosimy o cierpliwość – budowa sieci to czasochłonny proces a nasze plany inwestycyjne nie są w stanie objąć wszystkich zgłoszonych lokalizacji.