Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

Cześć,

Chciałem założyć światłowód Orange, niestety mój adres nie jest ujęty w bazie jako dostępny pomimo tego że większość adresów na ulicy posiada możliwość podpięcia. Jedyne racjonalne wytłumaczenie, to że mój dom jest w drugiej linii zabudowy i na etapie projektowania nie została przedstawiona zgoda na przeciągnięcie kabla nad niezabudowaną działką należącą do osoby trzeciej . Niestety nie wiem do kogo należy działka, ale strona Orange pokazuje możliwość podpięcia do mojej posesji internetu stacjonarnego DSL do 10Mbit/s. Pomyślałem, że zamówię tą usługę, instalatorzy wykonają przyłącz kablowy do budynku a potem złożę wniosek o migrację usługi do światłowodu. Rozumiem, że jeśli jest możliwość podpięcia linii DSL napowietrznie (obecnie żaden kabel DSL na posesji nie istnieje w żadnej formie), to Orange posiada mimo wszystko służebność na działce, nad której będzie przebiegał kabel? Proszę o informację czy moje rozumowanie jest prawidłowe. 

 

________________
* Przeniosłem z działu Zakup nowej oferty + doprecyzowałem temat wątku – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2515
  • 9021
  • 45

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

@advert1 jeśli biegnie do Ciebie w ziemi jakiś stary kabel a jego parametry są optymalne to masz szansę na ADSL. Jeśli nie to operator będzie musiał uzyskać zgodę od właściciela problematycznej działki. Bez tego nic nie zrobią. Możesz próbować sam to załatwić z sąsiadem. Nie oznacza to jednak że operator na bank Cię podłączy. 

W przypadu światłowodu warunek podstawowy zgoda na przewieszkę od właściciela działki a później dostawienie słupa w ramach dorejonizowania. I podobnie jak wcześniej, operator może to chcieć zrobić a może dać Ci odmowę.  

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18421
  • 52666
  • 710

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

@advert1 aDSL  i światłowód, to dwie różne technologie. Dwie różne linie. Czy tak pójdzie? Trudno powiedzieć, Zawsze to jakaś próba podłączenia internetu. Jeżeli masz opcję tylko na internet aDSL, to możesz złożyć zamówienie, najlepiej online. Technik przyjedzie i zweryfikuje możliwości techniczne podłączenia i wyda stosowną opinię. Osobiście próbowałbym podpisać umowę bezpośrednio na światłowód. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12982
  • 53301
  • 619

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

@advert1Teoretycznie, tak. Praktycznie, nie

Druga linia zabudowy wymusza zgody i komplikacje dla operatora.

ADSL będzie tak samo procedowany jak FTTH. Brak zgody itp, a ponadto samo FTTH rządzi sie dodatkowymi własnymi prawami (POPC, inwestycje własne, dorejonizowanie)

Nawet jak założysz ADSL-a do 10Mb/sek to przez okres karencji (około pół roku) i tak nie zmigrujesz na światłowód, co wiąże sie z kolejnymi pozwoleniami na instalację...

Lepiej pokombinować jak wydostac się z tej drugiej linii

W rejonie instalacja FTTH biegnie po słupach, czy doziemnie? Operator sieci Orange czy inny? Jak daleko stoi słup na ulicy?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

Instalacja jest po słupach, infrastruktura Światłowód Inwestycje, sam słup nie jest daleko (kilkadziesiąt metrów) natomiast kabel musiałby przejść nad niezabudowaną działką. Oczywiście, mogę podjąć działania żeby pozyskać zgodę od właściciela tylko pytanie czy to jest na pewno jedynym problemem? Przeanalizowałem wszystkie adresy na ulicy i wygląda na to, że te które nie są ujęte jako adresy z dostępnością światłowodu mają podobny scenariusz do mojego (nie można przeciągnąć kabla bez przejścia nad czyjąś posesją). Oczywiście, to tylko moje domysły, pytanie czy faktycznie Orange rejonizując ulice w zabudowie jednorodzinnej przyjmuje taki scenariusz, że tego typu adresy są z automatu wykluczane z dostępności światłowodu? Mój adres w systemie SIDUSIS (internet.gov.pl) widnieje jako "inwestycja światłowodowa - w realizacji", z kolei w plikach inwestycyjnych Światłowód Inwestycje jest adnotacja "w budowie". Nie bardzo wiem co to znaczy, nie wyobrażam sobie że SI nagle dostawi dodatkowy słup, tylko po to żeby kabel przeszedł bezpośrednio do mojej posesji nie mając nawet gwarancji że ja zawrę z nimi umowę.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2515
  • 9021
  • 45

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

@advert1 jeśli biegnie do Ciebie w ziemi jakiś stary kabel a jego parametry są optymalne to masz szansę na ADSL. Jeśli nie to operator będzie musiał uzyskać zgodę od właściciela problematycznej działki. Bez tego nic nie zrobią. Możesz próbować sam to załatwić z sąsiadem. Nie oznacza to jednak że operator na bank Cię podłączy. 

W przypadu światłowodu warunek podstawowy zgoda na przewieszkę od właściciela działki a później dostawienie słupa w ramach dorejonizowania. I podobnie jak wcześniej, operator może to chcieć zrobić a może dać Ci odmowę.  


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

Rozumiem, ale jak to przeprocesować? Infolinia/chat nie chcą przyjąć zamówienia bo nie ma adresu w systemie, rozmawiałem z handlowcem niby coś obiecał ale odniosłem wrażenie że to dla niego nieatrakcyjny case.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2515
  • 9021
  • 45

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

@advert1 adresu nie ma dla tego ADSL czy dla światłowodu?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 11
  • 0

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

Dla światłowodu brak, dla ADSL potencjalnie (teoretycznie) jest. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Brak dostępności światłowodu. Czy umowa na ADSL i następnie migracja na FTTH rozwiąże problem?

Dane na stronie www są tylko orientacyjne. Dopiero po złożeniu zamówienia i zawarciu umowy będą sprawdzone możliwości techniczne i prawne podłączenia usługi (trwa to do miesiąca zwykle). Jeśli nie będzie możliwości technicznych lub prawnych, to umowa będzie anulowana bez żadnych opłat.