Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....

ROZWIĄZANE
Anonim

Nie dotyczy

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....

Cześć 

Od roku mieszkam w pod Mrągowskiej miejscowości Marcinkowo (War-Maz) , rok temu Nexera budowała światłowód i wszystkie domy na mapie były jako w trakcie realizacji. Po jakimś czasie była aktualizacja i zostały domy tylko wzdłóż głownej drogi...  Jako ,że mieszkam  w szeregowcu skontaktowaliśmy się z prywatną firmą czy dociągnie nam światłowód , przyjechali popatrzyli , wysłali zapytanie do nexery i cisza. Nikt przez pół roku nie raczył im odpowiedzieć czy pozwolą się przyłączyć do istniejącej na słupie mufy. 

 

Ostatnio wyczytałem, że były 2 konkury na pozbywanie się tzw "Białych Plam" , oczywiście nasze adresy były zgłoszenie wcześniej na UKE ,po nowym roku na Sidusis  i jeszcze jakaś strona do zgłaszania zapotrzebowania.  Myślę sobie no może w końcu coś się ruszy bo o ile YT i Netflix na LTE jakoś działa tak do grania potrzebny był dodatkowy internet 5G a i tak jest kiepsko.... 

 

Wyczytałem, że nasza miejscowość jest przypisana do FERC, trafiłem na aplikację gdzie można sprawdzić jakie adresy a tu ZONK i szczęka na podłodze.. Jest adres domu przed nami i adres domu za nami ,dosłownie ok 100m w jedną i drugą stronę. Dodam, że jest tu łącznie 12 domów więc nie prowadzenie kabla specjalnie dla mnie tylko są w obrębie dosłownie 20m. 

 

Napisałem na podane adresy na stronie POPC i FERC i dziś dostałem odp.:

Szanowny Panie,

 

Informujemy, że PA Marcinkowo 124D , 124DA, 124DB, 124DC (Gmina Mrągowo, Powiat mrągowski, Województwo warmińsko-mazurskie) nie zostały wyznaczone do dofinansowania w ramach działań FERC - obszar 5.28.10.a. Szczegółowa dokumentacja dotycząca wskazanego naboru znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/cppc/2-priorytet-i-zwiekszenie-dostepu-do-ultraszybkiego-internetu-szerokopas... .

Obecnie punkty adresowe wyznaczone w obszarach konkursowych KPO/FERC mają charakter list zamkniętych. Nie ma możliwości aktualizacji ww. list. Instytucją odpowiedzialną za proces wyznaczania obszarów wsparcia jest Urząd Komunikacji Elektronicznej ("UKE").

System Dostępu do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) na stronie internet.gov.pl/ , umożliwia zgłoszenie zapotrzebowania na internet oraz zawiera aktualne informacje m.in.:

  • o statusie realizacji działań finansowanych ze środków publicznych (w tym POPC)
  • czy adres jest skierowany do dofinansowania w ramach działań KPO albo FERC
  • czy dla danego adresu planowana jest inwestycja światłowodowa finansowana ze środków prywatnych.

Wszelkie pytania dotyczące SIDUSIS (internet.gov.pl)  oraz uwagi dotyczące planowanych inwestycji należy kierować bezpośrednio na adres sekretariat.dt@cyfra.gov.pl

Brak informacji o zapotrzebowaniu na internet lub o planowanej inwestycji światłowodowej, oznacza, że nie ma obecnie planów na realizację działań w tym obszarze.

 

 

O CO TU CHODZI ???? 

Czy jest jakaś możliwość dopisania naszych adresów , rozumiem że nasze adresy są nowe ale inny szeregowiec i 3 domy stoją tu już po 10 lat..... 

 

Ma ktoś jakiś pomysł z kim i jak się kontaktować ??? 

NEXERA ma wszystkich i wszystko w głębokim poważaniu, jak już podłączą adresy 123 D, 123C to widzę te domy z okna .... 

 

Lista FERC I.jpgFERC I.jpg

 

________________
* Wstawiłem grafikę dodaną jako załącznik – Bartłomiej

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 329
  • 2

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....


@agat13napisał(-a)

@AnonimKażdy z operatorów w ramach projektu ma możliwość wymiany/dopisania 15% adresów ujętych na pierwotnej liście. Wynika to z logiki i z tego, że nie każdy adres da rade zrobić. To taka furtka dla beneficjentów. Liczy się ogólna ilość adresów (oczywiście bez przesady z ta podmianką)

Wydaje mi się, że skoro będą działać, to w trakcie trzeba uderzyć do wykonawców i ustalić z kierownictwem robót dołączenia. ja bym jednak jeszcze raz napisał do cyfra.gov.pl i zaproponował (na zaś) ujęcie adresu na liście rezerwowej (jeśli taka jest brana pod uwagę)🙂


W projektach FERC i KPO nie ma żadnej możliwości wymiany punktów adresowych, do objęcia zasięgiem zostały wyznaczone wszystkie adresy zidentyfikowane jako białe plamy (w dniu, bodajże, 2021-12-31). Operator ma obowiązek objąć zasięgiem wszystkie punkty adresowe w projekcie, a wyjątkiem są tylko te, których nie moża podłączyć z przyczyn obiektywnych - np. nieuregulowany stosunek własności, arbitralna odmowa wejścia na teren prywatny etc. 

Wobec powyższego, nie została utworzona żadna lista rezerwowa. 

 

Adresy nieobjęte projektem lub takie, gdzie CAPEX przekraczał 50k PLN na punkt adresowy mogą być objęte zasięgiem ze środków własnych operatora, ale nie ma on żadnego obowiązku. 

 

Zostaje więc katować Nexerę o przyłącze w ramach tzw. dogęszczania. 

 

PS. Celowo pogrubiłem, że chodzi o zidentyfikowane białe plamy, bo celowo wyłączono z projektu m.in. pustostany, rudery i budynki w budowie, a niecelowo takie, gdzie np. punkt wypadł w wyniku błędnej deklaracji operatora o zasięgu pod danym adresem. Obecne projekty są dużo lepsze od POPC, ale wciąż nieidealne. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

6 ODPOW. 6

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13299
  • 54535
  • 638

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....

@AnonimKażdy z operatorów w ramach projektu ma możliwość wymiany/dopisania 15% adresów ujętych na pierwotnej liście. Wynika to z logiki i z tego, że nie każdy adres da rade zrobić. To taka furtka dla beneficjentów. Liczy się ogólna ilość adresów (oczywiście bez przesady z ta podmianką)

Wydaje mi się, że skoro będą działać, to w trakcie trzeba uderzyć do wykonawców i ustalić z kierownictwem robót dołączenia. ja bym jednak jeszcze raz napisał do cyfra.gov.pl i zaproponował (na zaś) ujęcie adresu na liście rezerwowej (jeśli taka jest brana pod uwagę)

Po zamknięciu projektu zawsze zostaje proces dorejonizowania ( ważne słowo), w którym uzupełnia się takie luki z sieci wybudowanej w okolicy. To normalna procedura, bo przyczółki złapane i koszty dorejonizowania sa mniejsze od inwestycyjnych. Taki wybieg operatorów.

Na dokładkę bym złożył popyt na stronie UKE. Na stronie Nexery też bym wypełnił formularz 4 krotnie...

Nie ma za dużej ilości działań-są skuteczne...

Dodam, że warto ocenić jaki rodzaj instalacji jest w okolicy: napowietrzny-po słupach, czy doziemny. W przypadku napowietrznego mniej zachodu. Prościej. W przypadku kopania----o, to już szerszy temat i chętnie o tym opowiemy i podpowiemy co robić na własnej posesji i dalej 🙂

Anonim

Nie dotyczy

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....

Z tego co widzę chyba będą słupy ale póki co widziałem tylko wyniki tego FERC , realizacja pewnie po jakmiś czasie , na swojej działce mamy mikrorurki od bramy każdy do swojego segmentu. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13299
  • 54535
  • 638

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....

@AnonimWarto o przygotowanej infrastrukturze wszędzie pisać. Operator się cieszy, gdy ma mniejsze koszty wykonania przyłącza-to plus dodatni...i dobry argument

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 116
  • 295
  • 4

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....

Mam taką samą sytuację.
konsultacje list adresowych do FERC / KPO odbywały się w lutym.

 

Mimo tego, że w lutym wysłałem do MC wniosek o dodanie mojego adresu do listy i otrzymałem odpowiedź z MC, mojego adresu nie dodano.

 

Wyślij pismo polecone do zarządu nexery.

Oznajm w samorządzie, że oprotestujesz realizację jeśli Ciebie nie podłączą. Protest bardzo prosty - zaparkuj na przebiegu kabla. Projekt przebiegu udostępni Ci starostwo na Twój wniosek.

Dzwoń do ministerstwa cyfryzacji: +48 22 250 01 10, też to oznajm. Przy kontakcie telefonicznym zawsze proś o przedstawienie się osoby i o pouczenie do kogo możesz złozyć skargę.

Miesiąc przed rozpoczęciem prac nie zapomnij zgłosić protestu w urzędzie gminy.

 

Powodzenia


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 329
  • 2

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....


@agat13napisał(-a)

@AnonimKażdy z operatorów w ramach projektu ma możliwość wymiany/dopisania 15% adresów ujętych na pierwotnej liście. Wynika to z logiki i z tego, że nie każdy adres da rade zrobić. To taka furtka dla beneficjentów. Liczy się ogólna ilość adresów (oczywiście bez przesady z ta podmianką)

Wydaje mi się, że skoro będą działać, to w trakcie trzeba uderzyć do wykonawców i ustalić z kierownictwem robót dołączenia. ja bym jednak jeszcze raz napisał do cyfra.gov.pl i zaproponował (na zaś) ujęcie adresu na liście rezerwowej (jeśli taka jest brana pod uwagę)🙂


W projektach FERC i KPO nie ma żadnej możliwości wymiany punktów adresowych, do objęcia zasięgiem zostały wyznaczone wszystkie adresy zidentyfikowane jako białe plamy (w dniu, bodajże, 2021-12-31). Operator ma obowiązek objąć zasięgiem wszystkie punkty adresowe w projekcie, a wyjątkiem są tylko te, których nie moża podłączyć z przyczyn obiektywnych - np. nieuregulowany stosunek własności, arbitralna odmowa wejścia na teren prywatny etc. 

Wobec powyższego, nie została utworzona żadna lista rezerwowa. 

 

Adresy nieobjęte projektem lub takie, gdzie CAPEX przekraczał 50k PLN na punkt adresowy mogą być objęte zasięgiem ze środków własnych operatora, ale nie ma on żadnego obowiązku. 

 

Zostaje więc katować Nexerę o przyłącze w ramach tzw. dogęszczania. 

 

PS. Celowo pogrubiłem, że chodzi o zidentyfikowane białe plamy, bo celowo wyłączono z projektu m.in. pustostany, rudery i budynki w budowie, a niecelowo takie, gdzie np. punkt wypadł w wyniku błędnej deklaracji operatora o zasięgu pod danym adresem. Obecne projekty są dużo lepsze od POPC, ale wciąż nieidealne. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2574
  • 9237
  • 46

Biała plama, wykluczenie FERC , z kim rozmawiać- NEXERA ....


@pikerplnapisał(-a)

W projektach FERC i KPO nie ma żadnej możliwości wymiany punktów adresowych, do objęcia zasięgiem zostały wyznaczone wszystkie adresy zidentyfikowane jako białe plamy (w dniu, bodajże, 2021-12-31).                                    

Czyli jeszcze mniej możliwości manewru niż przy POPC. Współczuję