Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

5G może w końcu coś się ruszy.

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

5G może w końcu coś się ruszy.

na 100Mhz n78 w srodku niedzieli robie test sobie z bellwue speed i przez usb tethering sciagam 2 pliki po 100GB na laptopa w miescie 60.000 mieszkancow w CH.

Operator dyskontowy w stylu polskiego nju mobile. Caly czas stabilnie 42MB/s leci a jest bez agregacji innego. W srodku nocy potrafi do 850megabitow/s pójść.

 

Odczujecie niebawem w PL poprawe.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

5G może w końcu coś się ruszy.

@impetiginisatio

Na czym robiłeś te testy, jaki sprzęt ?
850Mb robi wrażenie.
Ciekawe czy w ogóle będzie to agregowane, możliwe że agreguje tylko pasma 4G+5G(NSA). Prawdziwe 5G będzie w 5G(SA).


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 536
  • 1253
  • 2

5G może w końcu coś się ruszy.

na zwyklym S21 5G oraz na Oneplus 11 i czasami Sony Xperia 1 V.

Te testy sa strasznie niemiarodajne, bo robie je w miejscach, gdzie wiekszosc ludzi ma swiatlowod do 10Gbit. Eter wolny. Sunrise w CH ma n78 oraz ma n80 czyli teoretycznie moze robic agregacje tych pasm. Na telefonie widze wtedy zawsze 5G a czy on agreguje tez 4G nie wiem, podobno nie.

 

Wedlug danych Sunrise ma 100MHz na n78 i 20Mhz na n80, modulacja 256QUAM i Massive Mimo.

 

Co ciekawe, nie ma ViLTE w zadnej ze szwajcarskich sieci.

 

Sieci nieobciazone, bo ja potrafie czasem w LTE-A miec ponad 400 w srodku dnia. Podejrzewam ze jestem wtedy jedynym uzyszkodnikiem.

 

W Zurychu czy wiekszych miastach 5G nie odbiega od 4G i wtedy 200Mbit jest raczej wyczynem, w Zurychu wylaczam w zasadzie 5G bo bateria...LTE-A dziala w zasadzie lepiej. IMHO swiadczy to o zapychaniu sie sieci w duzych miastach.


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1652
  • 8178
  • 64

5G może w końcu coś się ruszy.

Czy ktoś może mi wyjaśnić jak w Orange realizowane są połączenia głosowe w przypadku dostępności sieci 5G? Czy jest wykorzystywane Vo5G/VoNR czy rozmowa jest zrzucana do VoLTE?


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

5G może w końcu coś się ruszy.

"Pierwszego września Orange uruchomił w Lublinie testową sieć 5G w paśmie 3,4-3,8 GHz. Mieszczą się w nim częstotliwości, którymi operator będzie dysponował po sfinalizowaniu zakończonej aukcji 5G. Dziś Orange podsumował testy."

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/orange-testy-5g-3-4-3-8-ghz-lublin-wzro...


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

5G może w końcu coś się ruszy.

@Zeusek było już o tym, poczytaj drugą stronę tego wątku...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18442
  • 52723
  • 710

5G może w końcu coś się ruszy.


@Samotnicknapisał(-a)

Czy ktoś może mi wyjaśnić jak w Orange realizowane są połączenia głosowe w przypadku dostępności sieci 5G? Czy jest wykorzystywane Vo5G/VoNR czy rozmowa jest zrzucana do VoLTE?


Rozmowy są wrzucane do VoLTE.

 

@Zeusek testy w Lublinie trwały 6 tygodni. Obecnie oczekiwania na uruchomienie po otrzymaniu decyzji. Zakładam, że skoro w Lublinie były testy, to nadajniki przygotowane. Może w pierwszej kolejności tam ruszy normalne 5G.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18442
  • 52723
  • 710

5G może w końcu coś się ruszy.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 527
  • 1899
  • 13

5G może w końcu coś się ruszy.

W tym roku pewnie jakieś nadajniki wystartują z 5G. Kwestia czy Orange udostępni 5G jako pasmo N78 czy też N77, teoretycznie powinno to być jako N78.
Zamieszanie zrobił Plus ze swoim 5G, powinno działać na N38 a działa na N41. Jak widać wszystko zależy od tego jak to zostanie ustawione na nadajniku.

Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1652
  • 8178
  • 64

5G może w końcu coś się ruszy.

@Zeusek Czy w związku z tym warto wstrzymać się z decyzją o zakupie routera do 5G SA? A może wszystko jedno bo sprzęt musi obsługiwać wszystkie pasma?