Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

2G/3G/4G LTE/5G/6G

ROZWIĄZANE

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

2G/3G/4G LTE/5G/6G

Najczęściej Ci co protestują najintensywniej korzystają ze zdobyczy nowych technologii. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

2G/3G/4G LTE/5G/6G

O 19 dziś ciekawy live https://youtu.be/kuZ1UMXvPSU

(O ile ktoś nie ma już dość newsów o 5G)

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

2G/3G/4G LTE/5G/6G

Wybaczcie, że tak trochę może nie w temacie, ale chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami, które wielu z Was zapewne podzieli. Miłego czytania 🙂

Otóż przez ostatnie niespełna dwa tygodnie podróżując po Polsce miałem okazję testować usługi firmy Polkomtel - operatora sieci Plus. Celowo wziąłem ich ofertę "testuj internet przez 15 dni za 9 zł" wziąłem ofertę z największym możliwym pakietem co by się dane nie skończyły jak będę robił intensywnie speedtesty i oglądał ciężkie gigabajtowo materiały - okazało się że ten ogromny pakiet był całkowicie zbędny. Kumpel z serwisu GSM był tak miły i użyczył mi do testów flagowców czyli Samsung Galaxy S20 Ultra, Xiaomi Mi 9T Pro oraz router Netgear MR 1100. Wszystkie te sprzęty posiadają obsługę najwyższej kategorii LTE więc są w stanie z sieci wykrzesać ostatnie poty możliwości.. o ile takie możliwości sieć owa posiada. No i dobra... jedziemy w Polskę. W ciągu trochę więcej jak 12 dni odwiedziłem miejscowości takie jak Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno, Łeba, Ustka, Władysławowo, Jurata, Hel, ale i wioski nadmorskie Lubiatowo, Białogóra i okolice. Poza tym Mazury i Warmia Olsztyn, Węgorzewo, Kętrzyn, Giżycko, Ruciane-Nida, Mikołajki, Szczytno i Gołdap po drodze masę wiosek. Udało się też na dzień skoczyć do Zakopanego i okolic a także wpaść na Kraków Wrocław i przelotem Łódź. Dzionek na Zalewie Sulejowskim dał też możliwość testów w Piotrkowie Trybunalskim i okolicznych wioskach. Prócz tego było jeszcze masę miejscowości. No ale do rzeczy. Generalnie byłem przekonany, że ludzie tylko tak narzekają na tego Plusa, bo gdzieś im coś raz nie zadziałało no i brak VOLTE/VoWIFi EVS mówię ok rozumiem no jest to skansen w tej sieci niesamowity ale dajmy im szansę. Teraz wiem, że te wszystkie narzekania to jednak nie przez przypadek. Wziąłem pod uwagę głownie normalne korzystanie z sieci oglądanie filmów w FHD/4K słuchanie muzyki ze streamingu wysyłanie dużych plików pobieranie jeszcze większych itp. I mimo że miałem sprzęty które potrafią wykręcić mega prędkości i robią piękne wyniki w Orange T-Mobile a nawet Play to niestety.. w Plusie no jest żle nawet bardzo bardzo żle. Nie wymagam przecież cudów już olałem te braki wyżej wspomniane w tej sieci, ale zwykłe korzystanie. Ogromny problem jest z LTE 900 które jest u nich niesamowicie źle skonfigurowane. Leżą kompletnie handovery przy przemieszczaniu się między stacjami w trybie LTE only terminale za każdym razem przy przełączaniu na sekundę gubią transfer danych czego konsekwencją jest przerwanie np. streamingu muzyki. W Orange nigdy nie miałem takiego problemu. Druga sprawa prędkości na tym L900 rzędu 0,5 w porywach 2 Mb/s to norma, średnie wyniki w L1800 to 10- 15 Mb/s a w L2600 20-30 Mb/ i to w nocy ! L2100 miało tak szczątkowy zasięg praktycznie może kilka razy udało mi się tę częstotliwość w Plusie złapać - generalnie nie jest ona u nich kluczowa a jak już była to prędkość nigdy nie przekroczyła 7 Mb/s Jest na prawdę tragicznie. Wiem że testowałem Solorza głownie w 90 % w miejscu dużego obciążenia sieci bo w kurortach turystycznych ale to nie zmienia faktu iż w Orange / T-Mobile w tym samym czasie prędkości były średnio o 20- 40 Mb/s no sorry to jest ogromna różnica. Ok zdarzały się miejsca gdzie osiągałem i ponad 100 Mb/s albo i nawet 150 ale to mogę policzyć na palcach jednej ręki takie przypadki i tylko w nocy to się udawało przy pełnej agregacji. Już nie wspominając, że w Plusie agregację gdzie podstawą jest L900 wspierają nieliczne terminale (tylko Samsung agregował wszystkie pasma) to też jest ogromny błąd techniczny operatora. jakoś w Orange na każdym sprzęcie z LTE cat 19 agreguje wszystkie dostępne pasma jeśli BTS na to pozwala i nie ma znaczenia marka telefonu. Myślę że tu jest problem w Plusie po stronie tego L900 bo jest to jak nie patrzeć niestandardowa częstotliwość i tym sobie strzelili w stopę. Ale cóż... uważam jedno. Jest tra gi cznie więc teraz już wiem, że to co mówią znajomi i inni ludzie to prawda. Z polityką Solorza nastawioną tylko na zysk niskim kosztem bez inwestycji a jedynie zagarnianiem jak największą kasą od klientów z marnej jakości usług daleko nie pociągną w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście teraz bazują na nieświadomych technologicznie klientach którym wystarcza internet żeby otworzyć sobie onet pooglądać filmiki z YT w HD ready co najwyżej i sprawdzić wyniki lotto czy pogodę.. no taka jest prawda. Tylko, że taka grupa klientów sukcesywnie się zmniejsza więc zmniejsza się ilość klientów Plusa. Solorz zachowuje się jak typowy pies ogrodnika, mając zasoby częstotliwości które mogłyby dobrze wykorzystane rozłożyć konkurencję na łopatki... niestety kompletnie tego potencjału nie wykorzystują i nie pozalają też wykorzystać innym bo trzymają owe zasoby w łapie. Mogliby być najlepszą siecią a są najgorszą... Jedyną szansą jest przejęcie Polkomtela i Aero przez Vodafone .. co już było podejmowane naście lat temu jednak bezskutecznie.. więc póki jakiś konkretny inwestor nie osuszy tego Solorzowego bagna to skansen skansenem pozostanie.. tyle moich wywodów.

Tak wie cieszmy się że jesteśmy w Orange.

Pozdro dla Was 🙂


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

2G/3G/4G LTE/5G/6G

Każdy MNO ma swój pomysł na biznes. Niestety to Plus chwilowo w ofertach czysto internetowych wygrywa. Choć z ofertą głosową już nie.

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

2G/3G/4G LTE/5G/6G

Jeśli chodzi o ofertę to masz rację Plus wygrywa, ale cenowo i tylko cenowo, bo jakościowo to już niestety no tak jak pisałem wyżej...


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 138
  • 260
  • 1

2G/3G/LTE

I pomimo tego ruchu Orange w tamtych rejonach jest i tak minimum dwa trzy razy szybsze od totalnie zapchanej sieci zielonych. Inna sprawa np. w takim Władku Polkomtel ma 3 aktywne stacje a NetWorkS! aż 8 i to w większości z przynajmniej 3 pasmami LTE. Solorz śmieje się klientom w oczy po prostu.