Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód z KPO - parę pytań

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 28
  • 0

Światłowód z KPO - parę pytań

Hej

 

Jako iż mam problem z dostaniem się na stare konto to utworzyłem nowe - nie bijcie.

A teraz do rzeczy:

Prawie bo dopiero we Wrześniu minie 9 lat jak mieszkam na wsi i od samego początku korzystamy z LTE w Orange gdyż nie było innej opcji podpięcia do sieci.

Było gdzieś tam z mojej strony parcie na światłowód lecz wszyscy nas zlewali na przysłowiowe drzewo.

Nagle przybył mistyczny projekt z KPO w Czerwcu 2023, adres już wcześniej nie raz, nie dwa zgłoszony - raz na tej wcześniejszej wyszukiwarce a potem internet gov. 

Przybyły wyniki - obszar wybrany lecz cisza, potem czyli pod koniec Grudnia okazało się że główny beneficjent oddał pałeczkę tym z drugiego miejsca czyli w tym przypadku Orange.

Dziś natomiast na mojej ulicy gdzie od 9 lat nie widziałem kogokolwiek by grzebał przy studzienkach tak zauważyłem że zostaje wpuszczony przewód do studzienek Orange. Podszedłem, spytałem i jedyne co się dowiedziałem że to światłowód oraz że operacja zlecona przez Orange jednakże nic więcej poza tym nie wiedzą - może nie wiedzieli, może musieli trzymać język za zębami.

 

Moje pytania jak już ktoś dobrnął do tego momentu:

 

1. Jeśli od podpisania umów minął prawie miesiąc a Orange już zaczyna coś "działać" to teoretycznie mniej więcej kiedy mogę się spodziewać podłączenia w takim najlepszym możliwym wariancie??? Może ma ktoś jakieś doświadczenia względem poprzednich projektów pokroju POPC.

2. Czy odległość między studzienką o ile ta jest w jakimkolwiek stopniu głównym punktem połączenia a domem może być ewentualnym powodem odmowy przyłączenia do sieci???

3. Czy w przypadku sieci w ramach KPO infrastruktura stawiana przez Orange jest tylko do dyspozycji Orange czy też inni operatorzy będą mogli świadczyć swoje usługi??? 

 

To raczej na tyle, jak coś mi przyjdzie do głowy to dopiszę.

Miłego wieczoru 🙂

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53594
  • 622

Światłowód z KPO - parę pytań

@RexRX_X  

1, tego nie wie nikt, poza inwestorem

2. Tak. Najczęściej gdy to wymaga dodatkowych uzgodnień, pozwoleń i usłużności gruntów

3. Jak i przy popc i tu będzie usłużność wobec innych operatorów

Podaj adres powęszymy 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53594
  • 622

Światłowód z KPO - parę pytań

@RexRX_X  

1, tego nie wie nikt, poza inwestorem

2. Tak. Najczęściej gdy to wymaga dodatkowych uzgodnień, pozwoleń i usłużności gruntów

3. Jak i przy popc i tu będzie usłużność wobec innych operatorów

Podaj adres powęszymy 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 28
  • 0

Światłowód z KPO - parę pytań

Owińska, Parkowa 12


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Światłowód z KPO - parę pytań

@RexRX_X to jest wróżenie z fusów. Może to będzie pół roku a może rok. Możesz sprawdzić na stronach projektu czy Twój adres jest na liście. Jeśli przyłącza będą ziemne to bez wątpienia bliskość studni teletechnicznej jest na plus. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53594
  • 622

Światłowód z KPO - parę pytań

@RexRX_XTwoja miejscowość to teren Fiberhost (operator sieci światłowodowej).

Zgłoś popyt i zadaj pytanie kiedy przewidują uruchomienie sieci, bo to najprawdopodobniej oni budują\

https://sprawdz-zasieg.com/


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 28
  • 0

Światłowód z KPO - parę pytań

@marder 

Co do kwestii kiedy - masz całkowitą rację. Na stronach projektu jest parę ulic z mojej miejscowości uwzględnionych w tym moja na której tylko 2 numery posesji plus moja czyli łącznie 3 są uwzględnione. Co ciekawsze - sąsiad nie robił zgłoszenia i ciekaw jestem czy jego podłączą jeśli jest między jedną a drugą posesją która zgłaszała zapotrzebowanie czy zwyczajnie go pominą. 

 

@agat13 

Jeśli mnie pamięć nie myli to czy aby Fiberhost = Inea???

Bo jeśli tak to oni są w mojej miejscowości już z dobre 10 lat, jeszcze zanim tu wybudowaliśmy dom i właśnie przez to że nikt nie mieszkał oficjalnie przy Parkowej to Inea wtedy pominęła tą ulicę w ramach wcześniejszych inwestycji a późniejszy kontakt już po zamieszkaniu niestety kończył się klasykiem czyli "Nie planujemy żadnych inwestycji". Natomiast tak jak wyżej odpowiedziałem marderowi - mój adres znajduje się w puli adresów z pierwszego konkursu KPO i pierwotnie miał być wykonywany przez Polski Światłowód Otwarty, niestety oni porzucili temat i pałeczkę w tym obszarze do którego jest przypisany mój adres oficjalnie według tabelek przejął Orange. No chyba że Fiberhost ma jakieś umowy z Orange że oni wykonują instalację itp.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53594
  • 622

Światłowód z KPO - parę pytań

@RexRX_XNo właśnie...i tego nie wie nikt... 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2525
  • 9050
  • 45

Światłowód z KPO - parę pytań

@RexRX_X Fiberhost i Orange konkurują ze sobą to raczej nie ma opcji żeby coś dla siebie robili. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 64
  • 318
  • 2

Światłowód z KPO - parę pytań

Operatorzy teraz dużo światła kładą na potrzeby 5G, bo w szczycie z jednego masztu może lecieć nawet kilka Gb/s i radiolinie powoli przestają dawać radę. Potrzeba by było dodatkowe zasoby radiowe, a to kosztuje w dłuższej perspektywie więcej od szkła w większości przypadków. U mnie na ulicy też Orange ma światło, właśnie do eNodeB, firma obok ma światłowód (ten w technice Ethernet over Glass), ale nie ma to nic wspólnego z GPON dla abonentów indywidualnych niestety.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 10
  • 28
  • 0

Światłowód z KPO - parę pytań

@agat13 @marder @pikerpl Mała aktualizacja ode mnie - wczoraj spotkałem tych samych panów techników co w dniu pisania tego wpisu. Pracują dla firmy Nexato z Poznania, rozkładali w studzienkach przewody na odcinku Bolechówko - Potasze.