Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód - Wrocław, Karłowice


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 51
  • 0

Światłowód - Wrocław, Karłowice

Cześć,

w lutym w mojej okolicy pojawiły się nalepki na słupkach telefonicznych o zbliżającej się dostępności światłowodu Orange z namiarami na przedstawicielkę. Stwierdziła, że obecnie nie ma możliwości, ale wyznaczyła mi termin kontaktu na połowę kwietnia. Na obszarze zaznaczonym niebiesko pojawiły się świeże słupki i skrzyneczki, a u mnie (czerwone oznaczenie) nic. Przedstawicielka w wyznaczonym kwietniowym terminie się nie skontaktowała, a gdy sam zadzwoniłem, powiedziała, że nie jest dostępny i kropka. Przeciąganie tego przed dwa miesiące uważam za nieprofesjonalne, ale to temat na inny wywód.

 

Wyprzedzając pytania: Jest to inwestycja własna Orange. Kanalizacja jest drożna, bo wielokrotnie w ostatnich latach widziałem Nexotech ciągnący światłowód pod chodnikiem. Ulice Asnyka, Krasickiego, Karpińskiego, Wybickiego - dotychczas 10-80 Mbps. Ul. Konopnickiej - nie więcej niż 30 Mbps. Kompletny monopol Orange. Nikt inny nie ma infrastruktury.


Sąsiedzi się zmobilizowali, a światłowodu brak. Część ma usługi u konkurencji po BSA/LLU i nie chciałaby wdepnąć w przedłużenie umowy w nieodpowiednim momencie. Infolinia Orange twierdzi, że nie widzi planów inwestycji na ul. Konopnickiej. Ba, nie widzi tej ulicy w systemie. Raz się dowiaduję, że widzą planowane rozbudowy na rok wprzód i przebąkują coś o zapytaniu do Działu Inwestycji. Innym razem twierdzą, że widzą 3 miesiące i polecają, żebym wysłał "wniosek" na Aleje Jerozolimskie i dostanę odpowiedź czy są plany.

Przy okazji dowiedziałem się od sąsiadów, że w zeszłym roku dostaliśmy te deklaracje w skrzynkach. W mojej nie było. Zapotrzebowanie na światłowód zgłaszałem wieki temu, gdy polegało to na wypełnieniu formularza online, więc deklarację tak czy siak wyślę.

Jak wygląda praktyka? Czy jestem w stanie uzyskać jakieś dokładniejsze informacje niż "teraz nie ma"?

 

Mapa poglądowa:

Zrzut ekranu 2021-04-26 o 22.11.43.png

23 ODPOW. 23

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2080
  • 7653
  • 31

Światłowód - Wrocław, Karłowice

To co opisałeś to jest właśnie ta praktyka. I tak to wygląda. Cały Orange.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Światłowód - Wrocław, Karłowice

@piotrekoo Wygląda na to że na chwilę obecną nie ma możliwości na światłowód. Czy firma planuje tam inwestycję tego się nie dowiesz. Możesz tylko złożyć deklarację i czekać. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - Wrocław, Karłowice

@piotrekooSzczerze? Na chwile obecną nie widzę możliwości uzyskania konkretnej informacji. Mimo pojawienia się informacji o tym, że na infolinii jest dostęp do bazy danych POPC i inwestycji, orientacja jest zerowa. Szybciej dowiesz się czegoś od montera, który wykonuje nowe przyłącza w Twoim terenie niż z infolinii czy strony. Najgorsze jest to, że czasem otrzymać możesz sprzeczne dane z różnych źródeł. Póki nie masz w sąsiedztwie szafek, słupków czy skrzynek zapasu na słupach wraz z puszkami OPP, to nie masz co liczyć na FTTH. I to tylko przy inwestycjach własnych Operatora...Możesz złożyć deklarację, napisać do Zespołu popc o ujęcie w planach i chyba niewiele więcej


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 51
  • 0

Światłowód - Wrocław, Karłowice

@agat13 Korespondowałem już z zespołem POPC i z naczelniczką UKE zimą, zanim Orange rozpoczęło inwestycję. Wprawdzie w danych UKE pojawia się poprawna możliwość techniczna "do 30 Mbps", ale wszystkie instytucje wydają się nie zauważać słowa "do". Dowiedziałem się, że mam już szybki internet i nie ma podstaw do uwzględnienia w POPC. Odniosłem tylko wrażenie, że wszyscy przespali przedziały na matematyce w szkole.

Nowo zakończona inwestycja zapewne stanie się argumentem przeciw uwzględnieniu w projekcie, bo przecież infrastruktura już jest w okolicy.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - Wrocław, Karłowice

@piotrekooI to jest właśnie kwadratura koła w inwestycjach. Nikt nic nie wie, a przynajmniej niewiele...

Człowiek chciałby wiedzieć. Nie to, że "uparł się..i daj mu" , ale w miarę przybliżony termin, aby można było jakieś kroki poczynić dla zapewnienia najlepszego netu w domu...poczekać, albo udać się do alternatywnego ISP. Mnie dziwi taki brak odpowiedzialności ze strony operatora, który chce być #1


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2080
  • 7653
  • 31

Światłowód - Wrocław, Karłowice


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - Wrocław, Karłowice

@pirenej jak widać to zadowolenie jednostronne w tym konkretnie przypadku


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 11
  • 51
  • 0

Światłowód - Wrocław, Karłowice

Na alternatywnego ISP nawet nie robię sobie nadziei. Ile razy pytałem, to słyszałem "Zabudowa jednorodzinna? Nie, my nie...". Może przynajmniej jak Orange przepnie objęte inwestycją ulice na światłowód, to polepszy się mój VDSL.

 

Podsumowując - jedyne co mi pozostaje, to wyglądać przez okno albo chodzić na spacery po okolicy, bo żadnych informacji z wyprzedzeniem nie dostanę. No świetnie. W tym momencie trochę zazdroszczę osobom mieszkającym na terenach objętych POPC, bo tam przynajmniej jakieś informacje są. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Światłowód - Wrocław, Karłowice

@piotrekooNo i w ostatnim zdaniu dołożyłeś do pieca.....

Wiedzą tyle co i Ty...Loterią jest gdzie beneficjent zdecyduje się coś zrobić, a które rejony z różnych powodów, mniej lub bardziej znanych, spuści w otchłań nieistnienia...ale w literze prawa i obowiązujących reguł...W chaosie bezinformacji