Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie dotyczy

Tryb bridge dla Funbox 2.0

Cześć 🙂

 

Wnioskuję o wprowadzenie trybu bridge dla Funboxa 2.0

 

Widzę to tak:

ONT połączone do FunBoxa 2.0

Dekoder TV wpięty i obsługiwany przez FunBoxa 2.0

Własny router wpięty do wybranego portu FunBoxa 2.0, obsługujący wyłącznie internet po kablu i po wifi.

23-11-2017 w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 18, Badacz Przestworzy

Jeżeli chodzi o tryb bridge jestem za ale przydałby się tutaj jeszcze zewnętrzny IP.

Szkoda ,że ludzie robią mało testów na swoich łączach pokazując jak się sprawują w grach online a nawet nie grając w nie mogliby przeprowadzić testy na odpowiednich stronach ,które pokazują realny ping/jitter oraz utraty pakietów.

Mnie bardzo interesuje czy na FUNBOX 3.0 miałbym w swojej lokalizacji jeszcze bardziej obniżony PING.

25-11-2017

Poziom 18, Badacz Przestworzy

Teraz niemam czasu szukac linka ale jesli korzystacie jeszcze z ONT i Funbox2.0 to wszystko mozna zrobic na swoim routerze. sa opisy na sieci co i jak. jakie VLANy, jakie scieżki VPI/VCI aby to wszystko smigało.wiec dla starych ONT np alcatela nie widzę powodu bo to idzie zrobic.

Ja raczej bym poszedl dalej i pozwolił na wpuszczanie własnych ONT do sieci z listy certyfikowanych. Ponoć czasem ktos wydaje na to zgodę. Ja kupiłem Huawei z wbudowanym ONT i niestety nie działa. widzi połaczenie swiatlowodowe ale nie ma "autoryzacji". 

06-12-2017

Pracuję w Orange

Tryb bridge nie jest dobrym rozwiązaniem. Powoduje szereg problemów w działaniu usług. Nowe modemy, zwłaszcza jeśli mają służyć jako punkt dostępowy dla usług TV są skonfigurowane z pełną świadomością na tryb "routed mode".

06-12-2017

Ekspert AMA

Status zmieniony na: Sprawdzany

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

@MrNikt Trochę śmiesznie napisałeś, bo przecież tryb bridge robi z Funboxa maszynkę tylko do konwersji sygnału. Więc jakie niby problemy miałyby być z usługami, które nie mogłyby tam działać po prostu? 🙂

 

Pzdr.

31-01-2018

Pracuję w Orange

@Therion7777

Przepraszam ale nie mogę zdradzać szczegółów technicznych rozwiązań. Dość powiedzieć, że systemy sieciowe czasem potrzebują w komunikacji z CPE informacji, które zostają utracone / niedostępne w przypadku gdy RGW działa w trybie bridge.

09-02-2018

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy

"

@Therion7777

Przepraszam ale nie mogę zdradzać szczegółów technicznych rozwiązań. Dość powiedzieć, że systemy sieciowe czasem potrzebują w komunikacji z CPE informacji, które zostają utracone / niedostępne w przypadku gdy RGW działa w trybie bridge."

 

Jakiś bełkot,Vectra na swoim modemie tryb bridge

Po prostu olewacie nas

19-03-2018

Pracuję w Orange

@akcdn

Ale zauważył Pan, że Vectra ma jednak NIECO inną usługę ? Opartą o inne urządzenia abonenckie i inne medium dostępowe.

Vectra świadczy swoje usługi w oparciu o kable współosiowe do Klienta lub światłowód do Klienta. W zależności od konfiguracji usług dodatkowych (np. TV) w ich sieci oraz rodzaju urządzenia abonenckiego mogą udostępniać tryb bridge.

Nie znam szczegółów technicznych i  architektury usług w VECTRA - ale wystarczy, że mają inny head-end telewizyjny aby mogli udostępnić tryb bridge. PRZYPUSZCZAM, że nadal korzystają z head-endu coax i tylko w jakimś miejscu w swojej sieci robią konwersję na sygnał optyczny.

W sieci OPL, zwłaszcza ze względu na model świadczenia usług TV, tryb bridge na modemie jest niewskazany i stosowany tylko dla niektórych starszych modeli CPE/ RGW. Niestosowanie trybu bridge ma również na celu zapewnienie wygodnego korzystania z innych usług OPL.

 

Proszę nie twierdzić, że OPL olewa Klienta. Naprawdę wszyscy w miarę możliwości staramy się zapewnić Wam, naszym Klientom, usługi najwyższej jakości. A, że jesteśmy tylko ludźmi i czasem omsknie nam się noga ...już Seneka powiedział: „Nemo sine vitiis est” – Nikt nie jest bez wad. Bardzo szczęśliwy mężczyzna

Życzę miłego dnia i zadowolenia z naszych usług.

20-03-2018

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy

Troszkę uzupełnię/poprę MrNikt, proszę mnie poprawić jeśli się mylę...

Niestety (dekoder)TV poza dostępem do streamu potrzebuje też dostępu do internetu co by choćby pobrać czas, program tv itp... W przypadku próby podziału na część od TV (i/lub telefonu) oraz "sam internet" w trybie bridge mielibyśmy kolejny problem do rozwiązania...

Albo dodatkowy login do połączenia internetowego do dostępu do wspomnianych danych dla TV albo dostęp wprost do konkretnych IP/podsieci bez autoryzacji. I żeby było trudniej, nawet jak damy osobny login to nadal trzeba klienta przyciąć jak w drugiej sytuacji... bo taki dodatkowy login do usługi daje pole do nadużyć. Generalnie jest to ekstra robota - coś się zmieni (choćby IP usługi) i znowu masa zmian w konfiguracji po drodze...

Idąc dalej... nawet jeśli zrealizujemy bezpieczny dostęp do internetu (lub fragmentu usług) bez autoryzacji to pozostaje ustawienie albo proxy ( w przypadku 2 loginów) albo bridge (w przypadku jednego linku po pppoe). Znowu dodatkowa robota i zamieszanie...

 

Teraz jeszcze od innej strony... po co Orange ich własne CPE? Po co dostęp? Przykładowo idąc od najbardziej pożądanych po najbardziej komercyjne... dbamy o użytkownika i aktualizujemy mu soft (bezpieczeństwo!), dbamy o to aby nie było pustych/domyślnych haseł - zmieniamy hurtem ustawienia (niedawny update), ale też ustawiamy darmowe WiFi dla pozostałych klientów (ot taki ficzer! biznesowo super) czy dodajemy dodatkowe usługi bez jego wiedzy w przyszłości. Generalnie 95-99% społeczeństwa jak słyszy hasło "modem" czy "router" to wskazuje palcem na pudełeczko... nie ma wiedzy na temat tego jak coś działa, jak coś ustawić, dla nich ma działać internet, tv, telefon... najlepiej out-of-box bez żadnych ekstra działań.

Powodów oczywiście może być więcej, można by pisać i pisać...

 

Jako, że już się rozpisałem to dodam jeszcze, że zawsze można pobawić się w DMZ... nie wszystko chce co prawda działać ale do dostępu do lokalnego serwerka wystarczy (o ile ktoś ma jakiś dyndns). To, że ipsec ma problemy (funbox przepuszcza... przepuszcza.. i nagle ciach, ruch nie leci aż do pełnego restartu urządzenia) - ale to nie w tym temacie do dyskusji.

Albo... wstawić swój sprzęt, który zrealizuje w pełni wszystkie funkcje funboxa... jeśli się nie mylę, za ONT możemy sobie wstawić wszystko, nie ma jakiejś większej blokady...

 

Uff.. Mam nadzieję, że nie zanudziłem 😉 No i że nie wprowadzam w błąd... 😉

26-04-2018

Poziom 18, Badacz Przestworzy

I ja się całkowicie zgadzam odnośnie tych ficzerów zdalnych updateów zmian konfiguracji itd. 

Ale jest też grupa użytkowników tzw power user którzy doskonale wiedzą "z czym to się je" i potrzebują tak naprawdę tylko medium do domu i info co to za technologia. Sami dobiorą sobie sprzęt itd. 

Jak widzę płacze na grupach ze jak na GPON to nie bo siec będzie nie stabilna to mi słabo. Albo to jest jakiś standard albo nie. Ja np bardzo chętnie bym wrzucił ONT od UBNT i chyba tak uczynie:) 

26-04-2018

Pracuję w Orange

@lancewicz

Pomysł ciekawy ale ryzykowny. Oczywiście sieć GPON OPL spełnia wszystkie standardy, ale jednak ONT jakie dostarczamy Klientom są dokładnie testowane pod kątem poprawnego działania z resztą sieci optycznej, szczególnie z OLT. Mogą być problemy z konfiguracją pozostałych urządzeń w tym np. STB.

26-04-2018

Poziom 18, Badacz Przestworzy

A jeśli klient nie chce TV a tylko net? I jeśli zakładamy że np OLT to huawei a ONT też będzie od Huawei? 

Ktoś gdzieś na grupie pisał ze generalnie standard GPON dokładnie opisuję co i jak więc ryzyko zakłócenia reszty sieci optycznej jest małe...

Raczej chodzi o to że Orange chce mieć kontrolę nad wszystkim. 

26-04-2018

Pracuję w Orange

@lancewicz

Otóż nie do końca Bardzo szczęśliwy mężczyzna

Akurat mam do czynienia nieco z GPON (choć nie na poziomie inżynierskim) i problemy mogą się pojawić, nawet jeśli użyjesz sprzętu tego samego producenta.

Gadałem właśnie z Ekspertem od nas i potwierdził, że nie tylko nie zadziała autokonfiguracja ONT-ka, bo jednak nasze systemy konfigurują to urządzenie ale także może zakłócać pracę innych ONT i/lub OLT. Nie możemy wtedy zagwarantować poprawności działania także samego netu.

Każdy sprzęt dopuszczony do stosowania w sieci OPL jest gruntownie testowany, nawet jeśli tylko zmieni się wersja oprogramowania.

Mieliśmy takie przypadki, że OLT, niby tego samego producenta a z innym FW kiepsko działał, bez testów i dostosowania.

Ba ... nawet jeśli kupisz na wolnym rynku dokładnie ten sam model i TEORETYCZNIE ten sam FW co dostarczany przez OPL, moze się zdarzyć, że na potrzeby Orange są wprowadzane drobne zmiany i... nie zadziała.

 

Podsumowując : NIE zalecamy szczególnie w sieciach GPON stosowania innych niż dostarczany przez OPL ONT-ków.

26-04-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

Polecam dla naświetlenia tematu:

 

https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=51177

 

29-04-2018

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy

Generalnie muszę sam sobie poprawić... troszkę mnie ten temat męczył, a że dostałem zwrotnie jeden routerek to zrealizowałem PoC, tj. wg potrzeb marekprocyk

Podpiąłem następująco porty

port e1 - ONT

port e2 - FunBox 2.0

port e3 - własny router

Zrobiłem mostek z tych 3 portów. Ustawiłem na nim identyfikację VLAN (to kluczowe).

Ustawiłem, że porty e1 i e2 mają miedzy sobą tagged vlan 839 (tv) i 838 (vod)

Ustawiłem, że porty e1 i e3 mają miedzy sobą tagged vlan 35 na e1 i (un)tagged na e3

TV podpięte na pod funboxa działa bez problemów

Mój router zestawił bez problemu sesję pppoe

Nie wiem jak wydajnościowo, ponieważ musiałem cofnąć konfigurację (ONT mam gdzie indziej jak Funboxa i router - mam jedną nitkę puszczoną do niego), ale zapowiada się ciekawie...

Także cofam część teorii... bo jednak jest to troszkę inaczej rozegrane...

Oczywiście w ten sposób tracimy VoIP, jeśli ktoś potrzebuje telefon stacjonarny to trzeba by się pobawić w PPPoE FunBox <-> router na mostku...

29-04-2018

Poziom 3, Obserwator Przestworzy

Witam serdecznie!

Rozumiem rozgorycznie wielu ludzi brakiem funkcji bridge.

Osobiście jest to dla mnie bardzo ważna funkcja i gdy mam wybór ISP, to wybieram takiego, który daje mi możliwość podpięcia własnego routera bez żadnych DMZ'tów i innych wynalazków.

Zarządzam kilkoma światłami i kilkudziesięcioma dsl'ami (gdzie każde urządzenie od orange pracuje jako bridge), ale w troszeczkę innej nazwie usługi - pakiet biznes.

Generalnie na dzień dobry jest tak: ONT + routerek zyxela (od orange).

Nie używamy iptv - tylko net i telefon.

Na każdym punkcie zyxel jest jako bridge z bardzo prostej przyczyny - to jest zwyczajny golas, tam nic nie ma.

Router dla biznesu, a nie zestawimy nim nawet ipseca 🙂

Co ciekawsze...nie możemy nim zarządzać z zewnątrz! (orange mówi, że to względy bezpieczeństwa - rozumiem).

Dlatego też są tylko bramkami - wystarczy telefon na infolinie i mamy urządzenie w trybie bridge (telefon jest wpięty cały czas w zyxela).

Generuje nam to niestety dodatkowe urządzenie (+ nasz router).

Jeśli używamy tylko internetu, to sprawa jest prosta = ONT + nasz router (link do trzepaka w poście wyżej) i wszystko działa.

Mikrotik za ok 210 brutto poradzi sobie nawet z sześćsetką.

Taka ciekawostka...dzwoniąc na infolinie odnośnie zmiany trybu pracy urządzenia zostałem połączony do działu technicznego dla zwykłego kowalskiego gdzie usłyszałem, że nie ma możliwości przełączenia urządzenia w tryb bridge 🙂

Zrozumiałe jest dla mnie to, że orange nie chce robić sobie kłopotów w razie problemów (telefony na infolinię itp itd).

Ale jest proste rozwiązanie - przełączając urządzenie na tryb bridge użytkownik musi zaakceptować fakt, że radzi sobie sam i po temacie.

Bo uszczęśliwianie na siłę użytkowników mija się z celem.

Pozdrawiam

29-04-2018

Poziom 18, Badacz Przestworzy

@

Otóż nie do końca Bardzo szczęśliwy mężczyzna

Akurat mam do czynienia nieco z GPON (choć nie na poziomie inżynierskim) i problemy mogą się pojawić, nawet jeśli użyjesz sprzętu tego samego producenta.

Gadałem właśnie z Ekspertem od nas i potwierdził, że nie tylko nie zadziała autokonfiguracja ONT-ka, bo jednak nasze systemy konfigurują to urządzenie ale także może zakłócać pracę innych ONT i/lub OLT. Nie możemy wtedy zagwarantować poprawności działania także samego netu.

Każdy sprzęt dopuszczony do stosowania w sieci OPL jest gruntownie testowany, nawet jeśli tylko zmieni się wersja oprogramowania.

Mieliśmy takie przypadki, że OLT, niby tego samego producenta a z innym FW kiepsko działał, bez testów i dostosowania.

Ba ... nawet jeśli kupisz na wolnym rynku dokładnie ten sam model i TEORETYCZNIE ten sam FW co dostarczany przez OPL, moze się zdarzyć, że na potrzeby Orange są wprowadzane drobne zmiany i... nie zadziała.

 

Podsumowując : NIE zalecamy szczególnie w sieciach GPON stosowania innych niż dostarczany przez OPL ONT-ków.To co napisałeś mnie to przeraża. Jak producent może pod tym samym symbolem sprzedawać coś innego? Inna kwestia jest taka, że przeważnie symbole są dla danego ISP tymbardziej tak dużego jak Orange. Więc jak kupie na wolnym rynku to i tak było pod np. Orange:) 

Skoro masz kontakt z technikiem który ogarnia GPON w Orange to ciekawi mnie:

- co masz na myśli, że nie zadziała auto konfiguracja- i nie chodzi mi o konfigurację PPPoE,VoIP,TV, itd. Jakie parametry są konfigurowane na ONT które są niezbędne do prawidłowej pracy?

 

Kolejna kwestia - skoro tyle testów jest prowadzonych a urządzeń mamy chyba 3? Na pewno jest ONT Alcatel, FB3, jakiś huwawei i czy Zyxel ma wbudowane ONT w GPOnie dla biznesu?

 

Niestety na polu GPONu jestem na razie teoretykiem ale nie dopuszczam całkowicie zmuszania do jakiegoś sprzętu skoro standard jest wyraźnie jest opisany...komórki jakiś chińskich producentów też by mogły siać i zakłócać pracę całej sieci GSM a jakoś nie ma takiego ograniczenia...choć taka sama sytuacja ma trochę miejsce z VoLTE choć tam rzeczywiście pewnie jest o wiele więcej zmiennych.

 

 

03-05-2018

Zespół Nasz Orange

Status zmieniony na: Nowy

Zespół Nasz Orange

Moi drodzy... 🙂

 

Będziemy upraszczać statusy w 'Pomysłach'. To co obecnie jest na 'Sprawdzany' zostanie zastąpione innym statusem. Dlatego tymczasowo musieliśmy zmienić status tego pomysłu na inny. Wkrótce przekażemy Wam więcej informacji o zmianach dokonywanych w dziale 'Pomysły' 😉

09-08-2018

Nie dotyczy

Powracając do tematu...

 

https://trzepak.pl/viewtopic.php?f=20&t=51177&sid=f884556c95f8642e22607cc3f0053ee0&start=225

 

"W połowie zeszłego roku wypuszczono new firmware dla Livebox Fibra. Można go ustawić w "Bridge mode" albo jak to oni nazywają "modo ONT", aktywną na porcie GigaEthernet 4.


Zanim do tego doszło użytkownicy przez ponad pół roku dzwonili i zasypywali "technical support" pytaniami o możliwość podłączenia własnych urządzeń. W końcu u kogoś w centrali dotarło że jest takie zapotrzebowanie."

 

Czyli jednak da się, jeśli się chce 🙂

 

Modo_ONT1.png

08-04-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

oki. potwierdzam jest taka opcja w menu polskich FB3. 

Niestety po przełączeniu się na bridge nie udało odpalić mi się tego na Mikrotiku.

Czy ktoś może potwierdzić, że musimy być zapięci w port 4 FB3?

 

Lub co więcej czy ktoś ma linka do opisu z którego zadziałał mu bridge na FB3 i na MT? 

Będę walczył ale późno już:)

09-04-2019

Poziom 18, Badacz Przestworzy

dobra bije się w pierś...za późno było...okazuję się tylko, że ta opcja służy jak mamy zew. ONT aby użyć FB3 jako routera....

A już miałem takie nadzieje na bridge:)

Ale czytając dalej natknąłem się, że nasz Kolega z forum męczył samego Prezesa Orange o to - więc czekamy Prezesie na szybką akcję.

A najlepiej na własne - autoryzowane przez Was wkładki SFP. 2-3 modele i będzie bajka. 

09-04-2019

Pracuję w Orange

@lancewicz 

Producent może wypuścić ten sam hardware dostosowując firmware do lokalnych potrzeb. Najlepszy przykład z Hiszpanii podał @Anonim . Akurat ten model (FB3.0) jest zarezerwowany dla Grupy Orange.

Nie jestem na 100% pewien ale nawet modemy innych producentów (takich, na które Orange nie ma "wyłączności") mogą mieć na prośbę OPL dedykowany firmware, choćby po to by był GUI pomarańczowy 🙂

Poza tym, nie jest niczym nowym "dostrajanie" sprzętu pod operatora. Z tego co wiem jeden z wiodących producentów telefonów (ja wiem o jednym a pewnie wszyscy tak robią) przed premierą danego modelu, w danym kraju, U DANEGO OPERATORA , testuja i wprowadzaja drobne poprawki w oprogramowaniu np. modemu 3G/LTE konkretnie pod sieć danego OPA. Takie testy trwają wiele tygodni i jak w kraju jest 5 operatorów to jest 5 oddzielnych akcji dostosowawczych. A przecież to ten sam model telefonu 🙂

 

09-04-2019

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
 
 
Poziom 17, Komentator

dobra bije się w pierś...za późno było...okazuję się tylko, że ta opcja służy jak mamy zew. ONT aby użyć FB3 jako routera....

A już miałem takie nadzieje na bridgeEmotikon: Szczęśliwy

 

--ding ding dong--

W Polsce! Jak mamy zewnętrzny ONT w Polsce!

W Hiszpanii mają prawdziwego brydża. Czyli jak pisał @Anonim  jednak się da!

 

12-04-2019

Nie dotyczy

Może ktoś z Orange się wypowiedzieć? 🙂

19-04-2019

Nie dotyczy

Przypominam, że temat dotyczy Funboxa 2.0 a nie 3.0

19-04-2019

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Anonim 


Przypominam, że temat dotyczy Funboxa 2.0 a nie 3.0

Funbox 2.0 jako tako ma "bridge" w postaci zewnętrznego ONT albo modemu. W takim przypadku nie ma problemu żeby skonfigurować wszystko według własnych potrzeb.

 

Kolega @louloudi powyżej napisał jak to zrobić


Podpiąłem następująco porty

port e1 - ONT

port e2 - FunBox 2.0

port e3 - własny router

Zrobiłem mostek z tych 3 portów. Ustawiłem na nim identyfikację VLAN (to kluczowe).

Ustawiłem, że porty e1 i e2 mają miedzy sobą tagged vlan 839 (tv) i 838 (vod)

Ustawiłem, że porty e1 i e3 mają miedzy sobą tagged vlan 35 na e1 i (un)tagged na e3

TV podpięte na pod funboxa działa bez problemówNiedoszukałem się jaki router został użyty ale podejrzewam że mały Mikrotik dałby rade.

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Bridge_VLAN_Table

19-04-2019

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@lancewicz 
dobra bije się w pierś...za późno było...okazuję się tylko, że ta opcja służy jak mamy zew. ONT aby użyć FB3 jako routera....

Czy ktoś może naświetlić dlaczego Orange by udostępniał taką opcje? FB3 ma już zintegrowany ONT.

19-04-2019

Nie dotyczy

@AdamGDN 

rozwiązanie kolegi @louloudi wymaga zakupu poza własnym routerem dodatkowego sprzętu Mikrotika, co zwiększa koszt takiej instalacji.

Pomysł polega na instalacji: funbox + własny router i nic poza tym.

28-04-2019

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Anonim

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być użycie  TP-Linka ze średniej lub wyższej półki. Można ustawić sobie VLAN 35 na porcie WAN i VLAN 839 dla IPTV na GE3 lub GE4.

Asus i Netgear też powinny to mieć. Poza tym istnieją alternatywne softy jak OpenWRT i Merlin z większą możliwością konfiguracji.

Stary router można opchnąć na Allegro.

 

Nie liczyłbym że Pomarańczowi cokolwiek zmienią w FB2, może poza łatkami bezpieczeństawa. Ten sprzęt jest dawno na wylocie.

01-05-2019

Nie dotyczy

@AdamGDN 

dlaczego FB2 jest na wylocie?

 

Przecież jest dużo lokalizacji, gdzie światłowód dochodzi do piwnicy, a dalej do mieszkań idzie już zwykły kabel sieciowy.

 

Wg mnie FB ma przed sobą jeszcze długie lata.

05-05-2019

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Anonim

Funbox 2.0 pokazał się w 2015. Średni żywot półkowy urządzeń w Orange to 2-3 lata.

Zgodnie z tą tradycją wprowadzili Livebox 3.0 i Funbox 3.0 ze zdecydowanie lepszymi parametrami. Nowy klient nie dostanie FB2 chyba że ze zwrotów.

 

Przejrzałem jak nasi Pomarańczowi realizują pomysły dla sekcji "Urządzenia" przez ostatnie 3 lata. Ile oni zdziałali? == "W Realizacji/Realizowane"

 

ZERO, NULL, NADA, НУЛЬ, 000

06-05-2019

Nie dotyczy

@AdamGDN 

 

a co będą dawać klientom za 1 rok w przypadku, gdy światłowód dochodzi do piwnicy w bloku, a dalej idzie kabel sieciowy do mieszkań? To mój przypadek. Czyli potrzebny jest zewnętrzny ONT, a dalej Funbox.

 

Bo do Funboxa 3 trzeba bezpośrednio podłączyć światłowód, czyli w tym przypadku się nie nada to urządzenie.

09-05-2019

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy

@Anonimnapisał(-a)

a co będą dawać klientom za 1 rok w przypadku, gdy światłowód dochodzi do piwnicy w bloku, a dalej idzie kabel sieciowy do mieszkań? To mój przypadek. Czyli potrzebny jest zewnętrzny ONT, a dalej Funbox.


Próbuję to zrozumieć, bo dla mnie i moich znajomych(Gdańsk), światłowód jest doprowadzony bezpośrednio do mieszkania. W takim przypadku potrzebujemy ONT (Optical Network Terminal) + Funbox 2.0    albo Funbox 3.0

 

Jeżeli światłowód kończy się w piwnicy dla całego bloku, to Optyczne pudełko(ONT/ONU) będzie się tam znajdować. Dalej podłączone do switcha z 24/48 portami i rozprowadzone do mieszkań po skrętce. Każdy mieszkaniec ma tylko FB2 2.0 i nic więcej. Czyli powinno wystarczyć odpiącie FB 2.0 i podłączenie własnego routera który obsługuje VLAN, PPPoE i IPTV. (TP-Link, Asus, Netgear)

 

Ktoś może skomentować jakie urządzenia używa Orange w przypadku gdy światłowód kończy się w piwnicy bloku mieszkalnego?

09-05-2019