Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pogaduchy 3.0


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 2030
  • 6289
  • 69

Pogaduchy 3.0

Jakiś czas temu zostałem milionerem, o czym wspominałem tu.

Ostatnio dorobiłem się kolejnego 😎

Przy okazji pobiłem swój rekord długości obliczeń - 66h 😵... i to na 4 rdzeniach 😵
prime04.png

Liczyłem to trzy tygodnie. Punktowo się opłaciło, ale trzaskanie tak długich próbek zostawię na tzw od święta. Obecnie wrócę do krótkich zadań żeby mi się palce nie zużyły 😉


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 147
  • 0

Pogaduchy 3.0

@spiro, co to za misja obliczeniowa? Pierwszy raz coś takiego widzę 🙂 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 2030
  • 6289
  • 69

Pogaduchy 3.0

@NFCpłat to jest przetwarzanie rozproszone w programie BOINC. Twój komputer obrabia dane zebrane przez naukowców. Żeby mieć coś więcej niż satysfakcję dostaje się punkty. Pewnie kiedyś słyszałaś coś o SETI at Home - to jeden z pierwszych i najsłynniejszych projektów. Polega to na tym, że dane zbierane przez astronomów szukajacych ufoludków były opracowywane przez tysiące (miliony?) ochotników na świecie, którzy instalują na swoich komputerach oprogramowanie i ono wykonuje obliczenia kiedy komputer nie jest zajęty (np podczas oglądania filmów). Najważniejszy w tej zabawie jest efekt skali: dużo niekoniecznie potężnych komputerów może dać lepsze efekty (i szybsze) niż sprzęt który jest dostępny dla naukowców.
Wprawdzie SETI już nie działa, ale są inne projekty w różnych działach takich jak: astronomia, biochemia, matematyka. Od czasu covida najwięcej zyskał projekt folding at home, bo wyliczał białka potrzebne do szczepionek. Ale do tego podobno trzeba mieć farmę serwerów...

Kiedyś był projekt który łamał wiadomości zaszyfrowane Enigmą (tak, tą enigmą). Ale też się skończył.

Aktualnie liczę w projekcie Prime Grid wyszukującym liczby pierwsze - wg statystyk jakąś udało mi się trafić. Lubię ten projekt bo ma bardzo urozmaicone zadania - i na potężne maszyny/gpu i na słabsze domowe liczydełka. Do tego na smartfonie obrabiam zadania z Universe at home - to polski projekt badający kosmos.

Na start można też rozważyć WCG - World Community Grid, powinien być przyjazny dla zwykłych komputerków. Prime Grid też, tylko na początku liczba podprojektów i ustawień może przyprawić o zawrót głowy.

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 18
  • 147
  • 0

Pogaduchy 3.0

Faktycznie - teraz kojarzę. Parę ładnych lat temu moja koleżanka mi o tym mówiła, bo tak właśnie udostępniała swój laptop. Było to wtedy dla mnie abstrakcją - dzięki Twojemu wyjaśnieniu widzę jak ogromny ma to wpływ.

Przypomniało mi się coś, co wyczytałm - też lata temu - u Doroty Terakowskiej.

 

Każdy, kto się rodzi, może zmienić swój świat na gorszy lub lepszy. Być może owoc tego trudu nie jest bardziej widoczny niż ziarnko piasku na Pustyni lecz nawet ziarnko wiele znaczy.

 

Lubię ten cytat. 


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 2030
  • 6289
  • 69

Pogaduchy 3.0

Laptopy też się nadadzą. Są projekty które liczą na kartach graficznych bo są wydajniejsze niż zwykłe procesory. Co ciekawe, nawet radeony w laptopowych ryzenach też można tak wykorzystać. Tylko trzeba uważać na temperatury, zwłaszcza latem.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Pogaduchy 3.0


@spironapisał(-a)

Laptopy też się nadadzą. Są projekty które liczą na kartach graficznych bo są wydajniejsze niż zwykłe procesory. Co ciekawe, nawet radeony w laptopowych ryzenach też można tak wykorzystać. Tylko trzeba uważać na temperatury, zwłaszcza latem.


No właśnie. I potem jeszcze na rachunki za prąd. Chyba że ma się własny.

To jest bardzo fajny przykład Citizens Science ale warto zdawać sobie sprawę także z ograniczeń takich projektów. Akurat jestem naukowcem i mam dostęp do największych superkomputerów krajowych. Pojedynczy węzeł takiego np. klastra Ares to 48 rdzeni i setki GB RAM. To liczy błyskawicznie. Nie na wszystko można czekać, pewne rzeczy muszą być policzone szybko. W większości wypadków poważne projekty mają adekwatne dedykowane zasoby obliczeniowe, bez tego grantodawcy nie dadzą kasy na badania.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Pogaduchy 3.0

Właśnie dostałem najdziwniejszy "alert RCB" ever. Ktoś zgubił obiekt przypominający balon i gdybym go znalazł to mam powiadomić policję. To jakiś lokalny "alert" czy w całym kraju szukamy tego "balonu"? Nie napisali kiedy zginął, ale chyba nie chodzi o ten z grudnia, bo tamtego już podobno ktoś znalazł...


Poziom 31, Pasjonat Galaktyczny
  • 2397
  • 9927
  • 85

Pogaduchy 3.0

@j131 dotyczy to nieznanego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej. Nadleciał z kierunku Białorusi. Jest to balon obserwacyjny. RCB wydało w sobotę alert dla trzech województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. 🙂


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5499
  • 22156
  • 181

Pogaduchy 3.0

Ale że z powodu balonu który wiadomo mniej więcej gdzie spadł i szuka go już tam "wojsko" trzeba od razu mieszkańców trzech województw stawiać "na baczność", a rakietę zdolną przenosić głowice jądrowe, która spadła w tym samym rejonie utajnia się na całe miesiące? Gdzie tu logika?*

*spoiler: pytanie retoryczne.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Pogaduchy 3.0

Niby balon obserwacyjny i alert na trzy województwa (pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie), śledzili go i zniknął z radarów, podobnie jak wcześniejsza rakieta, w sumie to największe poszukiwania w kujawskim, "bombardują" Bydgoszcz jak nie od zachodu rakietą (Zamość) to wschodu balonem (Rypin). Może to ze względu na główny ośrodek NATO 🤔