Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Pogaduchy 2.0


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 2437
  • 6237
  • 23

Pogaduchy 2.0

Czy lodówki również wyłączacie podczas burz ? ( a teraz jeszcze jedno pytanie do Ciebie @ketrasaArtur ) - zablokowałeś priv ode mnie z powodu burz bo nie wiem ) 

 Pozdrawiam...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13804
  • 56781
  • 684

Pogaduchy 2.0

Mhm...lodówki, lokówki, suszarki, pralki, pompy wody i ciepła, piec gazowy, sprzęt RTV i nawet ładowarki do telefonów i sprzętu bezprzewodowego. Zostawiam tylko monitoring (bym widział co burza rozniosła po podwórku) i centrale alarmową, bo nie umiem odłączyć 😉


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19228
  • 55597
  • 754

Pogaduchy 2.0

Jak by nie patrzeć, obecne lodówki, jak i cały sprzęt gospodarstwa domowego jest już dość pokaźnie nafaszerowany elektroniką, która niestety jest czuła na wszelkiego rodzaju przepięcia jak i wyładowania atmosferyczne. Po sobotniej burzy mimo odłączenia sprzętu straty zostały poniesione. Padł mi Switch oraz PrintSerwer. Poszło po kabelku LAN, który niestety nie był, już odłączony. W urządzeniach kontrolki blikały, jak standardowo, ale nie było możliwości przesłania danych ani połączenia się z tymi urządzeniami. 

U sąsiada spaliło fotowoltaikę, którą założył w tamtym roku.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13804
  • 56781
  • 684

Pogaduchy 2.0

Przed piecem gazowym (dość droga naprawa) mam założony autotransformator, a przed RACK-iem UPS. Wiem, że jak walnie w dom, nic nie pomoże, ale dają złudne poczucie bezpieczeństwa. Mam w domu ADSL-a, wiec i tak po miedzi coś zawsze może się przenieść (podbudowa słupowa, więc tym bardziej) . Lepiej jednak zrobić cokolwiek niż nic...:)


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19228
  • 55597
  • 754

Pogaduchy 2.0

@agat13 jak masz dom jednorodzinny, to proponuje jeszcze zainstalować odgromniki, chyba, że już masz, chodź jak już wspomniałeś, jak walnie w dom, to najlepsze zabezpieczenie nie pomoże. Na taką siłę nie ma mocnych.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13804
  • 56781
  • 684

Pogaduchy 2.0

Chciałem założyć regularny piorunochron, ale powiedziano, że nie ma obowiązku (a na etapie budowy każdy grosz się liczy). Zamierzam jednak zając się moja siecią elektryczną i wykonać prawidłowe uziomy i zrobić pomiary. Wiem, nic to nie zabezpieczy, ale...i tak są obowiązkowe (pomiary, a nie uziomy).

Przy łączu ADSL odgromniki powodują problemy. Kiedyś testowałem i nie dość, że były problemy z synchro, to jeszcze prędkość poleciała na twarz. lepiej wyłączać z linii i gniazda elektrycznego


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19228
  • 55597
  • 754

Pogaduchy 2.0

@agat13 nie wiem jakie tłumienie mają na linii telefonicznej, ale w przypadku telewizji satelitarnej takie tłumienie waha się na poziomie 6-12 db, więc przy słabym sygnale z transpondera już może następować zanik programu lub kratkowanie przy większym zachmurzeniu. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13804
  • 56781
  • 684

Pogaduchy 2.0

Nie pamiętam dokładnie, ale robiłem testy eliminowania bezpieczników na Centrali i właśnie tych odgromników na linii ( przed gniazdem telefonicznym) i dla ADSL-a to były dość spore wartości. Szczególnie dla małych prędkości.


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 2437
  • 6237
  • 23

Pogaduchy 2.0

@ketrasaArtur 

A co to jest to pierwsze, drugie, i trzecie co padło u Ciebie oraz sąsiada bo ja nijak nie wiem 🤔


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 19228
  • 55597
  • 754

Pogaduchy 2.0

@wscieklaewka Switch rozdziela sygnał z kabelka LAN na kilka innych urządzeń, to taka prostsza i tańsza wersja routera, moja wersja była nieprogramowalna. Podłączasz i działa. Print Serwer to serwer wydruku. Jak masz drukarkę USB, to podłączając ja do serwera wydruku w sieci jest widoczna w tedy jako drukarka sieciowa. Mam taki fajny sprzęcik HP 1018 i nie chciałem się z nim rozstawać. Działą u mnie już prawie 20 lat. Toner tani jak barszcz, wiec bardzo dzielnie mi służy do tej pory