Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

Ostatnio UOKIK wydał decyzję (a właściwie to nałożył kary) na operatorów w związku z przepadaniem niewykorzystanych środków na kontach prepaid   (środki z konta przepadały, jeżeli nie przedłużyło się ważności konta).
(np https://bezprawnik.pl/zwrot-srodkow-z-karty-prepaid/)
Podobną sytuację mamy w przypadku pakietu roamingowego. Pkt. 6 w cenniku roamingowym mówi

Pakiety określone w Tabeli 5 są ważne przez 30 kolejnych dni od momentu ich zakupu poprzez
Aplikację, po upływie 30 dni niewykorzystane środki z pakietów przepadają.


Bardzo chciałbym zrozumieć, dlaczego rozmowy w roamingu wymagają wykupienia pakietu? Rozumiem, że obawa, że ktoś "wygada" dużą kwotę a na karcie będzie pusto. Ale dlaczego w takim razie nie można zrobić, tak, że na konto się przedpłaca srodki (bodajże podobnie działają premium)?

I w sumie to nawet same te pakiety by tak nie bolały, gdyby nie to, że w zasadzie jest to zmuszenie do wydania tych 10 zł, niezależnie od tego czy w roamingu bedę rozmiawiał 1 minutę  czy 5. Sprowadza się to do tego, ze w rzeczywistości o ile ktoś nie zużyje 10 min z zegarkiem w ręku w ciągu tych 30 dni - to zawsze coś przepadnie. 


Dlaczego te środki przepadają? Dlaczego nie mogą zostać do wykorzystania "na zawsze" (albo przynajmniej na rok)
(i tu proszę Orange o ustosunkowanie się -
zanim zadam pytanie UOKiKowi)


Mam abonament w innej sieci (powiedzmy, że cenowo na tym samym poziomie) - obserwuję Flex od już niezłych paru miesięcy. Co prawda ostatnio intensywność moich wyjazdów poza "strefę EU" mocno spadła, ale te pakiety roamingowe - które dla mnie są niezrozumiałe, a przepadanie środków jest dla mnie nieuczciwe - skutecznie powstrzymują mnie przed przejściem do flex. 

11 ODPOW. 11

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

Oferta flex jest ofertą w modelu subskrypcji. Nie jest to zupełny model przedplacony. Obecne prawo i decyzje UOKiK tego nie regulują. Tym bardziej we flex nie masz złotówek a środki na premium są bezterminowe.

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 300
  • 802
  • 8

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

Nie rozumiem stwierdzenia "Bardzo chciałbym zrozumieć, dlaczego rozmowy w roamingu wymagają wykupienia pakietu". Nic nie trzeba przecież kupować.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

@f00ku55 

Cennik usług w roamingu...

strona 5. 

pkt 1 w akapicie 2:

Korzystanie z roamingu podczas pobytu w Strefie Standard lub Egzotycznej (w ramach Stref oraz
korzystanie z połączeń do Polski) jest możliwe po wcześniejszym wykupieniu dedykowanego pakietu
na połączenia, SMS-y, MMS-y lub na transmisję danych w danej Strefie.

Jeżeli źle rozumiem ten zapis to proszę o wytłumaczenie jak można rozmawiac w roamingu poza UE bez zakupu pakietu?


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 300
  • 802
  • 8

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

A, mówimy o roamingu poza UE, na to nie wpadłem. W takim razie jak byś chciał korzystać z roamingu przed wykupieniem pakietu? Flex działa tak samo, jak zwykły pre-paid. Najpierw płacisz, potem korzystasz.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

@Piotrekk85 No właśnie. skoro środki na premium są bezterminowe, a co więcej nawet można je zwrócić (na rachunek karty płatniczej) - to dlaczego podobne rozwiazanie nie może być zastosowane dla roamingu?
Już jakiś czas temu pojawił się wątek o bodajże aktywacji imessage - koniecznośc wysłania smsa (niby w UK,a jednak potrzebny był pakiet) i taki 1 sms kosztował.. 10 zł (koniecznosc wykupienia całego pakietu)


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

@f00ku55  ale ja nie mam problemu z przedpłaceniem kwoty na roaming. to jest zrozumiałe.

Dlaczego jednak niewykorzystane środki przepadają? A niech sobie nawet zostaną na nastepny wyjazd za rok - ale czemu mają przepadać?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

To decyzja biznesowa Orange.

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 300
  • 802
  • 8

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

Nie odpowiem Ci niestety na to pytanie, ale w gruncie rzeczy masz rację.

Co do iMessage - nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek w Orange był z tym problem. Za to potwierdzam, że coś takiego ma miejsce w T-Mobile. Byłem zmuszony składać niezliczoną ilość reklamacji jak jeszcze tam byłem z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów z uwagi na to, że jako partnerowi Apple nie wolno im pobierać opłat za sms'y aktywujące iMessage/FaceTime.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Czy zasady pakietu roamingowego nie naruszają interesów konsumentów ?

@Piotrekk85 wytłumaczenie "to decyzja biznesowa" w języku korporacyjnym znaczy tyle co w normalnym "BO TAK!" 😄
Również decyzją biznesową było przepadanie środków będące przedmiotem decyzji UOKIKu.
I sądzę, że tu mamy bardzo podobny przypadek.
Natomiast przede wszystkim, chciałbym aby ktoś w orange zrozumiał, że mają conajmniej 3 numery mniej w sieci przez ten zapis, który dla mnie jest .."zbyt niekorzystny". Nie chcę nadużywać słowa "nieuczciwy" - bo w sumie jak piszesz, ktoś podjął decyzję biznesową i jest to określone w cenniku. Aczkolwiek prezentacja oferty na stronie nic nie mówi o takim warunku, i gdyby nie ten wątek o imessage - to pewnie dałbym się złapać - bo bym nie doczytał w osobnym cenniku dla roamingu.