Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

ROZWIĄZANE

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

@Artur  przyznaję, że nie jest łatwo zaproponować coś uniwersalnego, jako zwrot powitalny do e-maila, który może być wysłany do bardzo różniących się odbiorców.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2060
  • 6088
  • 109

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

No właśnie... 😞 Też swego czasu długo się nad tym zastanawiałem. Kiedyś było "cześć", ale niektórzy zwracali nam uwagę, że to zbyt poufałe. Potem zmieniliśmy na "Witaj", bo choć formalnie jeszcze nie do końca poprawne (gdy bez wołacza) to mieści się pomiędzy zbyt oficjalnym "dzień dobry", a zbyt luźnym "cześć", no i przyjęło się już w codziennej komunikacji. Póki co zostawiamy więc "Witaj, ...", ale gdyby ktoś z czytających miał inne propozycje to bardzo chętnie poznamy 🙂

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2812
  • 7020
  • 183

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

Witajcie się staropolskim zwyczajem:

Joł ziom 🙂


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2060
  • 6088
  • 109

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

ehehehe, osoby, dla których "cześć" jest zbyt poufałe pewnie padłyby na zawał 😉

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

A ja sądzę, że w ogóle by nie zrozumiały o co chodzi... Gorzej by było gdyby zadały pytanie, jakie ja niekiedy zadaję (dla zaczepki): czy mam już się poczuć dotknięty, obrażony 😉 ?


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 2060
  • 6088
  • 109

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

A ja na to "Szanowny Panie, proszę zapytać @Katani1 - to był jego pomysł - i przy okazji przekazać mu najserdeczniejsze pozdrowienia."
😉

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

Pozdrawiam wskazanego @Katani1 🙂 serdecznie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!


Katani1 napisał(-a):

Witajcie się staropolskim zwyczajem:

Joł ziom 🙂


@Katani1  czy to "ziom" odmienia się w zależności od płci? 😉


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2812
  • 7020
  • 183

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!


Misiek62 napisał(-a):

Katani1 napisał(-a):

Witajcie się staropolskim zwyczajem:

Joł ziom 🙂


@Katani1  czy to "ziom" odmienia się w zależności od płci? 😉


A to by trzeba było w średniowiecznych annałach sprawdzić.


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 439
  • 1112
  • 13

błąd językowy w powiadomieniu e-mail!

Przepraszam, ale wczoraj nie miałem możliwości się odezwać. Nie jestem skrajnym purystą językowym 🙂 - ale mam poniekąd zboczenie zawodowe zmuszające mnie do zwracania uwagi na błędy (jestem tłumaczem i redaktorem).

 

Tu są dwa problemy.

 

1. "Witaj" to długa historia, ale w świetle tego, co piszą językoznawcy np. w Poradni Językowej PWN, można chyba uznać, że ta forma może się obronić (język się zmienia, jest żywy, pewne formy zatem także się zmieniają). Generalna zasada jest jednak taka, że "wita" gospodarz - tak więc "Witaj" na stronie internetowej (gdzie JA wchodzę i jestem witany…) jest sensowniejsze, niż "Witaj" w wiadomości e-mail (czyli w liście). To jest oczywiście do zastanowienia. Moim zdaniem - skoro założenie jest takie, że adresatami takich wiadomości są osoby w różnym wieku i o różnych pozycjach - klasyczne "Dzień dobry" sprawdzałoby się lepiej. Ale upierać się nie będę.

 

2. Druga sprawa to kwestia odmiany. Nie jestem informatykiem, nie mam pojęcia, jak to jest z możliwością (lub niemożliwością) stosowania wołacza 🙂

 

Jeśli jednak "się nie da", to zawsze można to "obejść". Najprostszą formą "obejścia" jest właśnie zastosowanie formy: :"Dzień dobry / witaj użytkowniku (forumowiczu?) XXX". Ktoś mógłby zarzucić, że brzmi to nieco drętwo - ale na pewno brzmi lepiej, niż "Witaj Adept" 😉

 

Można też zastanowić się, czy wymienienie "imienia" w ogóle jest konieczne. Może wystarczyłoby samo "Dzień dobry / Witaj"?