Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zakończenie współpracy z Orange


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 625
  • 1513
  • 21

Zakończenie współpracy z Orange

Jak ja to lubię...... 😞   😄   Nie chcem bo nie chcem ale nie wiem dlaczego i nie chcem wiedzieć.... 😄

   Firma, w tym wypadku Orange po rozwiązaniu umowy nie ma prawa przetwarzać Twoich danych osobowych.  Kierunek archiwum i koniec, kropka!

   Ale.... i tu są schody...... ma obowiązek przechowywać Twoje dane na mocy różnych przepisów przy czym każdy z tych przepisów wymaga innych terminów i sposobu przechowywania. Np dane osobowe pracowników muszą być przechowywane o ile dobrze pamiętam 50 lat.  I choćby taki pracownik na uszach stanął nie wolno zniszczyć.

Przekonałem się o tym jak zbierałem staż emerytalny.

  Człowiek prywatny ma obowiązek przechowywania swoich dokumentów czyli rachunków i rozliczeń skarbowych, ZUS itp przez pełnych 5 lat kalendarzowych od zakończenia roku obrachunkowego.

  Jest jeszcze kilka innych tytułów przechowywania danych ale to jest forum a nie szkółka i zapoznaj się  z przepisami samodzielnie zanim zaczniesz rozrabiać i walić głową w ścianę.   😄


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 17
  • 17
  • 0

Zakończenie współpracy z Orange

Dostałem wiadomość od Orange drogą pocztową w sprawie mojego pytanie dotyczącego usunięcia moich danych osobowych a, więc o to co mi napisali:

 

Zgodnie z regulaminem świadczenia usług telekomunikacyjnych Abonent ofert na karte to osoba korzystająca z usług przedpłaconych, która zawarła z Operatorem Umowę poprzez włączenie się do sieci.

 

Na podstawie Prawa Telekomunikacyjnego dane dotyczące użytkownika (nazwisko,imię,imiona rodziców, miejsce i data urodzenia, adres miejsca zamieszkania, adres koreskorespondencyjny, PESEL,nazwa, seria i numer dowodu tożsamości, infomracje o wiarygodności płatniczej) są przechowywane w systemach Orange przez cały czas trwania umowy i nie ma możliwości ich usunięcia.

 

Czyli z tego co rozumiem to przysługuje mi prawo do usunięcia swoich danych z ich bazy tylko i wyłącznie wtedy kiedy numer zostanie zdeaktywowany, czytaj nie przedłużany stan konta przeze mnie? Dodam jeszcze, że mój dowód już dawno nie jest aktualny, bo wymieniłem go na nowy i oni korzystają ze starego a ja nie chcę by w ogóle moje dane adresowe znajdowały się w ich bazie, bo dlaczego ja mam być gorzej traktowany niż zwykły szary obywatel, który przyjdzie do nich pierwszy raz zarejestrować nr prepaid na kartę i żadne jego dane adresowe nie będą znajdować się w ich bazie!


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zakończenie współpracy z Orange

Nie, jak pisałem wyżej. Są też inne ustawy np. o policji, antyterrostyczna gdzie te dane są przechowywane przez kilka lat. Do reklamacji przez rok. Musisz posprawdzać wszystkie ustawy, a to się ciągle zmienia.

Niestety jak pisałem wyżej nie jest możliwe usunięcie całkowite na żądanie.

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5418
  • 17801
  • 186

Zakończenie współpracy z Orange

@PawelPL  jeżeli tak bardzo Ci zależy na zminimalizowaniu informacji, które o Tobie gromadzi operator komórkowy, zapytaj GIODO co wolno takiemu operatorowi przetwarzać... tak jak wcześniej proponowałem poczytaj sobie decyzje GIODO w sprawach o zaprzestanie przetwarzania, dotyczące możliwego zakresu gromadzenia i przetwarzania danych, dostępne na stronie Generalnego Inspektora, zobaczysz, że operator zgodnie z prawem szereg informacji może przetwarzać. Jeśli wiesz, że posiada więcej niż mu wolno, to możesz zarządać usunięcia nadmiarowych treści. Natomiast co do nieaktualnego numeru dowodu - przekaż nowy, zastąpią stary... 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zakończenie współpracy z Orange

I znów gra słów. Co innego znaczy "przetwarzanie" danych, a co innego "przechowywanie".
Sprzeciw na "przetwarzanie" danych można zgłosić po umowie, co nie powoduje ich usunięcia.
Są wtedy do odczytu, nie są uwzględniane w statystykach, a tylko przy wnioskach związanymi z odrębnymi przepisami są wykorzystywane.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 17
  • 17
  • 0

Zakończenie współpracy z Orange

Dobra zobaczymy do Sierpnia jeśli Orange będzie mi robiło pod górkę i łaskę co do usunięcia moich danych adresowych to ja już nigdy w tej sieci nie będę miał numeru i nigdy u nich się nie pojawie i przy okazji się wyprowadzę, gdzie indziej i nie będę ich o tym fakcie informować, bo nie powinno ich to powinno interesować, gdzie kto mieszka. Bo to jest nie fair, że zwykły szary obywatel, który nie miał numeru w Orange był rejestrowany tylko i wyłącznie na Imie i nazwisko a w moim przypadku dodawali jeszcze dane adresowe. Czekam do Sierpnia, bo wtedy mój numer wygasa i nie będę go przedłużał tylko wyrzuce do śmietnika, czyli zrobie to co miałem zrobić pare lat temu! Bo jak widać, w Polsce obywatel jest nikim i jego dane nie są chronione tylko bez karnie przetwarzane.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zakończenie współpracy z Orange

Adres nie jest niezbędny jeśli masz tylko prepaida (bez zetafona czy minutofona). Możesz przecież nie mieć meldunku ani adresu zamieszkania. U każdego innego operatora jest tak samo. Ludzie wybrali takich rządzących to tak jest.

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 17
  • 17
  • 0

Zakończenie współpracy z Orange

Mam tylko prepaid abonament u nich miałem z 12 lat temu i od tamtej pory żadnego abonamentu w żadnej sieci. W piśmie powołam się na następujące punkty. Drugi punkt mówi jasno, że mam prawo do ich usunięcia. A więc czekam do Sierpnia i nie będę rządać do zaprzestania przetwarzania tylko do ich usunięcia, bo tak to nic się nie zmieni.

 

  • prawo do informacji i kontroli przetwarzanych danych. Obowiązek udzielenia informacji spoczywający na administratorze (art. 33)
  • prawo do poprawiania danych, żądania wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia (art. 35 ust. 2)
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych (art. 32 ust. 1 pkt 😎
  • prawo żądania zaprzestania przetwarzania danych (art. 32 ust. 1 pkt 7)

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Zakończenie współpracy z Orange

Mylisz pojęcia. Prawo zaprzestania "przetwarzania" to nie prawo do "usunięcie danych".
Słownik: http://sjp.pl/przetwarza%C4%87

Dam przykład. Orange planuje stawiać nowe nadajniki na podstawie adresów klientów. Jeśli zgłosisz sprzeciw na przetwarzanie, Twojego adresu nie wezmą pod uwagę.
Ale jeśli np. policja czy inna służba poprosi o Twój adres - wtedy on będzie w systemie i uprawniony organ go otrzyma.
On będzie "schowany", "do odczytu", ale jeśli chodzi o samą teleinformatyczną "obecność" to będzie. Nie będzie go w biurze numerów. Zgody na marketing możesz wycofać i teraz, nawet samodzielnie przez mój Orange.

 

Polskie Prawo Telekomunikacyjne nie daje prawa do usunięcia danych. Dopiero jak miną przesłanki "reklamacyjne, policyjne, windykacyjne, podatkowe" (poczytaj art. 35 ust. 2 ustawy który cytujesz).


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 17
  • 17
  • 0

Zakończenie współpracy z Orange

Taa no to powiedz mi dlaczego przez 12 lat moje dane nadal u nich są a mnie tyle lat w ich sieci nie było i te dane już dawno powinny zniknąć nawet bym nie widział, że te dane tam istnieją gdymym nie poszedł zarejestrować swojego numeru telefonu. Ja już mam dość tego, że gdzie nie pójdę to zawsze mnie się czepia np. idąć do marketu Kaufland ochrona się do mnie czepia tylko dlatego, że nie mogę nic znaleść i błąkam się po sklepie i choć nigdy u mnie nic nie znaleźli do tej pory jestem przez nich nękany i zatrzymywany! To jest chorę nawet idąć na mecz III ligi jestem zatrzymywany przez śledczą policje tylko dlatego, że idę spokojnie na mecz a ja nie jestem i nie byłem nigdy kibolem kryminalistą, czy jakimś przestępcą a oni dalej się mnie czepiają to mnie dwa razy w tym chorym kraju okradli z dwóch telefonów i myślicie, że złapali sprawców oczywiście, że nie, więc zrobie wszystko by moje dane znikły z ich sieci. Co innego jak by  mnie normalnie traktowali wszyscy wokół sam byś się wkurzał jak byś miał takie sytuacje jak ja mimo to, że jesteś zwykłym szarym obywatelem bez żadnej przyszłości kryminalistycznej! Jak tak dalej pójdzie to nie pozostnie mi nic innego jak wyjechać z tego chorego kraju za granice i już tutaj nigdy nie wracać!