Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 68
  • 1

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

Witam

Mam telefon w Orange na Kartę. Staram się rozsądnie korzystać z Internetu, ale dzisiaj przeglądając w telefonie Internet szukając kamer on-line ze stoków narciarskich dostałem SMS od Orange (z tego samego numeru co SMS o doładowaniach czy kodach autoryzacji w "Mój Orange"

 

SMS o treści: "Twój PIN: ****. Wpisz PIN jeśli chcesz korzystać z usługi WATCHMOVIE, której koszt wynosi 21.99 pln za 7 dni."

Od razy wyszedłem z tej strony z której dostałem ten SMS i nie podawałem żadnego PIN. Ale wcześniej nie podawałem też swojego numeru telefonu a dostałem tego SMS. Do tego w Orange mam zablokowane dostawanie i wysyłanie specjalnych SMS oraz MMS a także włączoną Blokadę na Usługi Elektroniczne oraz blokadę wyświetlania własnego numeru. Na wszelki wypadek dzisiaj włączyłem blokadę wszystkich usług Premium. Nie mogę się skontaktować z pomocą Orange bo w niedzielę nie pracują. Może ktoś mi podpowie co robić? W aplikacji Mój Orange nie znalazłem żadnej informacji o aktywacji tej usługi z SMS więc nie wiem czy ta usługa jest aktywna. Nie chcę płacić za coś, czego nie zamówiłem. Bałem się wejść ponownie na tę stronę, ale spróbowałem ponownie i od razu, bez podawania nr telefonu dostałem tego SMS o aktywowaniu usługi. Nie wiem czy ta usługa jest aktywowana w Orange. Na pewno mam wyłączone wszystkie zgody marketingowe. Sprawdziłem to dla pewności w Mój Orange. 

Pozdrawiam

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 68
  • 1

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

Jestem już po rozmowie z konsultantem Orange. Poniżej kilka odpowiedzi z dłuższego dialogu które mogą się przydać komuś, kto będzie miał podobny przypadek:

1. Klient:
Czyli nie zostanę niespodziewanie obciążony jakąś nieoczekiwaną opłata za usługę której nie
zamawiałem?
Konsultant:
Po wejściu na stronę został wysłany PIN do aktywacji, bez przepisania kodu weryfikacyjnego usługa nie zostanie aktywowana. 

 

Ponadto posiada Pan blokady na zakupy usług zewnętrznych, płatności nie zostaną pobrane, nawet przy chęci uruchomienia usług zewnętrznych.

2. Klient:
Szanowny Panie, ja nic nikomu nie wskazywałem. Całość zostałą wykonana automatycznie, a to oznacza, że to firma Orange musiała wskazać mój numer. Chyba wyraźnie wcześniej napisałem, że ja numeru telefonu nie podałem!
Poza tym skąd ja mam wiedzieć co jest na stronie jeśli na nią nie wejdę? Nie posiadam takiej mocy aby
poznawać zawartość stron bez ich odwiedzenia!
Konsultant:
Na takie sytuacje jest właśnie przygotowany PIN do potwierdzenia płatności oraz blokady premium, które
posiada Pan na koncie.
Klient:
Rozumiem, ale nadal nie odpowiedział Pan na pytanie jakim sposobem firma trzecia pozyskała moje dane osobowe czyli nr telefonu!
Konsultant:
Jeżeli wszedł Pan na stronę poprzez połączenie internetowe z tego numeru, numer został podstawiony na stronie automatycznie.

 

3. Konsultant:

Nie są udostępniane, żadne informacje. Jeżeli korzysta Pan z internetu mobilnego i z numeru wejdzie na
stronę do aktywacji usługi czy subskrypcji, automatycznie jest podstawiony numer. Nie odnosi się to do
zgody, którą Pan przytoczył. Zgoda dotyczy przekazywania danych i wysyłania na Pana numer czy adres propozycji poprzez reklamy, czy oferty.
Klient:
To proszę mi zatem wskazać którą zgodę na przekazywanie danych mam mieć wyłączoną aby nikt,
żaden oszust czy podejrzany podmiot nie pozyskiwał moich danych osobowych takich jak numer
telefonu, który może zostać następnie wykorzystany do przestępstwa, cyberataku itp!
Konsultant:
Niestety, żadna zgoda tego nie dotyczy. Do uniemożliwienia płatności za usługi zewnętrzne są
wiadomości PIN do autoryzacji oraz blokady na Pana koncie.

 

To są najważniejsze tezy z dłuższej rozmowy. Oczywiście mnie konsultant nie przekonał co do ochrony i przekazywania danych osobowych jaką jest numer telefonu automatycznie przez firmę Orange. Mam na ten temat swoje zdanie i uważam, że powinny się tym zając instytucje powołane do ochrony obywateli przed takimi działaniami. 

Podsumowując, jedynym sugerowanym przez operatora zabezpieczeniem przed tego typu sytuacjami są:
1. Włączone blokady na numerze telefonu. Ja w sumie mam włączone prawie wszystkie.
2. Nie podawać kodu PIN z SMS

3. Nie wchodzić na nieznane strony (co może być trudne, bo skąd wcześniej można wiedzieć, czy dana strona jest uczciwa czy nie?).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

59 ODPOW. 59

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2810
  • 7009
  • 182

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

Spoko, to taka "nadgorliwość" ze strony Orange. Jest pomysł na eliminacje tego moim zdaniem nadużycia:

https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/Ograniczenie-automatycznego-udost%C4%99pniania-numeru-telefon...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 336
  • 1712
  • 3

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

@Jad4 Miałem podobna sytuację kiedyś nic nie rób usuń tego smsa i nie wchodz juz na tą stronę.Widocznie dostęp do tej strony jest płatny dlatego dostałes PIN do tej strony który kosztuje 21 zł 99 gr na 7 dni to jest tak zwana subskrypcja płatna.Usługa sama sie nie uaktywni dopiero musisz wejsć na strone i podac PIN ale nie zachęcam do tego 🙂


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 68
  • 1

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

Co rozumiesz pisząc, że to nadgorliwość Orange? Boję się, że padłem ofiarą jakiegoś cyberoszustwa i ktoś będzie chciał ode mnie cyklicznie wyłudzać niemałe pieniądze. Jednocześnie jestem dosyć mocno przywiązane do swojego numeru telefonu oraz do usług w Orange jakie mam. Żal by mi było to stracić, tym bardziej, że czuję się ofiarą a nie sprawcą w całej tej sprawie. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 336
  • 1712
  • 3

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

@Jad4  Nie padłeś ofiarą po prostu nie wpisuj tego PINU i po kłopocie tak jak powiedziałem wczesniej to jest subskrypcja płatna na 7 dni.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2810
  • 7009
  • 182

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie


@Jad4napisał(-a)

Co rozumiesz pisząc, że to nadgorliwość Orange? Boję się, że padłem ofiarą jakiegoś cyberoszustwa i ktoś będzie chciał ode mnie cyklicznie wyłudzać niemałe pieniądze. Jednocześnie jestem dosyć mocno przywiązane do swojego numeru telefonu oraz do usług w Orange jakie mam. Żal by mi było to stracić, tym bardziej, że czuję się ofiarą a nie sprawcą w całej tej sprawie. 


Nadgorliwość to moje delikatne określenie dla tej najprawdopodobniej legalnej akcji, która w moim mniemaniu jest nie do zaakceptowania. W podanym linku polecam post pracownika Orange:

Katani1_0-1675620753718.png

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 68
  • 1

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

Oczywiście że jest płatny, ale o tym się dowiedziałem dopiero po wejściu na stronę. Problem w tym, że ja mam ustawione blokady w Orange łącznie z brakiem zgody marketingowej na przekazywanie danych innym podmiotom a mimo to jakaś dziwna firma dostała mój numer a Orange wysłał mi specjalnego SMS z kodem do aktywacji podejrzanych i niezwykle drogich usług. Dla mnie to trochę niepoważne a nawet nieprofesjonalne podejście operatora do ochrony klientów Orange.  Pomijam już stres jaki mam w związku z tą całą sytuacją. 

 

Oczywiście kodu SMS nie wpisałem ale skoro ktoś ma mój numer telefonu to może, przynajmniej w teorii sam sobie wpisać kod aktywacyjny, który sam wysłał, kto mu zabroni? A tak naprawdę przy moich blokadach ja nawet nie powinienem dostać żadnego specjalnego SMS. Tak mi się przynajmniej do dzisiaj wydawało. 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 20
  • 68
  • 1

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

@Katani1 Właśnie to czytałem. Nie jestem pewien co do tej "legalności", skoro ja mam wyłączone zgody marketingowe łącznie z przekazywaniem moich danych innym podmiotom. Czeka mnie ciężka noc, bo dopiero jutro będę mógł zgłosić sprawę do Orange. 

Proszę podpowiedz jak zagłosować pod tym wnioskiem?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 336
  • 1712
  • 3

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie

@Jad4  posiadając numer telefonu w sieci juz wyraziłes zgode na korzystanie z sieci nawet jesli masz jakies zgody wyłączone.Tak jak wcześniej mówiłem jesli nie wprowadzisz kodu PIN nie uaktywnisz usługi nie ma takiej opcji aby ktos za Ciebie to zrobił bo kod PIN idzie na Twój numer telefonu.Nie wszystkie strony internetowe sa bezpłatne zdarzaja sie że są płatne tak jak w Twoim przypadku.Po prostu nie wchodz na taka stronę i nie wpisuj PINU po kłopocie.


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2810
  • 7009
  • 182

SMS od Orange o aktywacji usługi Watchmovie


@Jad4napisał(-a)

@Katani1 Właśnie to czytałem. Nie jestem pewien co do tej "legalności", skoro ja mam wyłączone zgody marketingowe łącznie z przekazywaniem moich danych innym podmiotom. Czeka mnie ciężka noc, bo dopiero jutro będę mógł zgłosić sprawę do Orange. 

Proszę podpowiedz jak zagłosować pod tym wnioskiem?


Po prawej na dole postu masz pole GŁOSUJ. Wg mnie to nic nie da, bo z tego co czytałem to jest podobno wina usługobiorców Orange, którzy stosują agresywny marketing. Jak pisał Ekspert po wejściu na te strony nawet z telefonu w innej sieci też dostaniemy smsa. Jak ktoś ma możliwość to może to sprawdzi i napisze.