Ograniczenie automatycznego udostępniania numeru telefonu serwisom internetowym
Piszę w nawiązaniu do dyskusji która odbyła się w tym, fascynującym skądinąd wątku:
Podsumowując dyskusję trzeba stwierdzić, że Orange udostępnia osobom trzecim numer telefonu abonenta na podstawie przyznanego adresu IP. To umożliwia niezwykle agresywne zachowania firmom z tego korzystającym, sztandarowym przykładem jest dostarczanie SMS natychmiast po otwarciu strony internetowej.
W powszechnym rozumieniu o takie dane (powiązanie IP z nr. telefonu w danym momencie) może od operatora wystąpić prokuratura czy sąd jeśli podejrzewa przestępstwo. Tymczasem okazuje się, że wystarczy zapłacić Operatorowi i te same dane są udostępniane automatycznie, nawet firmom o dość problematycznym autoramencie.
Jak sam ekspert CERT przyznaje, marketing Orange najprawdopodobniej nie jest świadomy takiego skutku swoich działań, w tym negatywnego wpływu na wizerunek marki.
Proponuję wprowadzenie osobnej klauzuli ("zgody") która wprost regulowałaby zakres udostępniania tego sposobu identyfikacji klienta oraz domyślnego wyłączenia tej opcji dla wszystkich klientów którzy takiej zgody nie wyrazili.
19-01-2023 w Pomysły
1
Otwarty
2
Realizowany
3
Zrealizowany
Poprę pomysł bo ważny i potrzebny.
Tylko nurtuje mnie jedno, zgoda na marketing i tak umożliwi udostępnianie numeru, firmie trzeciej, zakulisowa współpraca 😎
@IreneuszCDNo właśnie - generalna zgoda na marketing to coś co klient rozumie tak: OK, mój numer (ale tylko numer!) zostanie udostępniony komuś kto będzie mógł mi za pośrednictwem tego numeru coś zaoferować. No i fajnie, tylko co innego udostępnienie numeru telefonu, a co innego informacja o powiązaniu tego numeru telefonu z adresem IP, na dodatek w czasie rzeczywistym. IMHO to powinno wymagać osobnej zgody. Czytelnie i wprost udzielonej, bez kamuflowania. Przy podpisywaniu umowy było kilka różnych "zgód marketingowych" i wydaje mi się że rozumiałem czego dotyczą. Na niektóre trzeba było się zgodzić żeby w ogóle móc podpisać umowę, niektóre były warunkiem uzyskania rabatu, a inne były opcjonalne. Mam przeczucie że te dane są udostępniane w ramach tej ostatniej zgody, ale pewności nie mam. To powinno być znacznie bardziej czytelne.
@j131 , przeczytałem zasady współpracy pomiędzy Orange a jednym z kanałów filmowych. Nieuczciwe praktyki są tam opisane szczegółowo, łącznie z karami. Tyle teoria, a praktycznie nie masz szans udowodnić, który to "złodziej krzyczy na złodzieja: łapać złodzieja", gdyż warunkiem usług jest "obnażenie się" ze swoich danych. Krąg niemocy w handlu danymi jest silniejszy od RODO. Tak uważam, więc dla zasady poprę.
@bronzubAle tu nie chodzi o "łapanie złodzieja", tylko o całkiem konkretną sprawę. Konkretnie chodzi o informację jaki numer telefonu jest powiązany w tej chwili z danym IP. To nie są dane którymi można handlować, ponieważ są bardzo zmienne. Ich jednorazowe udostępnienie niczego nikomu by nie dało. Bez aktywnego udziału operatora serwis internetowy nie mógłby z tych danych korzystać, co do tego raczej nie ma wątpliwości. Ergo: ten tryb udostępniania danych powinien wymagać odrębnej, specyficznej zgody, innej niż zgoda na proste udostępnianie numeru telefonu firmom trzecim a klienci powinni być świadomi że taki... tryb istnieje.
Pomysł warty poparcia, więc się nie ma co zastanawiać. Ważne, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom.
Dokładnie pomysł bardzo dobry należy go szybko wprowadzić.
Merytoryczny i potrzebny pomysł! Oczywiście jestem za.
Padłem właśnie ofiarą takiego "marketingu", i pierwsze moje odczucie było, że jakiś malware dostał mi się na telefon albo nie dopilnowałem jakiejś zgody.
Nie wpisywałem żadnego numeru, a dostałem SMS od razu po przypadkowym, kliknięciu na reklamę serwisu WatchMovie.
Moim zdaniem operator powinien w ogóle nie oferować tego typu usług zewnętrznym podmiotom, natomiast w wersji minimum powinna być możliwość wyłączenia tego mechanizmu przez niewyrażenie zgody.