Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
 • Nasz Orange
 • /
 • Pomysły
 • /
 • Ograniczenie automatycznego udostępniania numeru telefonu serwisom internetowym
Poziom 33, Ekspert

Ograniczenie automatycznego udostępniania numeru telefonu serwisom internetowym

Piszę w nawiązaniu do dyskusji która odbyła się w tym, fascynującym skądinąd wątku:

https://nasz.orange.pl/t5/Na-kart%C4%99/Udost%C4%99pnianie-numeru-przez-Orange-stronom-trzecim-wejd%C4%99-na/m-p/341505#M23495

 

Podsumowując dyskusję trzeba stwierdzić, że Orange udostępnia osobom trzecim numer telefonu abonenta na podstawie przyznanego adresu IP. To umożliwia niezwykle agresywne zachowania firmom z tego korzystającym, sztandarowym przykładem jest dostarczanie SMS natychmiast po otwarciu strony internetowej.

 

W powszechnym rozumieniu o takie dane (powiązanie IP z nr. telefonu w danym momencie) może od operatora wystąpić prokuratura czy sąd jeśli podejrzewa przestępstwo. Tymczasem okazuje się, że wystarczy zapłacić Operatorowi i te same dane są udostępniane automatycznie, nawet firmom o dość problematycznym autoramencie.

 

Jak sam ekspert CERT przyznaje, marketing Orange najprawdopodobniej nie jest świadomy takiego skutku swoich działań, w tym negatywnego wpływu na wizerunek marki.

 

Proponuję wprowadzenie osobnej klauzuli ("zgody") która wprost regulowałaby zakres udostępniania tego sposobu identyfikacji klienta oraz domyślnego wyłączenia tej opcji dla wszystkich klientów którzy takiej zgody nie wyrazili.

 

tydzień temu w Pomysły

 • 1

  Otwarty

 • 2

  Realizowany

 • 3

  Zrealizowany

Komentarze
Poziom 24, Specjalista

Poprę pomysł bo ważny i potrzebny.

Tylko nurtuje mnie jedno, zgoda na marketing i tak umożliwi udostępnianie numeru, firmie trzeciej, zakulisowa współpraca 😎

tydzień temu

Poziom 33, Ekspert

@IreneuszCDNo właśnie - generalna zgoda na marketing to coś co klient rozumie tak: OK, mój numer (ale tylko numer!) zostanie udostępniony komuś kto będzie mógł mi za pośrednictwem tego numeru coś zaoferować. No i fajnie, tylko co innego udostępnienie numeru telefonu, a co innego informacja o powiązaniu tego numeru telefonu z adresem IP, na dodatek w czasie rzeczywistym. IMHO to powinno wymagać osobnej zgody. Czytelnie i wprost udzielonej, bez kamuflowania. Przy podpisywaniu umowy było kilka różnych "zgód marketingowych" i wydaje mi się że rozumiałem czego dotyczą. Na niektóre trzeba było się zgodzić żeby w ogóle móc podpisać umowę, niektóre były warunkiem uzyskania rabatu, a inne były opcjonalne. Mam przeczucie że te dane są udostępniane w ramach tej ostatniej zgody, ale pewności nie mam. To powinno być znacznie bardziej czytelne.

tydzień temu

Poziom 24, Specjalista

Powinno być jasno opisane i jako osobna zgoda 😎

 

tydzień temu

Poziom 19, Pasjonat

@j131 , przeczytałem zasady współpracy pomiędzy Orange a jednym z kanałów filmowych. Nieuczciwe praktyki są tam opisane szczegółowo, łącznie z karami. Tyle teoria, a praktycznie nie masz szans udowodnić, który to "złodziej krzyczy na złodzieja: łapać złodzieja", gdyż warunkiem usług jest "obnażenie się" ze swoich danych. Krąg niemocy w handlu danymi jest silniejszy od RODO. Tak uważam, więc dla zasady poprę.

tydzień temu

Poziom 33, Ekspert

@bronzubAle tu nie chodzi o "łapanie złodzieja", tylko o całkiem konkretną sprawę. Konkretnie chodzi o informację jaki numer telefonu jest powiązany w tej chwili z danym IP. To nie są dane którymi można handlować, ponieważ są bardzo zmienne. Ich jednorazowe udostępnienie niczego nikomu by nie dało. Bez aktywnego udziału operatora serwis internetowy nie mógłby z tych danych korzystać, co do tego raczej nie ma wątpliwości. Ergo: ten tryb udostępniania danych powinien wymagać odrębnej, specyficznej zgody, innej niż zgoda na proste udostępnianie numeru telefonu firmom trzecim a klienci powinni być świadomi że taki... tryb istnieje.

tydzień temu

Poziom 38, Guru ***

Pomysł warty poparcia, więc się nie ma co zastanawiać. Ważne, aby zapobiegać ewentualnym nadużyciom.

tydzień temu

Poziom 19, Pasjonat

Dokładnie pomysł bardzo dobry należy go szybko wprowadzić.

piątek

Poziom 20, Pasjonat

Merytoryczny i potrzebny pomysł! Oczywiście jestem za.

środa